Miten tyhmä täytyy olla että äänestää Stubbia ja Haavistoa presidentiksi toiselle kierrokselle?
Halveksun tätä kansaa ja sen idioottimaisia äänestäjiä!
Suomalaiset äänestäjät on idiootteja
29
452
Vastaukset
- Anonyymi
Ketä sitten?
- Anonyymi
SDP ja täydellinen romahdus. Demarit alle 5% puolue. Saa siinä huutaa, että äänestäjät on idiootteja tyhjille työväentaloille.
- Anonyymi
Samaa mietin jo silloin, kun ehdokkaiden nimet julkaistiin. Odotin, että todelliset ehdokkaat tulevat esille myöhemmin.
En pidä kumpaakaan ehdokasta pätevänä presidentin tehtävään. Kuitenkin toinen valitaan. Itse en äänestä, koska kummankaan osaaminen ei vastaa tulevaa tehtävää. Suomessa on tuhansia osaavampia ja parempia ehdokkaita. Poliittinen järjestelmä ei kuitenkaan tavoita eikä anna heille näkyvyyttä.
Onneksi valtaoikeuksia on riisuttu, eikä tarja halosen poliittinen poika, pekka pysty tuhoamaan päätöksillään Suomea. Tosin pekka jarruttaisi kaikkea Natoon liittyvää ja myös pv:n rahoitusta sekä asehankintoja.
Käytännössä pressa on kumileimasin. Koska kummankin ehdokkaan arvostus on huono, ei heidän puheensa pahemmin ihmisiä kiinnosta.
Äänestysprosentti on matala ja toinen saa niistä vähistä puolet, eli tuleva presidentti ei ole ainakaan kansaa yhdistävä. Pelkäänpä, että enemmin hajoittava.
- Anonyymi
Sama ulina joka paikassa. YLE on puolueellinen lehdet ovat puolueellisia koko maailma on persuja vastaan.
- Anonyymi
Voi. Itke ,Itke, Itke.
- Anonyymi
Pah. Olet kuin se solttupoika joka mielestään ainoana osastossa marssii oikeaan tahtiin.
- Anonyymi
Mekin älykkäät, sivistyneet ja henkisesti terveet halveksimme sinua.
- Anonyymi
Peesuja ei voi muuta kuin halveksua. Se nähtiin nyt. Kyllä se persut siitä. Ajatelkaa jotain positiivista.
- Anonyymi
Haavistoa äänestetään, koska hän on homo. Poliitikkona muutoin epävakaa, epärehellinen pelkuri, mutta olis kiva nähdä presidentti vaimoineen mustiin nahka-asuihin ja -kalukukkaroihin tälläytyneinä pride-kulkueessa!
Stubbia taas äänestää kaikkein selkärangattomin ja pelokkain, epäisänmaallisin kansanosa, josta ei ole itsestään minkäänlajin maanpuolustukseen. Ihmisjoukko, jonka sanaan ei voi luottaa. Pe-pelottaa!
Harkimosta olisi tullut hyvä, itsenäisesti ajatteleva pressa. Siksi WEF onkin runsaasti propagoinut noiden kahden, typerimmän puolesta.
Jopa Li Andersson on yllättänyt, aatteellisempi hän on kuin Jutta U. Pysyy aatteensa takana.- Anonyymi
Minä olen liero
Ja äänestän ALEXia 😎 - Anonyymi
Haavistoa äänestää marginaaliryhmä siksi että hän on homo, tästä ollaan samaa mieltä.
Mutta kansan syvä rivi ei koskaan häntä tule äänestämään, se on ihan selvä.
Osa niistäkin jotka sanoo kavereilleen että kannattaa sateenkaaria ja jopa käy marsseilla ei oikeasti kuitenkaan salaisessa äänestyksessä ääntään Haavistolle anna, ei vaikka jopa kavereilleen näin kertoisivat.
Olisi maailman ihme, toistaiseksi, jos Haavisto voittaisi toisella kierroksella. - Anonyymi
Haavistoa äänestetään koska poliittinen kokemus. Tavalliselle ihmiselle on se ja sama onko pomo tai ei. Äänestihän persutkin 2 nuorta homoa eduskuntaan. Nyt ei Tynkkynen enää ole yksin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Haavistoa äänestää marginaaliryhmä siksi että hän on homo, tästä ollaan samaa mieltä.
Mutta kansan syvä rivi ei koskaan häntä tule äänestämään, se on ihan selvä.
Osa niistäkin jotka sanoo kavereilleen että kannattaa sateenkaaria ja jopa käy marsseilla ei oikeasti kuitenkaan salaisessa äänestyksessä ääntään Haavistolle anna, ei vaikka jopa kavereilleen näin kertoisivat.
Olisi maailman ihme, toistaiseksi, jos Haavisto voittaisi toisella kierroksella."Anonyymi
2024-01-29 08:18:45
Haavistoa äänestää marginaaliryhmä siksi että hän on homo, tästä ollaan samaa mieltä".
--------------
Toki sinä voit marginaaliryhmästä olla sitä mieltä mutta se että Haavisto
keräsi vaalipäivänä 335 094 ääntä
ei voi kuitenkaan tarkoittaa että kaikki äänestäjät olisivat homoja.
