Kaikki muut todelliset presidenttiehdokkaat ovat olleet ministereinä ja täten osoittaneet todellisen paineensietokykynsä vaativissa toimissa. Äänestäkää jotakuta heistä.
Halla-aho ja Aaltola todellisia nollasarjalaisia. Ei jatkoon kumpainenkaan.
Halla-aho ja Aaltola todellisia nollasarjalaisia. Ei jatkoon kumpainenkaan.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Tuo on kyllä totta.
Stubb oli täysi tumpelo ministerinä.
Jussia on taas ujostuttanut niin kovasti, ettei ministeriksi ole viittinyt alkaa. Pelkää kovasti joutuvansa taas oikeuden eteen.
En tiedä mitä muita aloittaja tarkoittaa, mutta ne ehdokkaat, jotka Esayahia lukuunottamatta, ovat olleet ministereinä, ovat epäonnistuneet pahoin. Mikäli tuloksellista onnistumista pidetään ministerinpestissä etuna ehdokkaille, ei heistä yksikään sovellu presidentin tehtäviin.
Jussi pelkää epäonnistumista ja mokaamista niin paljon ettei ministeriksi ole alkanut. Luikkii pakoon heti kun aletaan vaatia vastuunkantoa.
Ei siis pressa-ainesta.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18237100
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Halla-aho on Nyt Puhemies. Heti Presidentin jälkeen Arvojärjestyksessä!
Siinäkin hommassa se on jo näyttänyt puolueellisuutensa.
Miksi Halla-aho ei lähtenyt sisäministeriksi vaan otti leppoisan puhemiehen paikan jossa ei tarvitse olla vastuussa missään?
Olisi kerrankin hoitanut pakolaisongelman kun kerran vuosikausia niin julistanut.
Presidentin tehtäviin valmentaa lähinnä pää- ja ulkoministerin tehtävät.
Puhemies on "kunniavirka", jolla on korkea status, mutta jossa ollaan (ja tulisikin olla) politiikan ulkopuolella.
Nuo ovat poliittisia tehtäviä.
Poliittinen järjestelmämme on puolueiden oligarkia.
On siis aivan selvää, että poliittisia virkoja hoitavat ovat puolueellisia.
Rantanen osaa hoitaa mamu-ongelmat.
On hyvä, että puhemiehen paikalla on mies, joka uskaltaa kritisoida mamujen hyysäämistä eikä tanssi itseään suvaitsevaisiksi kutsuvien pillin mukaan vaan näyttää punaisille ja vihreille kaapin paikan!
Aloitta on Peloissaan, ja Syystäkin!
Ääni Jussille täältäkin,ihan vaan aloittajan vuoksi😆
Sinä siis teit valintasi vasta luettuasi aloituksen? Ketä olisit äänestänyt, jos et olisi lukenut aloitusta?
Veikkaanko väärin, jos vastaan että Halla-ahoa?
Ei ollut ollut Ahtisaarikaan ja sai kuitenkin Nobelin
Ahtisaari oli ulkopolitiikan ammattilainen. Hänellä oli maailmanlaajuisesti ainutlaatuinen kokemus diplomatiasta ja rauhanneuvotteluista.
Ahtisaari vedettiin ihan pystymetsästä, ei ollut ikinä ennen vaikuttanut Suomen politiikassa, aivan tuntematon henkilö suurelle yleisölle mutta kovalla junttaamisella tehtiin pressa, eikä mikään huono. Koivisto ei ollut koskaan kansan valitsema kansanedustaja. Jussin ansiot esim. EU meppinä on kansainvälistä touhua.
"Jussin ansiot esim. EU meppinä on kansainvälistä touhua."
Ja kaikki tietävät, mihin päin vahvasti kallellaan olevassa ryhmässä Jussi tuota kansainvälistä touhuaan harjoitti.
Politiikka ei vaadi mitään osaamista eikä politiikka ole tietotaito.
Jos politiikka olisi jokin ammattitaitoa vaativa tehtävä, niin olisi olemassa poliitikoksi pätevöittäviä koulutuksia. Sellaisia koulutuksia ei kuitenkaan ole siitä yksinkertaisesta syystä, että politiikka ei ole mikään tietotaito.
Politiikkaa hoidetaan aina henkilökohtaisiin mieltymyksiin ja ideologioihin perustuen.
Tai tarja, joka sai putiinilta ja antoi sille miinat.
Pekka on suorittanut jopa luukkion, on se etevä.
Tai stuppi on suomen rahoittaman eu koulun rehtori. Ei minkään yliopiston professoori.
ei ole edes armeijaa käynyt , kuin sivarina.
