Tulevina vuosikymmeninä, satoina ja tuhansina suuret maailmanuskonnot jatkavat taaperrustaan, eivät menetä voimiansa. Kaikki, siis ihan kaikki uskonnot, ovat valjastetut poliittisille päämäärille. Tai ehkä idän filosofiat eivät sittenkään... Aabrahamilaisista uskonnoista (kristinusko ja muslimit) ovat muslimit levittäytyneet huomattavan voimakkaasti, ei pääosin pakottamalla kuten kristittyjen ristiretket, vaan siten, että ihminen on kokenut sen oikeaksi ja liittynyt. Länsimaissa on nyt aika pohtia, millä resursseilla he mahtavat toimia. Länsimaisissa kulttuureissa muslimien uskoa pidetään pääsääntöisesti pahana, mutta onkohan noin ? Keskiverto muslimi ei ole ääriainesta, rukoilee ja on rakkaudellinen. Ehkä siinä piilee heidän uskontonsa kantava voima.
Maailman rauha tulee olemaan suurten maailmanuskontojen keskinäinen rauha ja sopuisa yhteiselo. Vaihtoehdosta on nyt turha edes puhua.
Suuria maailmanuskontoja, pienempiä uskontoja sekä lahkoja yhdistää se, että mikään näistä ei voi olla absoluuttinen totuus. Jos kuitenkin vahva usko ohjaa ihmisen rakkaudelliseen elämään, se on oikea kyseiselle yksilölle.
Uskonnoista
7
167
Vastaukset
- Anonyymi
Oiskohan nyt kuitenkin niin, että sellainen uskonto, joka hyväksyy ja jopa kehoittaa:
- valehtelemaan vääräuskoisille (ei synti)
- teeskentelemään ystävää, ennen vääräuskoisen alistamista.
- tappamaan vääräuskoisia
- pyhään sotaan vääräuskoisia vastaan
- soluttautumasn vääräuskoisiin yhteiskuntiin, lisääntymään ja tekemään sitten vallankaappauksen.
Eikö tuollainen oppi ole pahasta? Etkö nää mitä tuo tälläkin hetkellä tekee maailmassa ja esim. Afrikassa? Kokonaisia vääräuskoisia kyliä tuhotaan ja ohmiset tapetaan - koska väärä usko?
Ja sinä selität täällä jotain tyhjiä korulauseita "hyvästä" lempeästä muslimista, joka hymyilee kaikille? Koitappa selittää juttujasi niille jotka on tämän "rauhan uskonnon" kohdannut ja läheisensä sille menettänyt?
Mutta mitäpä tosiasioista, kun ei logiikastakaan. Vai mihin perustuu väitteesi, ettei mikään uskonto voi olla oikeassa.
Tottakai voi olla.
Se on looginen mahdollisuus ja toteutuessaan, koska uskonnot on melko erilaisia, on jopa todennäköistä että joku niistä on oikeassa eikä kaikki - ja silloinhan muut on väärässä.Kysymys onkin nyt siitä, että ymmärrämmekö me täällä lännessä niitä mekanismeja, joihin nojautuen tuo uskonto kasvattaa kannatustaan ? Sitten kun ymmärrämme, voimme paremmin puolustautua.
- Anonyymi
Environment kirjoitti:
Kysymys onkin nyt siitä, että ymmärrämmekö me täällä lännessä niitä mekanismeja, joihin nojautuen tuo uskonto kasvattaa kannatustaan ? Sitten kun ymmärrämme, voimme paremmin puolustautua.
Edellinen kommentoija ajattelee ilmeisen mustavalkoisesti. Kommentissa näkyy selvästi ajatus siitä, että viittaamassaan uskonnossa olisi vain yksi äärilaita, johon kaikki uskonnollinen ajattelu olisi keskittynyt. Kommentoijalta jää täysin huomioimatta se, että sekä uskonnossa kuin politiikassakin, löytyy niin maltilliset kuin äärelliset linjat ja molemmilta suunnilta.
Kommentoijan täytyy siis edustaa konservatiivista ajattelua, koska jyrkkä polarisaatio edustaa nimenomaan konservatiivisia suuntauksia. Liberalistisessa ajattelussa polarisaatio nähdään skaalautuvana eli tunnistetaan maltilliset sekä äärelliset linjat erilleen toisistaan ja siksi liberalistisen linjan ajattelussa katsanto on laveampaa.
- Anonyymi
Jokaisessa valtiossa on uskonto joko oma tai vieras.
Samoin sanotaan armeijasta.- Anonyymi
Eikö kuitenkin kaikki uskonnot ole ihmisten henkilökohtainen asia?
Miksi ei uskontoja voisi pitää poliittisesta toiminnasta erossa?
Meilläkin on kaksi uskontopuoluetta!
- Anonyymi
Mutta mites nää uskonnot liittyy palstan aiheeseen?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979
