Hain pankilta maltillista remontti- ja asuntolainaa yhteensä 90t€. Vakuutena oli tarkoitus käyttää muutamaa sijoitusasunto osakettani. Kaikki sujui tähän asti hienosti. Kunnes selvisi, että asunnot tarvitsee arvioituttaa välittäjällä uudelleen(vanha arvio oli mennyt vanhaksi). Tämä kaikki entuudestaan tuttua kauraa aikaisemmista laina neuvotteluista.
Yllätys oli melkoinen, kun asun pienemmässä kaupungissa ja sain pankilta listan "hyväksytyistä välitystoimistoista" joilta arvio kelpaa. Aikaisemmin oli käynyt paikallisen ketjun tekemä arviokirja. Aloin tuohtua ja kysyin mikä tällainen lista on, kun yli puolet ei toimi edes kaupungissani. Toiseksi muuta toimisto hinnoitteli itsensä ihan poskettomalla hinnalla pois arviointi käynnistä. Tästä edellisestä johtuen en pystynyt järjestämään järkevää kilpailutusta asunto-osakkeiden hinta-arvioista.
Kirsikkana kakun päällä päädyin yhteen firmaan mikä toisesta kaupungista tuli tekemään arvion. No eihän tämä arvio käynyt teksti muodoiltaan pankille vaikka heidät listaan oli hyväksytty ja käyttivät omaa kaikille samaa arviokirja pohjaa.
Nyt haluaakin kuulla, että onko tälläinen musta lista välitystoimistoista ihan ok ? Ja onko muilla vastaavia kokemuksia.
Itse pidän tätä erittäin ala-arvoisena ja leväperäisenä. Ajattelin vaihtaa tämän tiimoilta vähintään pankkia ja laittaa tulenkatkuista palautetta perään
Pankin mustalista
Anonyymi-ap
3
622
Vastaukset 3
- Anonyymi
Ihan normi käytäntö. Jos et ole tyytyväinen niin haasta käräjille, ps. muista varautua sitten suolaisiin as.ajokuluihin ( jotka suurella tod.näköisyydellä joudut maksamaan hävittyäsi)
- Anonyymi
Maltillinen 90t€ laina?! Hauskan viestin pistit :D
- Anonyymi
Jos minä olisin pankki, niin itsekin vaatisin, että vakuudet arvio itseni asettama taho, eikä joku lainanhakijan kaveri.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3521051- 69721
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37646- 41568
- 39542
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75461
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19451