Mites se Suomen maanpuolustus asioiden hoitaminen .
Suomen armeijaa ei johda poliitikot vaan sotilaat.
Teoriassa toki Suomen poliitikot voivat halutessaan alkaa johtaa armeijaa.
Hallaaho on osoittanut olevansa neiti kun saa köniinsä.
Ei yhtään itsekritiikkiä.
Sekoitat nyt tohtori Halla-ahon ja hinuri-pekan.
Halla-aholla ei ole kokemusta ulkopolitiikassa toimimisesta. Ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa ovat presidentin AINOA työ.
Presidentillä täytyy olla myös osaamista eikä vain "oikeita" mielipiteitä.
Ulko- ja turvallisuuspolitiikastahan ehdokkaiden erot ovat aika marginaalisia. Kokemuksessa ja osaamisessa erot ovat valtavia. Halla-aho sijottuu kokemattomimpaan päähän.
Monestiko teille idiooteille pitää selittää, ettei presidentin työ vaadi mitään osaamista. Yksikään poliittinen virka ei vaadi mitään osaamista. Jos vaatisi, niin olisi olemassa poliittisiin virkaan pätevöittäviä koulutuksia eikä muita niihin päästettäisi.
Tosiasia on, että poliittisiin tehtäviin on katuojasta ongittu juoppo-julle tai siideri-sussu ihan yhtä pätevä kuin vuosikymmenien poliittisen broilerikasvattamon läpikäynyt ihminen.
Onhan ehdokkaana jopa kouluttamaton yliopistopudokas hinttipelle.
Muinaiskirkkoslaavin pätevyydellä presidentiksi???? Ei vittu ole todellista, ei ikinä 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Puhumattakaan vitosen peruskoulumatematiikasta, eli ymmärrä edes mikä on prosentti. Yritä siinä sitten presidentille vakuutella, että 1% leiikaus puolustusmäärärahoihin ei tarkoita, että 100 vuoden kuluttua ei puolustuvoimia ole ollenkaan.
Mistä tiedät, että Halla-ahon matikkanumero oli 5?
Politiikka ei vaadi mitään osaamista.
Jos vaatisi, niin poliitikon ammattiin valmistavia koulutuksia olisi olemassa.
Eikä kouluttamattomia yliopistopudokas hinttipellejä edes päästettäisi ehdolle.
Halla-aho on filosofian tohtori. Se mistä tekee väitöskirjan on melko merkityksetöntä. Se, että osas tehdä sen, on tärkeämpi asia. Suomessa on jopa tehty väitöskirja aiheesta, miten ihmiset lukevat sanomalehden.
Jsk toimivat aivot yksinkertaiset ovat > kuin kaikki maailman kokemus mutta keskiverto- tai heikkolahjainen mentaalinen onttous, kuten verrokki-ehdokkaillaan tällä erää yksiselitteisesti on.
Yleensä maailman joukkosurmaajilla ja tunnottomilla diktaattoreilla on damanlaiset aivot kuin halalaholla.
Empatia puuttuu,vain minä olen!
Kuvailitte samalla kaikki muutkin poliitikot.
Itsekeskeinen vallanhimo yhdistää joka ainoaa poliitikkoa kaikkialla maailmassa.
Sanonta kuuluu, työ tekijäänsä neuvoo. Halla-aho on sanavalmis ollut kaikissa
tenteissä ja vaikuttaa olevan politiikassa tosi tietäväinen.
Onhan Halla-aho tohtori. Toisin kuin joku ylioppilas pohjalta tähtäävä.
Nyt kaivataan uudistusta. Ei enää Haavistoa, Haavisto on liian vanha,
nuoremmille mahdollisuus.
Haavisto on kuljettanut pakolaisleiriltä mahdollisia terroristeja suomeen
ja niin se tekisi varmasti myös jatkossa.
Kouluttamattoman yliopistopudokkaan ongelma ei ole ikä vaan älyn ja moraalin puute.
Haavisto on armeijaa käymätön, pelkkä ylioppilas, homo, siinä on negatiivisia puolia jo
paljon.
Tuskin se niin osaava on kuin mainostetaan.
Jokainen osaa joka pyrkii presidentiksi.
Halla-aholla on takuulla pätevyyttä. älkäämme aliarvioiko.
Hinuripellen kannattajien mielestä rattopoikien metsästyksen elämänkoulu pätevöittää presidentiksi, vaikka muuten onkin kouluttamaton yliopistopudokas.
Halla-aho on ehkä Suomen vastenmielisin poliitikko koskaan. Vain Purra kilpailee siitä tittelistä samalla viivalla.
Tissiposki hinuripelle on kaikkein vastenmielisin.
Mieluummin äänestää vaikka hitleriä, maoa, stalinia, francoa, marxia tai leniniä kuin viherfasistien tissiposkea.
Haavisto on liian vanha hoitamaan presidentin virkaa.
Miksi pitäisi vanhus valita, kun on erittäin päteviä nuorempia, jotka ovat osaavia.
Ei ole liian vanha vaan kouluttamaton hinuri, joka on kiero kuin korkkiruuvi.
Ikä ei ole ongelma vaan älyn ja moraalin puute.
Ministeriksi ei pääsekään kuka tahansa tavan pösilö vaan pitää olla kerrassaan maailmanluokan idiootti päästäkseen ministeriksi.
Näitä maailmaluokan idiootteja on nykyisessäkin hallituksessa aina valtion rahakirstun vartijaa myöten.
Pelkästään Arkadianmäellä 200 kappaletta.
Urpilaisen eilinen esiintyminen tentissä herätti myötähäpeää.
Oliko Ahtisaari ministerinä, ei tainnut olla.
Seoli silloin se. Ny o ny. Joka vanhoja muistelee sitä.. Ahtisaari oli muuten ulkopoliittisesti marinoitunut.
Niin on myös Aaltola.
Mikäs ministeri se Ahtisaari olikaan ennen presidentin postia?
Ei ollut poliitikko ensinkään. Ja hyvin pärjäsi presidenttinä.
Samaa voisi odottaa Aaltolalta.
Hallis pelkää jopa esiintymistä ja alkaa nieleskelemään ja on puhuttava ärsyttävän hitaasti ettei menisi ihan sekaisin ja paniikkiin.
Lähetä nyt tuollainen neuvotteluun maailmalle.
Hjallis puhuu järkeä.
Hjallis sanoo asiat suoraan.
Ihmiset väheksyy Hjallista, koska Hjallis ei ole epärehellinen sanojen vääntelijä, kuten poliitikot yleensä.
MIKA AALTOLA MILLOIN MINISTERI EI KYLLÄ KUMPIKA HYVÄ SE EIKÄ JUSSI.RIIKKA TEKI LIKSSEN TYÖNKI ON ARMEIJAN KÄYNYKI.JUSSI PUHUU MUTTA NIIN USEIN YHTÄ ASIAA...JA ON SIVARI KUKA ON OSANNU OLLA OPPOSITIOS, MINKÄ OSAA JOKAINEN RIVIKANSALAINENKI.
Persu pettää aina
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/riikka-purra-kokoomus-haluaa-leikata-pienituloisten-etuuksista-se-ei-meille-kay/32df6afc-3f38-4bf4-9dd1-6f372ec557ca
Pakko on leikata sosiaalimenoissa kun itseään suvaitsevaisiksi kutsuvat ovat tehneet Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston ja rahat on loppu.
Vain hoopot ja Halla-aho sanovat, että Suomi on koko maailman sosiaalitoimisto.
Eniten ärsyttää kun oma etu painaa mittarissa.SEMMONEN LAKI, ETTEI KOKO PORUKKAAN PÄÄSE ENNEN KUN ON OLLUT MINISTERI.HALLA-AHO HÄDÄSSÄKIN KIELTÄYTYY HOMMASTA NIIN KUIN SIVARINAKIN JA VÄLTTÄEN MINISTERIN PESTIN.ÄLKÄÄ NYT HYVÄT IHMISET ÄÄNESTÄKÖ SEN PERUSTEELLA, ETTÄ OSAA SANOA NAINEN ON NAINEN JA MIES ON MIES.KYLLÄ IHAN MUUTA HOMMAA PITÄÄ OSATA.HAAVISTO ON HUONO SILTI MUUTENKIN KUN SIVARI JA OIS ANTANU PUOLUSTUSVOIMAT POIS.
Haavistoa ei halua naiset äänestää.Iso vale.Miehen on oltava mies naisen mielestä.KUKA NOITA VALEITA KEKSII.
Sen sijaan gayporukka voi äänestää Haavistoa.
Hinuripellen kannattajien mielestä kouluttamaton yliopistopudokas on muita pätevämpi. Rattopoikien metsästyskokemus on hinuripellen kannattajien mielestä presidentin tärkein koulutus.
Okei, eli kansanedustajalla, mepillä ja puoluejohtajalla, sekä puhemiehellä on niin leppoisaa, ettei jouduta minkäänlaisiin paineensietokykyä vaativiin ja kasvattaviin tehtäviin ja haasteisiin? Kaikkea sitä näkeekin.....