Kumpi ehdokkaiata saa äänesi? Vai saako kumpikaan. Vaikka et voisi antaa ääntäsi kummallekaan anna edes protestiääni eli kerro äänestyslappuun syy, miksi kumpikaan ei saa ääntäsi.
Äänestämättä jättäminen on välipitämättömyys jun taas protestiäänellä hylättyjen äänien kasvattamisella on suurempi merkitys.
https://www.mtvuutiset.fi/videot/klipit/prog20773807#gs.4eiwjm
ÄLÄ JÄTÄ ÄÄNESTÄMÄTTÄ! STUBB VAI HAAVISTO VAI PROTESTI?
18
267
Vastaukset
- Anonyymi
Protesti ääni lähtee ennakkoon. Kasvatetaan valtavapotti hylättyjä ääniä.
- Anonyymi
Ei kiinnosta rutto eikä kolera!
- Anonyymi
Aito Persujen ja Halla-ahon kannattaja seisoo loppuun asti omiensa takana. Ei jätä äänestämättä vaan käy laittamassa 5 myös toisella kierroksella. Ääntä ei luovuteta täysin päinvastaiselle ehdokkaalle, joita kumpainenkin Stubb ja Haavisto edustavat.
- Anonyymi
SE ON OIKEIN!
- Anonyymi
Äänestämättä jättäminen hyödyttää Haavistoa.
- Anonyymi
PS-kannattajana ääneni sai Stubb, siksi koska en halua vihreää epäluotettavaa, Suomen ja suomalaisten edun vastaista Haavistoa Suomen presidentiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
PS-kannattajana ääneni sai Stubb, siksi koska en halua vihreää epäluotettavaa, Suomen ja suomalaisten edun vastaista Haavistoa Suomen presidentiksi.
Onko Suomen kannalta edullista valita presidentiksi aina ja kaikessa Suomen ja suomalaisten etua vastaan toimiva vihreä Haavisto?
- Anonyymi
Tyhjän lapun jätin. Suosittelen samaa jos et siedä kumpaakaan. Se on parempi tapa kuin jättää äänestämättä.
- Anonyymi
Tuommoiset tyhjät laput ovat ihan turhia, niitä ei kukaan noteeraa. ihan sama vaikka olisit vienyt heti tyhjän äänestyslippusi roskikseen, sinne se aika pian kuitenkin päätyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuommoiset tyhjät laput ovat ihan turhia, niitä ei kukaan noteeraa. ihan sama vaikka olisit vienyt heti tyhjän äänestyslippusi roskikseen, sinne se aika pian kuitenkin päätyy.
Katsoitko aloitukseen linkatun?
- Anonyymi
STUBB on jo satavarma Presidentti. Vaalipäivänä voi hyvällä omalla tunnolla käydä antamassa protestiäänen, jos kumpikaan ehdokkaista ei tunnu omalta.
Arvioiden mukaan Haavisto tarvisisi 17 kertaa Hjalliksen ykksöskierroksen äänet ohittaakseen Stubbin. Eli lähes kaikkien äänioikeuden vielä omaavien pitäisi antaa Haavistolle ääni sunnuntaina. Hylkäys äänet eivät enää hyödytä Haaviston valintaa ja ovat epäluottamusta Stubille, koska tulee näin valituksi pienemmällä potilla ääniä. - Anonyymi
anna ääni jussille nähdään oikea tulos.
- Anonyymi
Kyllä!
- Anonyymi
PROTESTI!
- Anonyymi
saatiin ehdokkaiksi uusi elisabet rehn ja mister alhol.
Hukkaan meni vaalit.
https://youtu.be/atHMKwK122A?si=B5dnT48paKCedI_D- Anonyymi
Hylkäys ääni on vain pois Haavistolta. Eli jos ei Stubbikaan ole mieleen, hyvällä omalla tunnolla voit antaa protestiäänen. Stubb on jo varma koska lähes kaikkien äänestämättä vielä olevien pitäisi käydä antamassa vaalipäivänä Haavistolle ääni. Muutamakin jos lipeää jo tyhjälle Stubb varmistaa valintansa. Stubbin ei tarvitse saada yhtään ääntä vaalipäivänä jos Pekka ei saa 90 prosenttia äänestämätt olevien äänistä vaalipäivänä. Eli vaalipäivän äänestys prosentin pitäa olla vähintään 90 että Haavisto voisi edes tulla valituksi ja kuroa 8 prosenttiyksikön takamatkan.
- Anonyymi
Jätän äänestämättä en vaan voi äänestää kumpaakaan se on mun protesti. Oma ehdokkaani putosi.
- Anonyymi
Mä äänestän Haavistoa piruuttain ettei vaan rikkaiden Stuppi voita. Pienempi paha Haavisto on.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja10014156Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va215855Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545551SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1525398Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2015122Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2894270HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.213910"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873601Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant13507Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan193479