Kun on kyse poliittisesta lakosta, on kyse mielipiteestä.
SAK:lle on päivänselvää, että sen jäsenillä on erilaisia mielipiteitä ja poliittinen lakko jakaa jäseniä.
SAK on päättänyt toimia hallitusta vastaan tietäen, että hallitus kuitenkin edustaa suurta, ellei suurinta osaa, jäsenistönsä poliittisesta mielipiteestä.
Jos SAK:lla ei ole tarkoitus tehdä poliittista puhdistusta jäsenistönsä keskuudessa, se ei voi tuomita jäseniään heidän poliittisen kantansa perusteella.
Jos SAK kuitenkin ryhtyy sanktioihin niitä jäseniä kohtaan, joiden poliittinen vakaumus tukee nykyistä hallitusta, se lakkaa olemasta järjestö, joka ajaa työntekijöiden etua.
Jo tässä vaiheessa voidaan perustellusti olettaa, että SAK edustaa vain niitä jäseniä, jotka äänestävät SDP:tä, Vasemmistoliittoa, Vihreitä ja muita oppositiopuolueita.
SAK:lle on päivänselvää, että sen jäsenillä on erilaisia mielipiteitä ja poliittinen lakko jakaa jäseniä.
SAK on päättänyt toimia hallitusta vastaan tietäen, että hallitus kuitenkin edustaa suurta, ellei suurinta osaa, jäsenistönsä poliittisesta mielipiteestä.
Jos SAK:lla ei ole tarkoitus tehdä poliittista puhdistusta jäsenistönsä keskuudessa, se ei voi tuomita jäseniään heidän poliittisen kantansa perusteella.
Jos SAK kuitenkin ryhtyy sanktioihin niitä jäseniä kohtaan, joiden poliittinen vakaumus tukee nykyistä hallitusta, se lakkaa olemasta järjestö, joka ajaa työntekijöiden etua.
Jo tässä vaiheessa voidaan perustellusti olettaa, että SAK edustaa vain niitä jäseniä, jotka äänestävät SDP:tä, Vasemmistoliittoa, Vihreitä ja muita oppositiopuolueita.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Tuo on täyttä puppua! Et sitten tunne ammattiliittoja saati SAK:ta?
Totuus on se, että juuri oikeistoihmiset ovat eniten sitoutuneita Ay liikeeseen. Katso Akavan tilastoja. Akavassa on Lääkärit, Juristit, Ekonomit, Opettajat ja Insinöörit yms yli 90% Ammattiliitossa.
Heti jos joku on Siivooja tai Hitsari, olet sitä mieltä, että hän on kommunisti koska on Liitossa?
Oletko tosiaan noin tyhmä?
Meistä vain toinen on tyhmä.
Akava ei ole SAK.
On tyhmä.
"Akavassa on ...". Akavassa nimenomaan on juuri mainitsemassasi ammatissa olevat, koska se on nimenomaan ns "parempien" ammattien liitto. On alunalkaenkin keskittynyt "parempaan" väkeen.
Insinööreillä on "oma" liitto eli Insinööriliitto, mutta käsittääkseni jokainen saa liittonsa valita, mistä haluaa eli maksaa "elatusmaksu" näille herroille ja rouville, että voivat paksusti.
Jokainen duunari, kaikki on duunareita ammattinimikkeestä riippumatta ja vaikka kuinka "hienossa" liitossa olisi, niin on käytännössä nähnyt, ettei ne palkankorotukset (tärkeä asia) kaksisia ole ollut. Liiton apu on tärkeää vain silloin, jos sinua on kaltoin kohdeltu töissä ja tarvitset käräjäapua, mutta nämä on melkosen harvinaisia tapauksia, eikä voitto ole edes varma.
Aivan loistavasti pärjää ilman liittoja, neuvottelee itse asiansa ja joka kuukausi säästää enemmän tai vähemmän liiton maksuja.
Sinulta taisi mennä asian ydin ohi.
SAK ei asetu hallitusta vastaan siitä huolimatta, että suuri osa sen jäsenistä kannattaa sitä vaan sen takia.
Kyseessä on poliittinen puhdistus samaan tapaan kuin Putin puhdistaa omaa eliittiään.
SAK:sta tulee pienempi, mutta kaikki asuvat samassa punatorpassa ja laulavat samaa kansainvälistä.
Hallitus on se taho joka on työrauhan rikkonut ja koska sillä ei ole laillista oikeutta puuttua yksityiseen sopimiseen tuon tahon ollessa puhtaasti asioita esittävä taho demokratiassa on sen toimien myötä Suomen hallinnossa menetetty oikeusvaltion toimitavat.
Niiden palauttamisen on vain kaksi tapaa. Joko hallitus peruuttaa toimet työmarkkiana toimien osalta kokonaisuudessaan tai pääministeri jättää hallituksen eron pyynnön, jota kautta Suomeen on palautettavissa oikeustoimikelpoinen hallitus ja tehtävissä loppu hallinnollisista laittomuuksista joihin on ryhdytty.
Ammattiliitot on käytännössä nyt se taho Suomessa, joka puoltaa oikeusvaltion toimitapoja ja olemassa oloa.
Hallitus on ainoa, jolla on laillinen oikeus.
Älä ole tyhmä
Oikeusvaltion täytyy toimia tasa-arvoisesti kaikkia kohtaan, sillä SAK on jo kauan ajanut vain vasemmiston etuja. Vasemmiston edustajat käyttävät eniten hyväkseen hyvinvointi- valtion etuuksia ja kuvittelevat, että sitä maksetaan kuin palkkaa. Kun valtion kassa alkaa tyhjentyä, niin he pitävät oikeutettuna, että valtion on otettava velkaa maksaakseen jatkossakin vasemmistolaisille palkanlisää ja avustusta nousevien elinkustannusten myötä. Suomessa on useat lait päivitystä vaille. Oikeusvaltiolla ei tarkoiteta sitä, että osa kansalaisista joutuu tekemään niska limassa töitä, että valtiolla olisi varaa kustantaa työtä vieroksuvien elintaso. Tämä joukko joka tarvitsee jatkuvaa tukea kasvaa joka vuosi suuremmaksi, joten kenenkään rahat eivät siihen riitä. Kun sairastuu vakavasti, niin Kela levittää kätensä, sillä valtion maksamat rahat ovat jo käytetty teidän työtä vieroksuvien kuluihin. Oikeudenmukaista on, että kaikkia ihmisiä arvostetaan samalta pohjalta ja niitä autetaan, jotka hädässään sitä tarvitsevat. Asuntoja on tyhjillään paljon, joten miksi mennä sellaiseen asuntoon, jonka vuokria ei voi itse maksaa, esimerkkinä. Näistä muutoksista on puhuttu jo useampi vuosikymmen, joten ay-liike on hyvin ehtinyt asian käsittelemään eikä leikkiä unoa, kun hallituksen on pakko tehdä muutoksia. Suuri osa työntekijöistä tämän ymmärtävät, mutta SAK vielä pullistelee ja trollaa väärää tietoa jäsenilleen.
Juuri näin
Eikä yksipuolista diktatuuria.
Älä sinä ole tyhmä
Voi persua ,voi.
Kyllä se ainoa, jolla on oikeus muuttaa työlainsäädäntöä, on eduskunta.
Miksi lakkoilla kun kaikki ei kuulu työnantajaliittoon eikä työntekijä liittoon. Lkakimääräuinen irtisanomisaika om 14 päivää ja yli 5 vuotta kestänyt työsuhteen irtisanomisaika on 1 kkk. Miksi hallitus puuttuu työsopimuksiin. Eikö ne ole työntekijän ja antajan välinen. Jos jompi kumpi sanoo sopimuksen irti.
Tuo on jännää, kun aivokapasiteetti ei riitä, niin aletaan länkyttämään "persua". Sinunkin on pakko tajuta, minkä "perinnön" huorat jätti. Jättimäinen velanotto ja jättimäiset korot.
Siinä sitä on.pureksittavaa pitkäksi aikaa koko maailman sossulle.
Ei hallitus ole puuttumassa työehtosopimuksiin. Niissähän voidaan aina sopia lakia paremmin, Laki on pohja ja siitä lähtee työehtosopimus.
Työsopimus on työsopimus ja sekin tehdään työnhakijan ja työnantajan välillä. Siinä voidaan sopia ihan mitä vain.
SAK puolustaa meidän kaikkien palkansaajien asiaa. Kiitos siitä.
Juuri näin.
Kuinka sinun mielestäsi SAK;n liitossa oleva vaikka teknologiateollisuuden palkoilla elävä edustaa kokoomusta tai perssuomalaisia?
Erilaisia mielenpiteitä saa ja voi olla mutta jos tässä hallituksen työelämän "parannuksessa"
tyytyväinen osaansa sahaa kyllä ihan omaa oksaansa ideologisilla syillä (vai mitäOAJ) kuinka meille toisella töissä oleville oikeastaan käy jos muroihin voi tulla kusta tuosta vaan.
Helppoa.
Ensinnäkin Suomessa on maailman pienimmät tuloerot. Meillä ei ole rikkaita siinä mielessä, kun se maailmalla ymmärretään.
Ainoastaan opiskelijat ovat köyhiä. Kaikissa muissa ikäluokissa köyhyys on n.1% mukaan lukien eläkeläiset.
Käytännössä kaikki, jotka tekevät palkkatyötä, kuuluvat keskiluokkaan. Verotuksen progressio pitää huolen siitä, että olet joko töissä ja maksat masilman eniten veroja tai et tee töitä ja saat masilman parhaat tuet.
