Luuserit makaa kotona ja toivoo että työpaikat vähenee Suomessa
Mikä on kun ei työt kiinnosta
Anonyymi-ap
43522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
lakkoilu ei auta
Lakkoilu liittyy työnantajapuolen pyrkimyksiin heikentää työntekijöiden ehtoja aivan liikaa. Kokoomus on Elinkeinoelämän keskusliiton juoksupoika ja EK kuiskuttelee kulisseissa asioita, joita Kokoomus sitten toteuttaa.
Ja persut
Kokoomus ja persut sopivat takuulla hallitusneuvotteluissa, että persut saavat hoitaa maahanmuuttoasiat, jos kokoomuslaista talouspolitiikkaa ajetaan.
Ei mitää vaikutusta hallituksen toimintaan,Purra vain vähän tuhahtaa ja kyllä kuittaa tämänkin mielenilmaisun leikkauksillaan,ja hyvä niin,on tää niin lapsellista touhua aikuisilta ihmisiltä.
Hyvä kun sulta leikataan.
NO SITÄ ON VAIKEA TUTKIMATTA SANO, KYLLÄ NE TUOLLA YLIOPISTOLLA TUTKIMATTA TIETÄS, NE ON NIIN PALJON LUKENUT NOITA KIRJOJA ERILAISIA.
ITSE VEIKKAAN, ETTÄ ON YLEISTÄ LIIKKEELLÄ OVEVAA VIHREÄÄ VIRUSTA, VIHEÄÄ-LORVIKATARIA. VANHA NIMI, MUTTA UUSI TAUTI. NIIN SE ON VANHA ITSE TAUTIKIN TAITOLAINEN KOMMUNISMI. SE VAAN MAKAA.
Sinäkö vielä huutelet vapaalla ?
Nuoret miehet tykkäävät pelata ja kokevat olevansa hyviä ratin takana. Vaikeata on nettipelaamisesta saada säännöllistä palkkaa tai tehdä ajohommia etänä.
Näissä tilanteissa ei lapsen kehitystä kotona ole tuettu mitenkään.
Kelalta saa rahaa helpommin!
Osuit asian ytimeen. Tuollaista ei enää haluta, vaan halutaan passittaa kaikki tahallaan työttömänä pysyttelevät töihin.
Tarkoitat varmaan niitä lihavia saamattomia persuja ja yritysjohtajia, jotka toivoo aina toisille kurjuutta.
Persut yrittää saada talouden kuntoon. Se vaatii leikkauksia.
Koko hallitus yrittää, ei vain persut!!!
Kyllä soon niin, että vaaleilla valitaan johtopuolueet ja sitten luuserien edustajat yrittää muuttaa niitä vaalituloksia lakkoilemalla.
Seuraavat vaalit, kun tukoo niin saa vasemmalla olevat taas antaa pirun hyvät edut asunnon vuokraajille ja kaksinkertaistaa työttömyysrahat.
Helmikuussa 2023 Suomi sai jo kolmannen kerran Euroopan neuvostolta moitteet liian alhaisesta perusturvan tasosta. Työssäkäyviä ihmisiä, joiden palkka ei riitä elämiseen, on Suomessa arviolta 200 000.
Hallitus lisää toimillaan määrää 100 000 että persu saa pari kymppiä kuussa enemmän- Tuskin olisit edes huomannut jos veroprosenttisi olisi pidetty ennallaan. Persuilla on vaan se itsekäs asenne ja muka suomen pelastajia. Paskat :))))
Sossupummi kilahti 🤣🤣
Aivan. Ja tiedoksi . Verot nousee. Kaikki maksut nousee. Edut vähenee. Riemuitkaa persut valinnastanne.
Menehän sinä pummi nukkumaan että jaksat taas huomisen kommentoida sohvan pohjalta.
Lakkoilu liittyy työnantajapuolen leikkauksiin....oot niin vääräs,ei työnantajapuoli ole mitenkään mukana,nämä ovat hallituksen tekemiä päätöksiä joilla yritetään saada luuserit röihin,harva työnantaja kuitenkaan etsii tekijöitä kortistosta,se on jo eräänlainen leima otsassa kun sinne joutuu.
Tuo on kyllä totta,en ole niin ahtaalla ollut että olisin kortistosta työntekijöitä etsinyt.Joskus 80-luvulla olin kerrostalotyömaalla jonne kortistosta laitettiin tyyppejä koska oli rekry päällä,pitkätukkia kävi joka aamu muutamia mestarin kopis josta hän ohjasi ne suoraan takaisin Amapolaan kaljalle,silloinkin oli joku velvoite että työtä pitää hakea,mutta pelkkä ulkoinen status suojeli heitä työhön joutumisesta.
