SKP ja Vasemmistoliitto yhdistyvät?

Pitääkö paikkansa, että Suomen kommunistinen puolue ja vasemmistoliitto olisivat
yhdistymässä? Minusta tämä on hieno asia, ja olen odottanut tätä jo pitkään.
9596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Toivottavasti ei yhdistyisi.

Äänestä

Vasemmistoliitto voisi liittyä vihreisiin, samanlainen punavihreä sekasillisalaatti kun on. Poliittisella kartalla on tilaa todelliselle vasemmistopuolueelle mutta ei millekään viherpipertäjäniittinaamoille. Jollekin kenelle suomalaisen duunarin asiat on lähellä sydäntä eikä feministien, maahanmuuttajien tai homojen kuten nykyiselle vasemmistoliitolle tuntuu olevan tärkeintä.

Todennäköistä kuitenkin jos vasemmistoliitto jonkun kanssa yhdistyy on se että he yhdistyy demareiden kanssa. Hyvä niin. Jää SKP:lle kenttä vapaaksi todellisille vasemmistolaisille kannattajille.

Äänestä

tervetuloa kepuun me ollaan aina tehty yhteistyötä jo kekkosen ajoista lähtien.kekkonen oli aina köyhän asialla. sosialistit on katsovat vain omaa etuaan ja ovat suuria kapitalistia.

Äänestä

Empä usko, sillä vaikka kommunistit liittyisivätkin takaisin vasemmistoliittoon ...
niin vähemmistökommunistit ei kumminkaan liity.
ja vaikka vähemmistökommunistit liittyisivät mukaan, niin joka tapauksessa änkyrävähemmistö ei liity mihinkään ...
ja vaikka änkyrävähemmistökin saataisiin vielä mukaan, niin joka tapauksessa siellä on sitten se änkyräkänkkyräsiipi, joka ei koskaan hyväksy yhtään mitään missään tapauksessa mitä muut on menneet sopimaan ...
ja se ei kumminkaan hyväksy edes omia päätöksiään ...

Äänestä
  • aika hyvä kommentti.

    Äänestä

Mikä ihme se nyt olisi, samaa porukkaahan ne ovat olleet koko ajan. Vasemmistoliittohan syntyi, kun SKP, sen vaalipuolue SKDL ja siitä eronnut DEVA yhdistyivät joidenkin mutkien jälkeen. Jotkut äärivasemmistohörhöt sitten perustivat vasemmistoliiton syntyessä lakkautetun SKP:n uudelleen ja ne jotka eivät mahtuneet SKP:seen ja vasemmistoliittoon perustivat KTP:n. Asiat ovat näin, vaikka tapahtumajärjestys voi olla eri.

Äänestä

Vasemmistoliitto on Suomen ainoa sosiaalidemokraattinen puolue. Toivottavasti ei liity SKP:n bolsujääriin eikä kapitalistiseen SDP:hen, joka kääntää tykin putkeaan pari piirua ihmistä kohti. Vihreisiin liittyminen voisi olla hyvä, saisi vihreistä kapitalistiosaston (HKI) kuriin, ja vasemmistoliitto voisi vähän nykyaikaistua.

Äänestä

Eivät tule yhdistymään niin kauan kuin Yrjö Hakanen tarvitsee oman puheenjohtajuuden.

Äänestä

Vasemmistoliitto on mennyt liian oikealle, se ei aja kurjistetun ja sorretun työttömien,sairaiden asioita! Santkaa toverit valtaa eduskuntaan pääsemiseksi SKP:ssä on voimaa, älkää kumartako kepu, näette, mihin työttömyys ja kurjistuminen johtaa.....!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toveri kirjoitti:

Pitääkö paikkansa, että Suomen kommunistinen puolue ja vasemmistoliitto olisivat
yhdistymässä? Minusta tämä on hieno asia, ja olen odottanut tätä jo pitkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu