Jotain tuollaisahan lienee sanottu kun puhutaan muutoksista maailmassa.
Jo monia vuosia, ehkä kymmeniäkin, on puhuttu säämuutoksista.
Runsas hiilidioksiidin tuotto on aikaansaanut maapalloa ympäröivän kerroksen, joka heijastaa, teorian mukaan, lämpösäteitä takaisin maanpinnalle kuin kasvihuoneen katto.
Ei taida maailma tietää mitä tiedemiehet ajattelevat kun kesän säätkin ovat tällaisia - kylmiä.
Mehän olemme, pitkällä tähtäimellä, menossa kohti jääkautta, lyhyellä kohti lämpökautta.
Napajäätiköt sulavat, sateet ja hirmumyrskyt lisääntyvät, tsunamejakin tulee esiintymään ja aivan uusilla alueilla.
Elikelpoinen alue maapallolla pienee huomattavasti johtuen sateiden ja kuivuuden keskittymisestä yhä pienemmille alueille.
Tarkoitukseni ei ole pilata kesä-aamuanne vaan hiukan vaan (selvin päin), havukka-ahomaisesti, pohdiskella asioita.
Maailmaiseni, Esko muuttuu!
6
866
Vastaukset
- ope
Maailma muuttuu, Eskoseni.
Eikö sinulla ollut mitään aiheeseen liittyvää sanottavaa.
Jos olisin mainitsemaani otsikkoa käyttänyt, olisivat palstalaiset nimittäneet minua plagioijaksi.Minä olen kirjoitellut vuodesta 2000 ja nämä rassaukset ovat kestäneet v:sta 2003.
Kun minut on kelvottomaksi haukuttu ja monen kertaan mustamaalattu tietämättä miksi niin saanen ainakin vastata.
Ole viikossa oppinut tietämään minut syypääksi.
- Maalaismies*
Et sinä Ruuneperi veliseni aamuani pilannut, mutta kaikki tuo mitä kerroit harmittaa niin vietävästi. Eikä sanomasi ole tulevaisuuden epämääräistä ennustelua, vaan juuri nyt tapahtuvaa todellisuutta.
Kun sanotaan, että totuus tekee vapaaksi, niin ei se tee. Totuus harmittaa ja ahdistaa - nimenomaan sellainen jolle et mitään voi. - keskiyonkehraaja
Varsinainen kauhuskenaario. Maailma muuttuu ja niin muutumme mekin.Kyllähän se välillä hirvittää ajatella millaisen maailman lapsenlapsillemme jätämme, vaikka itse emme noita muutoksia vielä selvästi omassa elämässämme huomaisikaan.
Onhan se toisaalta niin ettei asia siitä miksikään muutu vaikka kuinka huolissamme olisimme.Jokainen nyt voi kuitenkin vähän tehdä puhtaamman maaapallon puolesta..
Pienestä se kaikki alkaa... on meitä lähempänä tiedemiesten mukaan ja se on juuri nuo kasvihuonekaasujen lisääntymisestä aiheutuneet seuraamukset.
Napajäätikköjen nopea sulaminen voi aiheuttaa suuria katastroofeja.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1926576Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065483Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1243441Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2643399Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat862418Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32135Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191826Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi471784Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val521751- 981386