Rajantakaa tulee paljon nuoria miehiä työhön suomeen.
Hallituksen vuoksi konkurssit lisääntyy. Ja sinä syytät työttömiä. Mielestäsi jokainen työtön muuttuu luuseriksi kun työpaikka menee alta. Entäpä itse jos niin käy.
Lusmuilu opitaan usein kotoa. Jos kotona asuu aikuinen tapasaikuttaja, kehittyy lasten moraalikäsitys samaan noloon suuntaan. Tällaisten kersojen tulevaisuuden näkymät ovat muuta kuin valoisia.
Reservistä eroaminen on täsmämerkki lusmuilusta.
Ne oo edes reservis,sivareita vaan
Meinaatko luuserit taas lakkoilla ensviikolla? Mikä on kun ei työt kiinnosta?
Työt ja raha kiinnostavat. Yrittäjien temput pyrkiä heikentämään työntekijöiden etuja, ei taas kiinnosta tippaakaan.
Suomessa on demokratia ja demokratia on kansanvaltaa. Demokratia tarkoittaa sananmukaisesti kansan valtaa (kreik. demos = kansa, kratos = valta). Demokratiassa kansalla on oikeus poliittisen vallan käyttöön ja oikeus vaikuttaa yhteisiin asioihin.
Näin juuri Suomessa onkin,demokraattisesti valittu päättäjät äänestämällä,eniten ääniä saaneet puolueet muodostavat hallituksen, ts. liitot lakkoilevat käytännössä Suomen demokratiaa vastaan.
Kuka sitä puoliilman töissä käy, eläminen maksaa. Työn antaja voi maksaa kunnon palkkaa muuten saa johtajat tehdä työnsä mun puolesta ite.
Mene sellaiseen työhän jossa on hyvä palkka. Et sä työttömänä isoa rahaa saa. Niin kuin sanoit niin eläminen maksaa. Käy siis töissä.
Suomeen on syntynyt työtä tekevien köyhien luokka, tutkijat sanovat
https://seura.fi/asiat/tutkivat/koyhyys-suomeen-on-syntynyt-tyota-tekevien-koyhien-luokka-tutkijat-sanovat/
Kiitos linkistä. Oli hyvä juttu ja nykyisen hallituksen toimet tulee maksamaan jälkijunassa yhteiskunnalle paljon. enemmän mitä nyt yritetään säästää. Huostaanotot, asunnottomuus, mielenterveysongelmat, rikollisuus, ynm. lisääntyy
Näitä lisää Suomeen, ei ole velvollisuuksia on vain oikeuksia... ALMA VAATII PERUSPALKKAA KAIKILLE. mistä se otetaan, Jos suomalaisista nuorista suurin osa on työttömiä, taiteilijoita, kirjailijoita jotka ovat vapaita tekemään jos sattuu huvittamaan, sellaiseen aikaan kun itseä huvittaa
Voisi myös silloin kysyä nämä eleleijät yhteiskunnan muilta ihmisiltä kuka haluaa olla heidän rahoittajansa ??????
Näitä lisää Suomeen, ei ole velvollisuuksia on vain oikeuksia...
NYTKIN JUURI TIETO ETTÄ SUOMEN TÄYTYY NOSTAA VEROTUSTA vaikka vielä viime vuonna puhuttiin että veroja vähennetään, KYLLÄHÄN NE VEROT VÄHENNETTIIN KAIKILTA SUURITULOISIMMILTA JA OLUT VEROTUSTA, TOSI JÄRKEVÄÄ
Astudio just ny ,Orpo saa noottia
Orpo oli oikeassa. Vassarit saivat nenilleen
Orpo ei ollut oikeassa ja hallituksen toimilla ei tule yhtään työpaikkaa lisää.
Orpo puhui skeidaa
Orpo on perus tollo. Mies on täys deko. Persut on silkkaa roskaa
Kuka sanoi että olen työtön, mutta sen sanoin että ilmateeksi en tee, vaikka kovasti yrittävät. Kuka hullu sitä töitä puolella palkalla mitään tekee. Mailma on menny siihen että vähä pitää tehdä talollekin ja unohtaa tehtyjä tunteja pois.
T. Yrittäjä
Oo yrittäjää nähnytkään.