"Oppitunnilla oli esillä kartta, jossa Suomesta on jäljellä vain eteläinen puolisko. Koko pohjoinen Suomi on merkitty sen sijaan Venäjään kuuluvaksi niin, että esimerkiksi Oulu ja Nurmes eivät olisi enää Suomea.
Petroskoilaisen koulun käyttämän kartan alkuperäinen laatija ei käy ilmi, mutta yllättäen samanlainen kartta löytyy suomenkielisten uskonnollissävytteisten sekä Venäjä-mielisten blogikirjoitusten yhteydestä. Väitetysti kyseessä olisi vuonna 2010 saatu enneuni."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010141810.html
"Tynkä-Suomen" karttaa on käytetty todistettavasti opetukseen petroskoilaisessa koulussa
7
779
Vastaukset
- Anonyymi
"Kyseistä karttaa on jaettu myös kirjoituksissa, joissa on keskusteltu nk. Tukholman profetiasta”, jonka mukaan Jumala olisi lähettänyt jo 1980-luvun puolivälissä uskoville näyn, jonka mukaan Venäjä tulisi valloittamaan osan Suomesta. Alkuperäiseen profetiatarinaan (huomaa halventavan sanamuodon käyttäminen) liitetyssä kartassa Venäjän uusi raja kulkisi Oulun kohdalta vinosti etelään Kuopion, Kouvolan ja Kotkan kautta. ”Tukholman profetiaa” on käsitellyt julkaisuissaan mm. Venäjä-yhteyksistään tunnettu ent. kansaned. Ano Turtiainen."
Kuvassa ainoana yksittäisenä kirjaimena N on 14. kirjain. ”uhraus, tappio”, erotettavissa myös sana ”sink”, joka päätteen kanssa ei tarvitse kun yhden K kirjaimen lisää, jolloin muodostuu aine, joka on yhteydessä myös ruumisarkuista puhuttaessa ”sinkkiarkku”, ja viittaa myös Venäjällä käytettyyn Z kirjaimeen, tällä kertaa ivat sen suhteen Venäjää kohtaan kääntyvät Suomenkin osaksi.
Viittaa siihen, että Suomi uskottavuuspropagandassaan menee ja tappelee Venäjää vastaan kokien tappion ja Hesa tuhotaan, kuten ennustuksissa on kerrottu.
Muistakaa mitä kukko Orpo julisti: "Suomessa on maailman parhaat virkamiehet..." Eli mailman parasta politiikkaa on oman maan ydinpommituttaminen vihollisen käden kautta?! Juu, ja kukon sulatkin ovat maailman parhaat...? Eikö eräskin kukko julistanut, että hänen takamuksensa on Kouvolan paras?!
Kukko on lohikäärmeen rakastajaluonne, ja yksi halukkaista tappelijaluonteista (Vert. Mika Aaltola (härkä-kukko), joka sanoi "Jos Venäjä lyö mustan silmän, niin pitää lyödä takaisin") Tutkimusteni mukaan kukko johti 2008-13 kirkkaasti väkivallassa poliisia vastaan. Muistaakseni myös Hyvinkään ampuja oli kukko.- Anonyymi
Tuossa nuo 2008-13 tutkimuksen tulokset.
Eniten poliisia vastaan hyökkäyksiä tai uhkauksia:
Kukko: 23
Lohikäärme: 13
Sika: 12
Hevonen: 10
Apina: 10
Koira: 9
Rotta: 9
Härkä: 8
Käärme: 7
Kissa: 6
Tiikeri: 5
Vuohi: 1
Pitipä mainita, että Kapteeninkadun ampuja oli lohikäärme. - Anonyymi
N ja Z... ei ole paljoa eroa. N perseelleen lentänyt...?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa nuo 2008-13 tutkimuksen tulokset.
Eniten poliisia vastaan hyökkäyksiä tai uhkauksia:
Kukko: 23
Lohikäärme: 13
Sika: 12
Hevonen: 10
Apina: 10
Koira: 9
Rotta: 9
Härkä: 8
Käärme: 7
Kissa: 6
Tiikeri: 5
Vuohi: 1
Pitipä mainita, että Kapteeninkadun ampuja oli lohikäärme.näkee miten höpöhöpöjä povaukset ovat
- Anonyymi
"Väitetysti kyseessä olisi vuonna 2010 saatu enneuni.""
Väitetysti? Kylläpä nyt on uskottavaa!?
Luultavasti toimittaja ei ole ennen tutustunut aiheeseen, sillä kyseisiä ennenunia on Jouko Pihon sivuilla sadoittain!
Toimittaja kiemurtelee asian kanssa kuuin pikkulapsi punajuurisalaatin edessä, jota ei halua syödä. Onko rauhaa ja järjenkäyttöä uskottavampaa hankkia ydinpommitus Helsinkiin?! Kun on sota, niin kyllähän kaavojen mukaan pitää mennä, ja tuhoa pitää tulla! Eihän se muuten mikään sota ole!? - Anonyymi
Kartan on piirtänyt tietysti venäjämielinen dosentti Bäckman.
- Anonyymi
Ystäväni on vemäjänopettaja. Nyt kyllä työtön kun kukaan ei hslua opiskella!. Hän opiskeli Neuvostoliitossa 1970 luvulla ja seuraavallakin vuosikymmenellä eri aineita venäjän ohella. Hän kertoi joskus että oli tällaisia pähkinäsaarelsisia karttoja mihin IS viittaa mutta myös sellaisia joissa maiden välillä ei ollut rajaa ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746