Olen selannut diabetes keskustelua täällä ja muuallakin jo pitkän aikaan ja olen huomannut että kun puhutaan hiilihydraateista, niin keskustelu ei pysy asiallisena kovinkaan pitkään. Monesti he jotka suosivat ketoa ja vhh ruokavaliota, ovat välillä hyvinkin pahansuopia ja häijyjä muita kohtaan. Nyt kerron omista kokemuksistani ja nykytilanteestani, joka näyttää että vhh dieetistä oli hyötyä, mutta myös haittoja mitä se toi itselleni. Pyydän etukäteen anteeksi hyvin pitkästä viestistäni.
Itse olen kokeilut vhh dieettiä ja se auttoi minua painon laskussa ja opettelemaan tekemään ja löytämään terveellisempiä vaihtoehtoja tietyille ruuille, mutta nyt olen lisännyt pieniä määriä hiilihydraatteja päivääni, en mitään isoja määriä vaan esim. kaksi kauraleipä palaa tai tumminta hapankorppua päivässä, yksi aamulla ja yksi illalla.
Kun yritin kokonaan vältellä hiilihydraatteja, niin huomasin että olin enemmän stressaantunut ja väsyin lenkeilläni helpommin, en jaksanut kuntoilla yhtä hyvin kuin ennen ja olin kireämpi kuin ennen. En tiedä teinkö jotain väärin, mutta jotenkin tuntui että kehoni olisi jonkinlaisessa stressi tilassa ja tämä kaikki loppui noitten pienien lisäysten takia.
Tiedän että nyt varmasti kysytään että mitä lääkkeitä käytän ja mitkä ovat arvoni, niin en ole vuoteen ollut millään lääkityksellä, 3 viikkoa sitten tehdyissä labroissa paastosokeri oli 4.4 ja pitkä 32. Kaksi tuntia ruokailusta sokerit ovat siinä 5.0 - 6.5 välillä ja paasto on aina alle 5, monesti juuri 4.4 tai 4.5. Ja tänään, kaksi tuntia siitä kun söin hapankorpun ja 10 suklaakonvehtia, niin sokerini oli 5.2, tietenkin uskon että tunnin lenkkini ja pieni voimistelu sen jälkeen auttoi tuon lukeman saavuttamiseen.
Uskon että laihtuminen ja jokapäiväinen liikunta ja kuntoilu on auttanut minun kehoni palaamaan mahdollisemman "normaalille" tasolle, mutta olen myös sitä mieltä että monesti ihmiset syövät liikaa huonoja hiilihydraatteja ja tuotteita missä on lisättyjä sokereita. Järkeä kannattaa käyttää ja kohtuudella voi nauttia jopa herkuista. Myös suosittelen että ruokaa tehdään itse ja välteltäisiin liiallista valmisruokien käyttöä.
Viimeiseksi haluaisin sanoa, että ihmiset ovat yksilöitä. Jos sinulle toimii ketoilu ja pysyt terveenä, loistavaa jatka samaan malliin, mutta se ei tarkoita että se toimisi kaikilla muillakin. Kunnioittakaa muita ja miten he itse hoitavat itseään, voi antaa neuvoja ja keskustella asioista ilman että mennään henkilökohtaisuuksiin. Näissä asioissa ei ole yhtä ainoaa absoluuttista totuutta ja keinoa hoitaa itseään.
Omia näkemyksiä karppauksesta, ketoilusta ja hiilihydraateista.
Anonyymi-ap
1
241
Vastaukset
Asiallinen kirjoitus.
Diabeteksen kannalta karppaaminen on vain keino painonhallintaan. Karppauksella ja pussikuurilla on saavutettu aivan samat tulokset diabeteksen hoidossa eli laihtumalla 15 kg 90% diabeetikoista pääsee eroon lääkkeistä.
Iso Ossa karppaajista on valitettavasti fanaatikkoja.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1322782
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562227Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.251783- 1291548
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641318- 681293
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?721270- 891075
- 90999
- 130954