Sannan taloutoheloinnit...

--- tulevat nyt maksuun.

"VM:n Majanen arvioi, että hallituksen huhtikuun kehysriihestä tarvitaan kolmen miljardin euron toimet tähän päälle. Lisäksi myöhemmin vaalikaudella tarvittaisiin vielä vähintään yhden miljardin euron verran julkista taloutta vahvistavat toimet."
Kauppalehti 5.2.2024

Näin arvoi valtion virkamies hintalappua Sannan taloutoheloinneille. Kalliiksi tulee kansalle. Kurjuutta jaetaan.
7129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuinkahan ne Sipilän hallituksen toheloinnit? Marinin hallitus joutui korjaamaan monia Sipilän joukkueen tekemisiä ja vieläpä oli Korona ja sitten vielä ukrainan sota. Vähällä tämä hallitus pääsee tekemään omia sotkujaan. Ollaanpa rehellisiä vaikka ette taida tietää mitä rehellisyys tarkoittaa.

Äänestä
  • Rehellisesti Sannaa ja puoluetta varoitettiin rahan jaosta tuottamattomiin kohteisiin ja Sipilän hallituksen saavutuksien mitätöinnistä. Jos Sannan hallitus olisi jatkanut Sipilän hyvää työtä, nyt säästyttäisiin leikkauksilta ja muilta sopeutuksilta.

    Äänestä

Maksetaan velat lakoilla

Äänestä
  • Sdp:n motto, sillä ne velatkin muuttuu saataviksi.

    Äänestä

Edellinen hallitus on pimittänyt tietoja, talous paljon syvemmällä paskassa mitä on annettu ymmärtää.

Äänestä

Täytyy ihmetellä miten neljässä vuodessa voidaan tuhota tasapainoinen valtiontalous? Demareilta onnistuu kaikki. Syy ei ole Ukrainan sodassa tai koronassa. Samat ongelmat olivat myös muissa Pohjoismaissa. Eivät ne tuhonneet omaa valtiontalouttaan.

Sota ja korona vain antoivat Sannalle sumuverhon jonka takana tuhot pystyttiin tekemään. Vielä kun tähän lisätään se että kaikki kritiikki oli kiellettyä. Se oli misogyniaa.

Nyt ei enää pitäisi ihmetellä että kuinka valtio ottaa velkaa 14 400 000 000 € vuodessa.
Siihen se johti kun taloutta ei osattu hoitaa.

Äänestä

Tämän tosiasian soisi jo vihdoinkin menevän kansalaisille perille ja etenkin AY-pomoille!!!
Suomella ei ole varaa entisenlaiseen hyvinvointiyhteiskuntaan joten etuuksia on leikattava ja poistettava kun kerran ei ole rahaa niiden maksamiseen!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

--- tulevat nyt maksuun.

"VM:n Majanen arvioi, että hallituksen huhtikuun kehysriihestä tarvitaan kolmen miljardin euron toimet tähän päälle. Lisäksi myöhemmin vaalikaudella tarvittaisiin vielä vähintään yhden miljardin euron verran julkista taloutta vahvistavat toimet."
Kauppalehti 5.2.2024

Näin arvoi valtion virkamies hintalappua Sannan taloutoheloinneille. Kalliiksi tulee kansalle. Kurjuutta jaetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu