USA:n ihmemaa taitaa "vapauttaa" kansan seuraavaksi Venezuelassa:
Venezuelan presidentti Hugo Chavezin mukaan Yhdysvallat yrittää tehdä OAS:stä oman työkalunsa. Chavez moitti tuoreeltaan Yhdysvaltoja maansa radiossa, tuomiten sen yritykset tyrkyttää "globaalia diktatuuriaan" muille valtioille. yle 6.6 05
Venezuelan presidentti Hugo Chavezin mukaan Yhdysvallat yrittää tehdä OAS:stä oman työkalunsa. Chavez moitti tuoreeltaan Yhdysvaltoja maansa radiossa, tuomiten sen yritykset tyrkyttää "globaalia diktatuuriaan" muille valtioille. yle 6.6 05
Vastaukset 6
Vanhimmat
ehkä saada aikaan jotain keinotekoista, ehkä lavastettua konfliktia Venezuelan ja Kolumbian välille. Sikapoliisi sanoi äskettäin olevansa huolissaan siitä kun Venezuela tilaa rynnäkkökiväärejä, helikoptereita ja lentokoneita Venäjältä. Kuulemma aseiden päämäärä huolestuttaa, "pelkäävät" että ne menevät Kolumbian kokaiinikapinallisille.
Venezuela on USA:lle erittäin tärkeä öljyntuottaja ja luonnollisesti siitä on kyse kuten terrorismin varjolla käydyssä sodassa muutenkin.
Venzuela ja Kuuba saivat äskettäin Venäjältä mig29 hävittäjiä ja niihin kaiketi Moskit-ohjuksia. Saattaa Karibianmerellä ruveta USA:n oljytankkerit uppoilemaan jos yrittävät vapauttaa Venezuelan. USA:lla ja Israelilla on näistä hommista kokemusta joten varmaan siellä jo arikoisjoukot ovat tiedustelemassa. Kolumibassahan on jo ennestään sotilaita War on Drugsin varjolla.
...mutta toivottavasti termin "vapauttaa" olit tarkoittanut ymmärrettävän lainausmerkeissä.
Chavez on voittanut seitsemät (7!) rehelliset vaalit valtaannousunsa jälkeen. Se on seitsemän enemmän kuin Bush.
On muutenkin saanut viime aikoina ihan uuden merkityksen. Kun Yrjö W Puska puhuu vapaudesta, hän tarkoittaa miehitystä.
Amerikan Yhdysvalloissa olisi vallan mainiota ajanvietettä.
Jos olisin amerikan presidentin saappaissa niin olisi kihelmöivän jännittävää päättää, että hyökätäänkö Iraniin.