Marinin hallituksen aikana suomalaisten reaalippalkat laskivat enemmän kuin koskaan.

Anonyymi-ap

Edellisen hallituksen aikana suomalaisten reaalippalkat laskivat enemmän kuin koskaan. Missäs lakot olivat silloin?
Lakko on pelkkää vasemmistoherrojen ja rouvien tuskaa vallan valumisesta käsistä.
Muuten, koko talossa on työt käynnissä aivan kuten ennenkin, noin 50 työntekijää tekee sopimuksen mukaista työtä.

7

164

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samoin eläkkeet jäi pahasti jälkeen.

      • Anonyymi

        Minun eläkkeeni nousi. Nousi enemmän, mitä palkat nousi.


      • Anonyymi

        Inflaatio ei nostanut eläkkeitä kuin viisi prosenttia , mikä on huippua . . Tottakai reaalipalkat laski kun korona aiheutti työttömyyttä ja lomautuksia .


    • Anonyymi

      Sanna teki myös tuloeroennätyksen v 2021.

    • Anonyymi

      Realipalkat laskivat? Kuinka niin laskivat?

      • Anonyymi

        No siten laskivat että Sannan aiheuttama hyperinflaatio oli voimakkaampi kuin palkankorotukset.


    • Anonyymi

      Ennen euroaikaa Suomessa tehtiin säännöllisesti devalvaatioita noin kymmenen vuoden välein. Se oli tehokas tapa köyhdyttää kansaa kilpailukyvyn nimissä. Ei tarvinnut neuvotella kolmikannassa ja homma hoitui yhden viikonlopun aikana näppärästi. Maanantaina elintasosi oli pahimmoillaan laskenut jopa noin 30% perjantaihin verrattuna. Näin kävi muistaakseni joskus 60-luvun loppupuolen devalvaatiosta. Myöhemmin devalvaatiot olivat maltillisempia, vain vähän yli 10% tms. Eikä siinä katseltu mihin sosiaaliluokkiin tai ammattiryhmiin osui pahimmin.

      Nyt kun devalvaatiot eivät ole mahdollisia, niin tuota samaa yritetään tehdä neuvottelemalla kolmikannassa ja työmarkkinaosapuolten kesken. Kovasti hankalalta näyttää, vaikka kyse on vain muutamista prosenteista, ei kymmenistä prosenteista.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12385
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe