Perustamalla oma lahko voi kehittää omat haluamansa tavat ja rituaalit samanhenkisten kanssa. Niin pitkään kun on vain kaksi jäsentä, niin lahko kuin lahko on ok, mutta kun alkavat värvätä koko kylän, maakunnan, maan ja maapallon asukkaat, niin se on jo aivan liikaa.
Uskonlahkon perustaminen.
Anonyymi-ap
15364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kuin kommunistit, lahko sekin joka pesiytynyt mm ay-liikeeseen.
Kommunismi ei ole uskonlahko, mutta tämä tämänpäiväisen uutisen mukainen on. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010142114.html
Tuolloin sen vielä ymmätää, kun lesbous ja homous olivat määritellyt rikokseksi. Mutta miksi pitää olla lahkoja vielä nykypäivänäkin???
Holopaisen kuulustelussa:
”Hellyyttä, hyväilyjä, suudelmia ja iloja” – tällaisia asioita poliisin kuulustelupöytäkirjan mukaan Myrttilaakson arki oli täynnä. Erityisen epäilyttävinä virkavalta oli pitänyt kertomuksia sukupuolielinten öljyvoitelusta.
Muissa uskonlahkoissa eivät normaalisti johtajina ole tätinaiset, vaan setämiehet.
Täydellisesti on Kepulandian lesta-alueella kasvatettu pankkomajuri imuroinut uskonnollispoliittiset opit kupoliinsa. "Ay-liike on Saatanasta, joten kommunistejahan siellä täytyy olla.........."
Milloin sinä vajakki opit tajuamaan ja ymmärtämään, etteivät kommunismi ja sosialidemokraattisen ajatteluun pohjautuva ay-liike ole aikoinaan tulleet Suomeen edes samasta ilmansuunnasta? Pistetäänpä nyt yksinkertainen malli sinulle, josko se uppoaisi kaaliisi:
Kommunismi -> Otto Wille Kuusinen, Kullervo Manner -> SKP (malli itänaapurista)
Maltillinen sosialidemokratia -> Väinö Tanner -> SDP, ay-liike (malli keskisestä Euroopasta)
Jos tämä ei mahdu visapuiseen kalloosi, niin olet auttamattomasti menetetty tapaus.
On se, ei muuten toimisi. Stalin jumalana.
SDP tulisi patsaat pystyttää Otto Wille Kuusiselle, ja Kullervo Manner, molemmat oli SDP puheenjohtajia. SAK etupihalle, nytkin lakkoillaan samassa hengessä.
Myrttilaaksolaisuus on tätinaisille paras lahko ja Lestadiolaisuus setämiehille.
Hyvä ajatus. Kahden hengen muodostamat lahkot tulee sallia, mutta joukkohurmoslahkot kieltää.
Halla-aholaisuus ei ole hyväksi kenellekään. Toivottavasti tuosta taudista vielä äänestäjät paranee.
Onhan niitä lahkoja, kuten nää persut, joiden johtajaa nimitetään "Mestariksi"!
Että sellainen lahko.
Lestadiolaisten kannattaa perustaa omia lahkojaan, koska lestat ovat osoittautuneen niin sanotuiksi setämiehiksi. Uudet lahkot kannataa pitää vain kahden henkilön kokoisina, jolloin kukaan ulkopuolinen ei voi tietää mitä nämä kaksi tekevät keskenään.
Tuo on parasta, mitä jokin lahko voi olla. Näin nämä kaksi eivät häiritse toisia ihmisiä lainkaan. Nykyään kun noi lahkolaiset kauppaavaat aatettaan ovelta ovelle ja pitkin toreja.
Lahkolaisuuden voi myös yhdistää politiikan kanssa aivan kuten lestakepulitkin tekevät.
Juha-lesta Sipilälle kävi vain hieman kehnosti kun samalla kiihkossaan vatuloi itsensä Suomen vihatuimmaksi lahkolaiseksi...
Purrallehan on käymässä täysin samalla tavalla, vaikka ei lahkolainen olekaan, vai onko sittenkin..?
Perusta AY:liike , sehän on lahko . Jäsenmaksuilla keräät fyrkat ja toimarina nostat hyvän liksan