Tottakai voit itse näin ajatella vaikka tiedät että se ei ole totta.
Itse olen valaistunut äänestäjä ja äänestin vasemmistoliiton Li Anderssonia joka ainoana presidenttiehdokkaista lupasi ettei suomeen tule ydinaseita jos hänet valitaan.
Li lupasi myös kutsua ammattiyhdiistykset ja hallituksen neuvottelemaan.
Tämä vaalitulos että Kokoomuksen Stubb johtaa on, mikäli vaalitulos on rehellinen niin vahva signaali että suomalaiset kannattaa Kokoomuksen leikkauspolitiikkaa ja vasemmistoliiton ääntä ei haluta kuulla.
Li Andersson sanoi itsekkin äsken vaalivalvojaisissa että jos porvarien leikkauksia halutaan vastustaa sen pitäisi näkyä myös ääninä vaaleissa mitä ei nyt tapahtunut. IKÄVÄÄ :(- Anonyymi
Tunnustat että
Äänestit nro 2 eli Lilli?
Se, että Jutta Urpilainen ja Li Andersson sai huonon vaalituloksen niin turha lähtä yleislakkoon helmikuun alussa. Kokoomus voitti vaalit ja ammattiyhdistysväki nukkui presidentinvaaleissa.
Surkeaa, Ikävää. Oli nämä vaalit. PS. en aio äänestää 2 kierroksella ollenkaan.- Anonyymi
En minäkään. Äänestetään vaitiololla.
- Anonyymi
Mitä pidät venäjän vaaleista?
- Anonyymi
Siellä on
Järkeviä ehdokkaita,
Toisin kuin täällä 8=<
- Anonyymi
Delfine, onhan se ikävää että kansa saa itse valita ketä äänestää sen sijaan että annettaisiin vain yksi vaihtoehto äänestää kuten naapurissa tehdään.
Mutta se nyt vaan kuuluu Demokratiaan.
Jos sua vituttaa tuollainen niin sitten ehkä on syytä miettiä asuuko oikeassa paikassa, vai olisiko kenties syytä muuttaa johonkin toisaalle?
Äänestystulos sinänsä oli hyvin odotettavissa oleva. Ainut jännitys oli pystyykö Halla-Aho pääsemään toiselle kierrokselle. Mutta näin ei käynyt koska moni äänesti taktisesti Haavistoa juuri siksi ettei hän pääsisi toiselle kierrokselle.
Nämä äänestäjät eivät tule antamaan toisella kierroksella ääntään enää Homolle. - Anonyymi
No Kuule. Muuta persulaan. Unkari ,Venäjä ja USA on ihan varteenotettavia paikkoja sinulle. Ei muuta kuin pakkaamaan poikaseni.
- Anonyymi
Tarkoititko 'Muuta Peruun'?
《:=》
- Anonyymi
Miksi halveksut itseäsi ja pidät itseäsi idioottina?
- Anonyymi
Ehkä on parempi antaa ääni itselle.Ja avata se oma suu ja puhua äänellä minkä kaikki kuulee.Oma ääni on se paras voima mitä jokainen voi käyttää jos haluaa.
- Anonyymi
Minä äänesti Haavistoa ja aion äänestää myös ensi viikolla.
Kiva lueskella täällä sitten salaliitoista ja homokammoisia avauksia. - Anonyymi
Päämyyrä NWO/WEF/YGL Sanna Marinin (sd) haastattelussa Davosin talousfoorumissa nähtiin yllättävä tilanne, kun Suomen entinen päämyyrä NWO/WEF/YGL Alexander Stubb (kok) kysyi yleisöstä henkilökohtaisen kysymyksen Marinilta.
World Econimic Forum Klaus Scwab: Olemme ylpeitä siitä, että olemme onnistuneet soluttautumaan (Penetrated) moniin Länsimaisiin kapinetteihin ja hallituksiin.
https://www.youtube.com/watch?v=EpMMrzenoBU
Klaus Schwab bragging about how he has penetrated the cabinets of the world. - Anonyymi
Idiootit äänestivät homon ja idiootin toiselle kierrokselle!!!! Kumpikaan eivät ole päteviä presidentiksi!!!
- Anonyymi
Olen kansallismielinen suomalainen, enkä voi äänestää kumpaakaan, koska kumpikaan heistä ei ole pätevää presidenttiainesta. Äänestämällä jompaa, kumpaa, kastaisin samalla käteni oman kansani vereen.
Jos äänestäisin Haavistoa ja hänet valittaisiin, olisin osasyyllinen kaikkeen siihen pahaan, jonka hän heikkona presidenttinä tulee Suomelle aiheuttamaan.
Samoin olisi Stubbin kohdalla.
Kumman tahansa valinnalla on meille tuhoisat seuraukset, enkä aio olla siinä osallinen.
Ei tarvitse olla selvänäkijä osatakseen ennustaa tulevaa. Asiat seuraavat aina loogisesti toinen toistaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662348Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1791986Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.431962Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301688Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1051573Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1391293Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1851273Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251166En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9982- 77969