"Haaviston kaksi puolta
Useat Pekka Haaviston kanssa työskennelleet lähteet kertovat, miten Haavisto käyttää valtaa kulisseissa ja millainen johtaja hän todella on. Näissä tilanteissa persoona todella näkyy.
Pekka Haavisto oli itsepäinen ulkoministeri, eikä hänen tapoihinsa kuulunut kevyt jutustelu virkamiesten kanssa. Useat presidenttiehdokas Pekka Haaviston kanssa työskennelleet kertovat, miten Haavisto toimi politiikan kulisseissa ja miten hänen persoonansa näkyi. Haastatellut nostavat esiin tietyt piirteet Haavistosta johtajana.
Yksi niistä on kärsimättömyys.
– Huono puoli hänessä johtajana on ehkä liiallinen kärsimättömyys, joskus jopa kiukuttelu, eräs ulkoministeriön virkamies sanoo.
Haavisto ei ollut ulkoministerinä leppoisa pomo kuten edeltäjänsä Timo Soini.
– Kyllä hän aika suora siinä kommunikaatiossaan on, se ei ole välttämättä hirveän ystävällistä aina, virkamies sanoo.
– Luulen, että hän tulisi olemaan vaativa tasavallan presidentti. Vaativa hallitukselle ja vaativa ehdottomasti virkakunnalle, hän näkee.
Haavisto on ”kiihkeä oman asiansa kanssa”, toinen kokenut diplomaatti arvioi.
Haavisto selittää vaativuuttaan ministeriaikaansa osuneilla kriiseillä.
– On totta, että esimiehenä olen tällaisissa tilanteissa vaativa, ja olen myös itse tekemisessä mukana. En kuitenkaan mielestäni ole epäystävällinen, ja pyrin aina kannustamaan ja rohkaisemaan alaisiani – ja myös kiittämään onnistuneesta työstä, Haavisto kommentoi Iltalehdelle sähköpostitse.
Ulkoministeri Pekka Haavisto vakavana tammikuussa 2023.
Kiista al-Holista
Haaviston kiihkeyden kerrotaan näkyneen al-Holin tapauksen hoitamisessa. Haavistoon ulkoministeriössä kohdistuva kritiikki nivoutuu pitkälti al-Holin ja konsulipäällikkö Pasi Tuomisen tapaukseen.
Suomalaisnaiset olivat lähteneet lastensa kanssa Syyriaan jihadistijärjestö Isisin hallitsemaan ”kalifaattiin”. Isisin kukistamisen jälkeen Syyrian kurdihallinto asutti Isis-taistelijoiden perheet al-Holin pakolaisleirille.
Haavisto halusi tuoda suomalaiset pois al-Holista. Oikeuskansleri Tuomas Pöysti lausui, että viranomaisilla oli velvoite pyrkiä tuomaan ainakin lapset Suomeen.
Konsulipäällikkö Tuominen katsoi, että asian järjestäminen olisi vaatinut poliittisen päätöksen.
Kiistan seurauksena Haavisto vaihtoi Tuomisen tilalle asiaa hoitamaan lähetystöneuvos Jussi Tannerin. Haavisto yritti siirtää Tuomisen kokonaan toisiin tehtäviin pois konsulipäällikön paikalta.
Perustuslakivaliokunnan mukaan Haavisto rikkoi tällöin virkavelvollisuuttaan."
Teksti on pöllitty Iltalehdestä
Äänestin Pekkaa, mutta teinkö virheen?
10
192
Vastaukset
- Anonyymi
Mie äänestin no 8 eli pekkaa.
- Anonyymi
Sie oot ihan oikeata lumeroo äänestänny.
- Anonyymi
Jokainen äänestää mielensä mukaan, sen myötä ei virhe äänestystä olekaan, paitsi jos muuttaa mielensä äänestyksen jälkeen. Eli alittajan kohdalla taisi tulla se virhe.
- Anonyymi
Haavisto on "tykätkää minusta tyyppi". Yrittää olla mielinkielin jokaisen kanssa. Aina luihu hymy naamassa, mukava mies.
Koulutus ylioppilas! Riittääkö presidentille? Eduskunnastakin suurin osa on maistereita vähintään.- Anonyymi
Pekka sai Mikkelin ABC:llä suoklaakakun eräältä naiselta
sitä Pekka tuijotti ja varmaan mietti, onko kuorutus sitä ihteään.
- Anonyymi
Pekkahan valehteli miten pakolaiset tulivat leiriltä satojenkilometrien aavikonyli omin avuin. Uskoo ken tahtoo. PuppeliPekka valehteli.
- Anonyymi
Pekka on osallistunut ihmis salakuljetukseen. Ei hyvältä vaikuta. Varmaanki ensimmäinen asia minkä haavisto pressana tekis olis itärajan yli pyrkivien oikeuksien varmistaminen.
- Anonyymi
Kuka muistaa Kataisen aikaisen hallituksen? Sillä oli Pekka joka kauppasi sähkönsiirto verkon.
Ja nyt sitten maksetaan siirrosta aivan liikaa. Hyvä Pekka taputtaa käsiää ja eikä. missään nimessä edes hiiskusiitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 474781
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on204504Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h803596Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443573En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143527Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai993380Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682896Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?52870- 252539
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta312134