Ateistiset sisällöt

Anonyymi-ap

Miten ateismin asiaa tulisi tänä päivänä edistää? Jokainen muistaa menneiden vuosikymmenien ateismin haasteet, kun esim. kouluissa oli hengellisiä aamunavauksia ja vierailuja mm. paikkakuntien kirkkoihin. Samoin tv-lähetti teistiseksi tulkittavaa ohjelmaa. Kun näistä ateismin suurista haasteista kuitenkin päästiin, niin tuliko ateismi valmiiksi? Tämän päivän ateistista agendaa palstalta seuratessa vaikuttaa siltä, että ateismin tilaan ollaan tyytyväisiä?
Ainoastaan toisten ihmisten ajatukset, tekemiset tai tekemättä jättämiset ovat niitä, jotka saavat ateismin harjoittajan lausumaan. Mikä sikäli onkin oikein, että jos ollaan vääryyden asialla, niin siitä voi mainita.
Pitäisikö jumalatonta elämänmenoa pitää jotenkin enemmän esillä esim. politiikkaan liittyvissä asioissa, vaaleissa ja vastaavissa, että ateistit voisivat varmistaa oman ja aatteensa mukaisen äänen kuulumisen asioissa?

12

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kristinuskon sisältö tulisi kieltää voimme aloittaa lähimmäisenrakkauden kiellosta.

      • Kristinuskon lähimmäisenrakkaus sisältää mm. sen että pitää olla valmis tappamaan oman poikansa jos auktoriteetti käskee, joten ihan hyvä jos pidetään parempi huoli lähimmäisistä eikä oteta raamatun sairasta versiota "lähimmäisenrakkaudesta". :)


      • Anonyymi
        Oudoksuva kirjoitti:

        Kristinuskon lähimmäisenrakkaus sisältää mm. sen että pitää olla valmis tappamaan oman poikansa jos auktoriteetti käskee, joten ihan hyvä jos pidetään parempi huoli lähimmäisistä eikä oteta raamatun sairasta versiota "lähimmäisenrakkaudesta". :)

        Tämä oli voimassa VT aikaan, ei enää
        Hävityksen hoitaa jumala lopun aikoina...kauniita unia!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä oli voimassa VT aikaan, ei enää
        Hävityksen hoitaa jumala lopun aikoina...kauniita unia!

        Tarkoitatko että VT:ssä listatut 10 käskyä eivät myöskääm ole enää voimassa ?


      • Anonyymi
        Oudoksuva kirjoitti:

        Kristinuskon lähimmäisenrakkaus sisältää mm. sen että pitää olla valmis tappamaan oman poikansa jos auktoriteetti käskee, joten ihan hyvä jos pidetään parempi huoli lähimmäisistä eikä oteta raamatun sairasta versiota "lähimmäisenrakkaudesta". :)

        Ihminen tappaa jos joku käskee ei väliä onko Jumala vai Ihminen joka käskee.


    • Anonyymi

      Sillä että intravertisuuden sisältä tulevia yllätyksiä kehittävällä ihmisellä jotka kasvavat oletetulla mittakaavalla hänen kehityksen myötä olisivat ylimääräisen moraalin säätelemiä kristillisen moraalin lisäksi.

      Niin esimerkiksi kristillisen moraalin lisäksi voisi lisätä moraalia joka kieltäisi suvaitsevaisia yllätyksiä (jotka tulevat intravertisuudelta sitä suurempia mitä kehittyneempi hän on) semmoisia esimerkiksi kuin himot(ja lyhyetkin jotka eivlt vaikuuta mihinklln muka... paitsi että turhautumisen ja tunteikuuden koveneminen kasvaa) tavata ihmisiä.

      Sillä ateismi olisi kristillisyys + ylimääräinen moraali.

      Niin ihmisistä ja ihmissuhteista ei tekis jumalia tai uskonnon asioita vaan tekisi 11ta syntiä jolta voisi välttää.

      Semmoinen jumalaton kultiton ateismi olisi uusin maksimalistinen yläkivi ateististen ilmeisten ja näkymättömien haasteiden voittamisessa jopa vuosikymmenien edistyksen tasolla omaa aikaa edellä.

    • Anonyymi

      netti edistää ateismin asiaa ihan riittämiin , ei tarvitse epätiedossa elää asioiden suhteen 🙂

    • Anonyymi

      Kiinnostus ateismiin vaatisi vähintäänkin samanlaiset puitteet kuin
      kesäiset herätysjuhlat. Pitkät asuntovaunujonot moottoriteillä ja turuilla.
      Onko kyseessä " Ilosanoma " kun lossi uppoaa kysyy lossivahti. Ateismin
      painoarvo on niin suuri maailmassa että se saa kaikki kitarat ja kanteleet vireeseen
      automaattisesti, heti kun profeetta alkaa puhumaan. Tämä on ateismin henki.

      • Anonyymi

        Ateismi on turhuutta, on todella pieni joukko sitä lietsomassa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ateismi on turhuutta, on todella pieni joukko sitä lietsomassa!

        Ateismi on sitä että puuttuu julmausko.

        Et sinäkään usko Allahiin.


    • Anonyymi

      Kyllä ateismi edistyy pikku hiljaa, kun ihmiset opettelevat käyttämään järkeään.

    • Anonyymi

      Jokaisessa uskonnossa on oma profeetta. Messias.
      Ateismissa tuo profeetta on ateisti itse ja päivittäin
      tapahtuva muutos tieteessä, joka toki on kehitysttä.
      Ateismi ei muutu eikä kehity evoluutiossa, koska sanoma
      on yksitoikkoinen negatiivisuus sekä Jumalaa että uskovia
      uskontoja kohtaan. Fiksuiltakin ihmisiltä pääsee pahoja sanoja.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe