National Geographic-kanava näyttää ainakin kahta toisen maailmansodan taisteluihin keskittyvää dokumentti-sarjaa. Vähän tylsiähän nämä tarinat tavallisesti ovat; jostakin pienestä kyläpahasesta tai kukkulasta käytyä kahinaa selostetaan ihan tikun juureen. Katselin torstaina 1.2 tullutta jaksoa operaatio Market Gardenista ja täytyy vain ihmetellä suomenkielisen tekstityksen tasoa, kun apujoukkojen piti raivata tiensä saksalaisten tykistön ja lasten lävitse - tiedoksi että infantry tarkoittaa tässä yhteydessä jalkaväkeä - molemmat osapuolet ampuvat mörssäreillä , vaikka mortar on oikeasti kranaatinheitin. Tykistö taasen laukoo niin ja niin painavia kuulia; kyllä ne ovat kranaatteja tai edes ammuksia ja niin edelleen. Nämä käännökset näkyvät olevan yksityisten käännöstoimistojen hengen tuotteita, mutta olisiko liikaa pyydetty kokoamaan jonkinlainen sotilassanaston hakemisto ???
Vastaukset 2
- Anonyymi
Erikoissanasto ei tunnu olevan hallussa millään kaupallisella kanavalla. Toisaalta suomentajille ei paljoa makseta eikä ole aikaa tarkistaa termejä.
- Anonyymi
"piti raivata tiensä lasten lävitse?" Onpa kyllä huonosti suomennettu/tekstitetty - mitä tuossa kohti alkukielellä sanottiin?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 161906
- 82750
- 57741
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?56665- 46623
- 60572
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71556Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35535- 26521