Tällä miljardiluokan hankkeella saadaan suomi nousuun.
Tunnin juna.
Anonyymi-ap
28315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Miksi ei voi uudistaa huonossa kunnossa olevaa rataa. Ja samalla parantaa liikkuvuutta. Kysymyksessä on ihan tervetullut hanke. Parannetaanhan tällä myös oman yhteiskunnan asiaa. Turha vinkua aina jostain jos haetaan parannuksia. Tämä nykyinen rata menee kuin lehmänpolku.
Turun junan nopeus voidaan pudottaa kuuteen kymppiin, on täysin ajettavissa. Sekin miljardi tekisi hyvää perusturvan parantamisessa, josta EU jatkuvasti huomauttelee.
Perusturvan parantamiseen on paljon muitakin keinoja. Suuret rahat menee voittoa tuottaviin yritystukiin, puoluetukiin, lusmujen elättämiseen ym. Junien nopeuden pudottaminen on kuollut ajatus jo syntyessään.
Tuo on niin pieni matka, että taittuu vaikka viittäkymppiä. Yhteyksiä olisi parannettava tänne itä suomeen, ja pohjoissuomeen.
Tunnin juna on perusturvan parantamista kun rata oikaistaan ja nopeutetaan työtä tekevien ihmisten matkaa. Junan käyttö on myös ilmastoteko. Maantien ruuhkia ja saastuttamista vähennetään.
Edelleen: Tuo on niin pieni väli, ettei vaikuta edes ilmastoon. Jäämeren rata olisi ollut oikea kohde ilmastoteolle. Ja samalla alkanut tuottamaan isoa rahaa valtiolle kauttakulkuna jäämerelle.
Eiköhän tuo jäämeren rata tyssännyt saamenkäräjiin ja Suomen valtion väliseen kiistaan. Saamelaiset ei anna maita tälle hankkeelle. Hanke on ollut kehitteillä pitkään.
Outoa puhetta. Eikös tämä hallitus näytä tekevän mitä haluaa, laeista viis veisaa?
Eikö siellä yhteydet pelaa. Taidat rutista ihan vaan ajan kuluksi ja heitellä typeriä hitaita matkoja "taittuu vaikka viittäkymppiä".
No ei pelaa yhteydet. ISO KUVA, kuten Orpo toitottaa, on se, että tämä hallitus ei enää kannata koko suomen pitämistä asuttuna. On ruuhkasuomi, ja lopusta maasta ollaan tekemässä Naton harjoittelualueita.
Ruuhka paikkakuntiin ajettiin jo 1960 luvulta lähtien. Pohjoisessa tilat autioituivat ja työn perään oli lähdettävä etelään. Ei ollut toimeentulotukia eikä asuntotukia. Jos et lähtenyt töiden perään niin sait hankkia elantosi tyhjästä. Ruuhka Suomi luotiin jo silloin. Ja tiedätkö mitä, töitä oli otettava mistä sitä sai. Tämä pullamössö ikäluokka on "porsaaksi syötetty" ja kaiken haluavaksi tekemättä itse mitään sen eteen. Tämähän ei tietenkään kosketa kaikkia, on eteenpäin pyrkiviäkin. Töitä on tehtävä, ei aina voi rutista kaikesta jos esim parannetaan kulkuyhteyksiä. Tuo Natokorttisi on aivan naurettava. Turvallisuudesta ei myöskään tingitä.
Tutustu aiheeseen ja sen totuudenmukaisuuteen. Saamenkäräjät kiistelee vieläkin Suomen valtion kanssa. Saamelaiset on este tälle hankkeelle.
et ite sitte keksi miksi
itä-suomen teitä ei vuosikymmeniin ole pidetty kunnossa
kuin välttämättömin
ter kulakki mähönen
Koska Petterillä om kiire Turkuun kesämökilleen, eikä kehtaa ajella pikku jurrissa maantietä. Siinä säästetyssä vartissa ehtii tempaisemaan mökillään yhden oluen enemmän.
Tunni junan ansiosta voidaan myydä valtion omaisuutta.
4 miljardin budjetti paisuu käytännössä 8 miljardiin ja Kokoomus paikkaa sen myymällä valtion omaisuudesta kannattavimmat.
Siitä on kysymys.
Kokoomus nyt myy vaikka äitinsä.
Ei euroakaan tähän juna juttuun.
Täytyyhän Orponkin jättää puumerkkinsä ministerisaavutuksiinsa. Joku poliitikko kun on saanut kuntaansa siltarummun, joku pätkän maantietä jne.
Turusta Tukholmaan siltahanke etenee EU tutkii asiaa mahdollisuuksiin
Kyllä, jengiläisille on turvattava hyvät yhteydet.
Toi olis parempi vaihtoehto säästyisi samalla ker laivojen tukimaksuis 20 000 000 vois laittaa ne tohon siltaan ei menis Ruotsiin tukiaiset
Vain rikkaat tarvitsevat tunnin junaa.
Orpo tarttee ja Orpon toimet puree. Sopeutustarve Orpon kaudella on nousut jo 3:lla miljardilla.
Tunnin juna kustannus arvio on 4 miljardia ja säätö ajassa 20-30 minuuttia.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009306214.html
https://www.ts.fi/lukijoilta/6009657
Onko se kohtuullista että toisten peffaa säästääkseen leikataan toisilta viimesijainen toimeentulo, jotta tuo voidaan toteuttaa?
Ei se ole kohtuullista. Budjetti on yli 4 miljardia eli miljardi hallitusvuotta kohti. Budjetti venyy aivan varmasti, joten totuus pyöriin kahdessa miljardissa hallitusvuotta kohti.
Ja eikös se makseta velkarahalla?
Aikana, jolloin Orpo sanoo, että pitää kääntää jokainen kivi säästämiseksi.
Vanha rata toimii, kun siinä alkaa olla selkeä kunnostustarve, niin sitten tunnin juna alkaa olla ajankohtainen.
Joo ja tehdään video tiktokkiin ym tyylii maailman suurin matkustajalaiva , niin johan siirtyy autosta junaan joka iikka . Siksihän se halutaankin
Ministeri Pekkarinen rakensi valtion piikkiin sillan keski-suomen mökilleen
Ei ole enää maakuntien suomea. On vain eliitin etelä.