Maksajien intressit ovat yhteiset: palkasta pitää jäädä enemmän käteen.
Se tapahtuu työllisyyttä parantamalla ja tukia karsimalla ja erityisesti niitä tukia, joiden saajat voivat mennä töihin joko heti tai koulutuksen kautta.
Siksi yrittäjällä ja työntekijällä on enemmän yhteisiä intressejä kuin SAK:lla ja työntekijöillä.
Sen todistaa vaalitulos ihan numeroina.
Niin, nyt hallitusta kannattaa kolmannes suomalaisista, joten väittämäsi numeroista ei päde
Hallitus käyttää työllistämistä savuverhona palkansaajan aseman heikentämiseksi.
Kaikilla olisi hyvä olla yhteisiä intressejä: työnantajilla, työnantajaliitoilla, SAK:lla ja työntekijöillä. Tähän olisi hyvä saada hallitus mukaan.
Työnantajaliitot ovat irtautumassa työehtosopimuksista yksipuolisesti.
Hallituksen tavoite on jäädyttää palkat.
Nämä asiat on todella huolestuttava suuntaus.
Jos savuverho on paras, millä pystyt perustelemaan, niin olet todella heikoilla jäillä.
Katsos on niin, että hallituksen tavoitteet pystyy lukemaan suoraan lakiesityksistä perusteluineen.
Et pysty tuomaan mitään uskottavaa salaliittoteoriaa niiden kuorruttamiseksi. Et ole perehtynyt lakiesityksiit etkä taustoihin.
Olet siis täysin uuno asioissa, joista kirjoitat täydellisen tietämättömyyden mukanaan tuomalla varmuudella.
Palataan, kun olet perehtynyt asioihin.
😘
Et siis näe kokonaisuutta, miten palkansaajan ja ay-liikkeen asemaa ajetaan alas.
Tavoite on palkkakuri. Sehän nyt on aivan selvä juttu.
Meillä on oikeistohallitus.
Oikeassa olet
Sen ymmärtää kaikki joilla aivot toimii.
Joka toivottavasti kaatuu
Hyvä että on, ja edes yrittää tasapainottaa taloutta.
Hallitus ei mitenkään puutu yksityisen sektorin palkkaukseen. Ja yksityinen sektori mahdollistaa julkiset palvelut, ellei työntekijät ala liian ahneiksi.
Entä jos työnantajapuioli sanoo työsopikukset irti, niin jää voimaan vai lakimääräiset sopimukset. Niistä päättä eduskunta ja jos niitä vastaan lakkoillaan on kapina eli rikos yhteiskuntaa vastaan. Onko lakossa läkimääräisiä ehtoja. Ainakin irtisanomissuoja yli lakimääräisen on yksi.
SAK on vahvin keskusjärjestöistä. Se ei anna periksi nytkään. Jos nyt antaa periksi niin palataan 1930-luvulle. Suomalaisen palkansaajan tulee ymmärtää tämän asian.
Kun se antaa periksi, se tulee 2000-luvulle.
Jokainen duunari sen ymmärtää jos elää todellisuudessa.en tiedä missä kuplassa nuo elää jotka on sitä mieltä että diktaattorius on hyvää.
Haluatko, että duunareita käsitellään tulevaisuudessa työnantajan toimesta kuin orjia vailla minkäänlaisia oikeuksia. Tämä on hallituksen ja EK n tavoite
SAK:n jäsenmäärä vähenee jatkuvasti, YTK:n jäsenmäärä kasvaa jatkuvasti.
YTK on suurempi jäsenmäärältään kuin SAK.
Akava ja STTK haluavat neuvotella hallituksen kanssa, mutta SAK lähti neuvotteluista.
Höpö höpö persu mene hoitoon
Höpö höpö itsellesi. Isoille järjestöille annettiin tehtäväksi neuvotella ja esitettiin millaista tulosta odotettiin, mutta olisivat voineet tehdä sen omalla tavallaan. Eivät päässeet juuri alkua pidemmälle, kun SAK marssi ulos. Kolmikannasta on luovuttu jo vuosia sitten, joten miksi se nyt on SAK:lle jokin ihme kynnyskysymys. En muista, että koskaan ennen olisi lakkoiltu köyhtyvien lapsiperheiden puolesta, siis ammattiliitot! Väliin putoajia on suuri määrä, jotka puurtavat hitaasti eteenpäin, mutta tämä politiikkaan sotkeutunut osaa pitää suurta ääntä ja todellisuudessa ajavat vain omaa etuaan.
Viimeisimmän gallupin mukaan noin kolmannes tukee ja hyväksyy hallituksen heikentämis/orjuuttamistoimet jotka tuomitsee naiset ikuiseen palkkakuoppaan.
