Tuet pois ja ihmiset töihin. Ei ilmaista rahaa työikäisille. Vuokrien hinnat kohtuulliseksi. Suurin valittaja joukko on juurikin nämä tuilla eläjät. Luokaa päättäjät niitä työpaikkoja. On se sitten ihan mitä tahansa. Tuen saajat nukkuvat päivisin ja valvovat yöllä. Ehkä yövuoro sopisi heille parhaiten?
Tuet pois ja ihmiset töihin
5
164
Vastaukset
- Anonyymi
Siis, nuo työperäistä maahanmuuttoa tulevat.
Näiden pitäisi ola jo vuosia vuosia sitten töissä ja ansaitsemas leipäänsä ja verorahoja.
Mutta, tuolla vain lorvitaan ja leikitään, että ei osa suomia.
Kaupungilla kuiteskin puhutaan suomea ja hyvin. Jos ei osaa, niin ei muuta kuin ulos maasta, sinne mistä on tullutkin.
Ei siinä sen kummempia, kun ei kerran kiinnosta työ, niin monon kuva ahteriin ja pois pois. - Anonyymi
Putkäaikaistyöttömät pois asumasta pääkaupunkiseudulta ja kasvukeskuksista. Asumisen hinta putoaa näissä ja työtä tekevä väestö löytää helpommin sopivia asuntoja. Asumistukikustannukset putoavat. Liikennevälineet ja asemat rauhoittuvat jne. jne. Kerrassaan hieno esitys taas persut.
- Anonyymi
Ei näin. Ihmisellä tulee olla oikeus valita, missä hän asuu. Porkkanaa, ei keppiä! Kuka niin sanoi aikanaan. Pitää kannustaa ne tuen saajat työelämään ja rakentamaan tätä yhteiskuntaa. Miten kävi niille testi henkilöille, jotka saivat extra -rahaa. Tuottiko se mitään tuloksia, vai ovatko edelleen saamattomia ja tukien varassa elättinä olevia. Sitä en hyväksy, että ilmaista rahaa jaetaan ilman vastinetta. Toki on sairaita ihmisiä. Mutta pitää myös muistaa, että tekemättömyys ja saamattomuus sairastuttaa. Porkkanaa. Mitä tulee maahanmuuttajiin, niin kyllä suomalaisten tulee katsoa peiliin ja tehdä jotain heidän hyväkseen. Töihin vaan. Tätä maata rakennetaan ystävällisyydellä toisia kohtaan. Sitä saa, mitä tilaa. Helsinki ja muu kasvukeskus. Miksi mahdollistatte maahanmuuttajien muuttamisen sinne. Pitäisikö muuttaa jotain.
- Anonyymi
Töitä kaikille. Osaa suomea tai sitten ei. Tuet pois. Siinä olen ihan kyllä samaa mieltä. Työeläkkeet kohdilleen, jotta eläkeläiset saavat ansaitsemansa arvostuksen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1273902Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans143361- 193255
- 793237
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe563209- 292855
- 472617
- 542607
- 672387
- 192337