Venäjän joukkoja vastaan hyökkääminen ulkomailla on hyökkäy Venäjää vastaan

Anonyymi-ap

Venäjä on ilmoittanut että sen joukkoja vastaan hyökkääminen ulkomailla esimerkiksi Suomessa tai Ruotsissa on hyökkääminen Venäjää vastaan.

20

216

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoittaako tämä että venäläisiä sotilaita vastaan hyökkääminen Suomen alueella tarkoittaisi sotaa Venäjää vastaan.

      • Anonyymi

        Onko venäjän armeijassa sitten muitakin kuin venäläisiä sotilaita jos venäjä hyökkää? Ja onko muilla kuin venäläisillä joku toinen univormu kuin venäjän päällä? Esim joku vanha natsipuku?


    • Anonyymi

      Naton artikla 5 ei toimisi Venäjää vastaan, koska Nato joutusi sotaan hyökkäämällä venäläisiä joukkoja vastaan ulkomailla.

    • Anonyymi

      Venäläiset joukot tuhotaan Suomessa vaikka tämä tarkoittaisi sotaa Venäjää vastaan.

      • Anonyymi

        Nato ei aloita sotaa Venäjää vastaan jos venäläisiä joukkoja olisi Suomessa ja suomalaiset tuhoaisi näitä minkä kerkee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nato ei aloita sotaa Venäjää vastaan jos venäläisiä joukkoja olisi Suomessa ja suomalaiset tuhoaisi näitä minkä kerkee.

        Tarvittaisiin Venäjän sodan julistaminen Suomea vastaan.


    • Anonyymi

      Venäjä elää harhoissa.

      • Anonyymi

        Koko Venäjän olemassaolo ja historia on kansansatu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koko Venäjän olemassaolo ja historia on kansansatu.

        Alikehittyneeltä mongoloidikansalta voi odottaa vain järjettömiä vetoja.


    • Anonyymi

      Varmasti on, mutta mitäs helvettiä venäläisjoukot Suomessa tai Ruotsissa tekisivät? Jos Suomeen tulee venäläisiä joukkoja, se on hykkäys Suomea vastaan, jolloin Suomi ja Venäjä ovat faktisesti sodassa.

    • Anonyymi

      Tuohan tarkoittaisi ilman muuta sotaa, jos kerran venäläisiä joukkoja vastaan hyökätään.
      Itsestäänselvyys tuo on.
      Jos suomalaisia joukkoja vastaan hyökätään, niin se tarkoittaa sotaa.
      Mitähän yrität sanoa?

      • Anonyymi

        Suomi on sodassa jos venäläisiä joukkoja vastaan hyökätään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi on sodassa jos venäläisiä joukkoja vastaan hyökätään.

        Miksi suomi olisi hyökkäämässä venäjälle?


    • Anonyymi

      Meillä on uusi puolustus dokriini. Jos Venäjä hyökkää, (tämä on venäläisten käsissä), niin taistelut käydään venäläisten puolella ei Suomen ts mennään jatkosodan malliin suoraan Laatokalle asti.
      Tämä siksi, että meillä ei ole täällä Suomessa riittävästi taistelusyvyyttä. Putin on jo Laatokalle lähettänyt ohjuskorvetteja ja onhan Karjalassa kuultu jo räjäytystöistä, liekö tehty puolustusasemia?

    • Anonyymi

      Tyhmää lähteä tuhoamaan venäläisiä joukkoja Suomessa jos vaarana on sota Venäjää vastaan. Seuraamukset olisivat paljon paljon pahempia.

      • Anonyymi

        Aivan, annetaan kaatopaikoilta niitä vanhoja wc-pyttyjä niille rajalla.


    • Anonyymi

      Suomi jos ei puolusta turhia alueita esim Lappi kyllä Nato puolustaa omia joukkoja Lapissa kuten tekivät Saksan joukot 1942

      • Anonyymi

        Sota syttyy jos näin kävisi uudestaan.


    • Anonyymi

      Venäjä nyt heittelee noita uhkauksiaan vähän väliä. Ne ovat kärsineet jo inflaation eikä hätkäytä enää ketään. Ei se silti sitä tarkoita, etteikö niihin varauduttaisi.

      Venäjän kyky hyökätä perustuu enää lähinnä ydinaseisiin ja muuhun ohjuksilla tehtäviin. Maavoimien osalta taitavat kyvykkäimmät olla pahasti kiinni hyökkäyssodassa Ukrainassa ja eipä nekään nyt niin kovin vakuuttavaa näyttöä ole pystyneet esittämään.

      Ei silti, Venäjän diktatuurihallinto voi kuvitella olevansa lyömätön ja ylivoimainen. Näinhän kävi hyökkäyksessä Ukrainaankin eli yliarvioitiin omat kyvyt ja aliarviointiin vastustaja.
      Ihan tyypillistä diktatuureille, jossa kukaan neuvonantajistakaan ei uskalla kertoa diktaattorille epämieluisia ja ikäviä asioita, vaikka ne kuinka olisivat faktoja. Joten diktaattorilla harvoin on oikea ja realistinen tilannekuva päätöstään varten.

    • Anonyymi

      Putin on harhainen ja fantasioi euroopan alistamisesta isovenäläisten alaisiksi.Miksi? No siksi että Venäjä on alikehittynyt valtio ja pullistelu perustuu ydinaseilla uhkailuun.
      Siinä vaiheessa kun Putinin ja muun venäläisen eliitin itsesuojeluvaisto pettää niin moni Venäjän kaupunki tulee muuttumaan tuhkaläjäksi koska länsi katsoo Putinin pluffi loppuun asti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2414
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2264
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2133
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1969
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      81
      1643
    6. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      20
      1281
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1224
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1199
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1023
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      29
      918
    Aihe