Kolmannes.
Höpöhöpö. Olen sitoutumaton ja kannustan lakkoa. Persuna et ymmärrä mitään. Voiko tyhmempiä duunaria olka kuin sinunlaisessi ? Tuskin ? Meitä liittoon kuuluvia on joka puolueesta.
Olet harvinaisuus.
Kohta vielä harvinaisempi, kun SAK palaa juurilleen ja on sama kuin SDP. Yhteinen historia löytyy punakaartista jo vuodelta 1905, tosin silloin puolisotilaallisista joukoista ei käytetty sitä nimeä.
Saksassahan oli aikanaan tuo kansallissosialistinen työväenpuolue kovassa huudossa...Tosin heidän politiikka oli pitkälti mitä persut ajaa tänäpäivänä.
En ole huomannut persujen ajavan minkään sortin sosialismia, vaikka on työväenpuolue.
SAK on SDPn etäpesäke.
Hallitus tässä on se joka on hylännyt demokraattiset toimitavat:
https://yle.fi/a/74-20072217
Olisit lukenut jutun ennen kuin teit johtopäätökset.
Siinä oli kaksi asiaa.
Ensimmäinen on, ettei sovittelija saisi tarjota yleistä linjaa suurempaa esitystä. Se ei tarkoita sitä, etteikö silti voisi sopia yleistä linjaa suuremmista korotuksista. Sovittelija ei määrää sopimuksia eikä laki rajoita korotuksia millään tavalla.
Toinen asia on poliittisten lakkojen rajoittaminen 24 tuntiin. Ei siis kahteen tuntiin, kuten Ruotsissa. "Asiantuntijan" mukaan Suomessa ei saa rajoittaa poliittisia lakkoja, koska se on Suomessa laitonta ja Suomesta tulee auktoritäärinen. Ruotsissa se ei ole laitonta eikä Ruotsi ole auktoritäärinen, vaikka lakot on rajoitettu.
Ei kovin vahvaa esitystä
https://www.tehy.fi/fi/blogit/hallitusohjelmakirjaus-sovittelijan-kasien-sitomisesta-lailla-palkankorotusten-yleiseen
On siis laiton laki jolla sidotaan sovittelijan kädet. Laittomia lakeja säätää nykyhallitus, voi pikku-Petteriä minkä oot menny tekemään :(
Ruotsissa on oman laisensa lainsäädäntö ,kuten Tanskassa jne... Menettely ja toimitapoja voidaan täydentää siten että kansainväliset sopimukset eivät tule loukatuksi. Siksi ne eivät ole verrannollisesti rinnastettavissa valtiollisesti, valtioiden kesken. Suomessa asiat on toteutettu omanlaisellansa tavalla ja valtiopohjaksi määritelty demokraattinen tasavalta jonka pohjaksi on luotu perutuslaki jolla mm. perusoikeudet ja kansainvälisesti säädetyt ihmisoikeudet on pyritty turvaamaan. Mm lakko oikeus, johon nyt ollaan hallinnollisesti puuttumassa. Ruotsi on hallitusmuodoltaan jo lähtökohtaisesti toisenlainen valtio kun Suomi ja tuosta lähtökohdasta myös sen hallinnollinen rakenne lähtee toiselta pohjalta vaikkakin oikeusvaltio sellaiselta. Ruotsi on demokraattinen monarkia. Joten asian kokolailla purkaminen vaatisi syventymistä Ruotsin hallinto järjestelmään ja siihen kuinka sosiaaliturva kaikkinensa toimii ,sekä työmarkkina järjestö toimitaan, joka on siellä samalla lailla kuin Suomessa yleiseen sopimiseen perustuva ,jota tämä hallitus ei tunnuta nyt. Uskottavasti nuo asiat tulevat kyllä nyt punnintaan, en usko että tämä jää tähän ,vaan hallitus joutuu vastaamaan toimitaan ja muuttamaan asennettaan, se tullaan pakottamaan siihen ,ryhtyy se millaisiin lainsäädäntö toimiin tahansa työmarkkinoiden suhteen ne tullaan katsomaan oikeustoimikelvottomiksi toimiksi. Mutta se jää nyt nähtäväksi. Rahat liitoilta tuskin loppuvat kuten eräät odottavat , mutta soppatykit saattavat tulla katukuvioihin:
Room. 9: 15–16 vähättelyn lyhyt historia- vihkosta ei riitä kaikille.
Laki on laki, mutta sopimukset ovat sopimuksia.
Kumpikin on sitova.
Hyvä työntekijä ei tee huonoa työsopimusta.
Aloittaja on oikeassa siinä mielessä, ettei SAK edusta minua, vaikka olen palkansaaja.
SAK ajaa kuitenkin kaikkien palkansaajien asemaa.