Miten äärioikeistolainen voi toimia eduskunnan puhemiehenä, olisiko Hitlerkin nimitetty tuohon virkaan jos olisi ollut persujen rivessä ehdolla?
Halla-ahon äärioikeistolaisuus
Anonyymi-ap
92417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 92
Vanhimmat
Avaaja lisäÄ ; Miten tämä on mahdoliista sDP:SSSÄ
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009699026.html
Kuva leviää: Nuori Antti Lindtman mukana porukassa, jossa tehdään natsitervehdyksiä – näin Lindtman selittää
Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman (sd)
Arvo Pohja
en minä mutta muut
muiden asiat ei kiinnosta SDP!
Persujen trolli luulee kaikkia vassareiksi?
Miten teatteri esitys pahastutti. Edittihän Seela Sellakin Hitleriä. Voivoi.
Jopa oikeistoa. Ja isoja pomoja jotka haluaa työvoimaa ulkomailta. Ja varmaan Akavalaisetkin muuttuivat kommunisteiksi kun nyt lakkoilee hallitusten esityksiä vastaan. Jeeee onpas meillä kommunisteja persujunttien mielestä. Kohta on yleislakko. Kaikki kommunisteja jee jee. Vain persut ahertaa kieli ruskeana jeejee Jerry Cotton.
Toi oli hyvä
Persut ei logiikalla loista.
Mikä teatteri esitys , oliko paljonkin yleisöä, esitys jatkui laivan yläkerroksessa, joopa joo.
Jos et tiedä, mikä esitys, niin miten tiedät että se jatkui laivan yläkerroksessa?
Joopa joo.
SDP äärivasemmistolaisten siipi!
Vihreät= vassarit....
Mielikuvituksesi laukkaa, uskotko jo itsekkin siihen😅😂😆
Oho. No ääriähän voi olla, jos joku niin keksii väittää.
Hitlerhän nousi valtaan täysin demokratian pelisääntöjä noudattaen. Eli vastaus kysymykseesi on, että kyllä.
Demokratian yksi haaste onkin, miten kyetään estämään demokratian pelisääntöjä noudattaen niiden valtaanpääsy, jotka tuhoavat, tai ainakin ovat valtava riski siihen, demokratian valtaan päästyään.
Nämä ääriainekset osaavat kyllä käyttää demokratian pelisääntöjä tarvittaessa päästäkseen valtaan ja sitten aloittaa demokratian murtamisen. Tästähän on useitakin esimerkkejä myös tämän päivän maailmassa.
Persutien pääsy valta-asemiin todella vastaa saksan kehitystä hitlerin nousun aikaan.
Persujen tie valtaan tökkäsi presidentinvaalissa, kun Halla-ahoa ei valittu valtakunnankansleriksi.
Muistathan myös vassareiden murhaamat yli 100 000 000 ihmistä.
Saksassa järjestettiin 5.3.1933 vaalit. Vaalit olivat listavaalit, joissa Hitlerin edustaman Kansallissosialistisen työväenpuolueen numero listalla oli 1. Puolueita listalla oli kaikkiaan 8. Presidentti Hindenburg asettui Kansallissosialistisen työväenpuolueen taakse, joka sai annetuista äänistä 43,9 %. Hallituksen taakse asettui valituista edustajista 52 %. Eli, kaikki meni demokratian sääntöjen mukaisesti.
"Muistathan myös vassareiden murhaamat yli 100 000 000 ihmistä."
Muistan, mutta kerro miten tuo liittyy Halla-ahon putoamiseen presidentinvaalin toiselta kierrokselta.
No kun... kun... tota... totatota...öööö...
Tuo on ainoa lause minkä tuo persuääliö osaa. Se laittaa sen aina jokaiseen ketjuun, vaikka ketjussa puhuttaisiin makaronilaatikosta.
Miten Halla-aho liittyy Hitleriin? Ymmärtäisin jos liität Lindtmanin Hitleriin. Onhan Lindtman kuitenkin tavattu kovasta SS-porukasta riehumasta aseen kanssa.
Äärivas, vih, ne todella on uhka Suomalaisille🥵
Korjaan leikkipyssyn kanssa, ei oikean jollaisella Halla-aho fantasioi ampuvansa Tehtaanpuiston homon.
Yle-uutiset kertoi Venäjän antavan Täyden Tukensa ;
- SDP:n ja ÄäriVasemmiston Käskyttämälle SAK:n AY-MAFIALLE , koska ne Lakkoilee Suomen Laillista Hallitusta Vastaan !
- Paljonko Venäjä Antaa RAHAA SDP:n ja ÄäriVasemmiston LakkoKassaan ?
- AY-MAFIA kerää JäsenMaksut, mutta LakkoKassa vähenee - vai ?
- AY-MAFIA tilittää myös JäsenMaksuRahoja SDP+ÄäriVasemmistolle !
.
Meillä on valheilla valittu hallitus. Eiks oo kiva persut kun kaikki kallistuu ja verot nousee ?
Verothan meillä työläisillä on laskenut,avustuksilla elävä saattaa hiemankärsiä.Kannattaa mennä töihin taas.
Todistettavasti Venäjä on tukenut rahallisesti vain EU-parlamentin äärioikeistolaista venäjämielistä ryhmää ja siihen kuuluvien puoluiden poliitikoita.
Suomestahan tuohon äärioikeistolaisen ryhmään kuuluivat tuolloin kommunistit.
Verot laskeneet ja menot nousseet ja tulevat nousemaan jatkossakin... perusduunarin palkoilla tulos on pikemminkin miinus kuin plus miinus nolla.
Kannattaa mennä töihin, kun ei ole avoimia työpaikkoja ja työttömien määrä on koko ajan vain kasvanut kymmenillätuhansilla?
Meillä oli kusetuksella valittu viherkommariinihallitus neljä vuotta ja mariini luikki pakoon...100% kusetus jota demokraattisesti valittu hallitus yrittää korjailla viherkommariinien aiheuttamia tuhoja!
Suomessa on ollut kaksi kokoomuslaista työministeriä, Ilkka Kanerva ja nykyinen Arto Satonen.
Kanerva teki aikanaan vieläkin voimassa olevan työttömyyden Suomen ennätyksen 500 000:lla työttömällä.
Nyt näyttää siltä, että Satosella on kova hinku päästä historian kirjoihin Kanervan Suomen ennätyksen rikkojana.
Juu, Sanna: sähkö 1000%, ruoka 50%
Eiköhän varsinkin rakennuksilla ole nyt paljon vapaita työpaikkoja, kun sieltä poistetaan koko ajan väkeä.
Arvo Pohja
Oleellisempaa on kysyä, onko SDP:n äärivasemmistolainen kiihkoilu ja yhteistyö Venäjän tiedustelupalvelun kanssa lakien ja hyvien tapojen rajoissa tapahtuvaa vaikuttamista?
Vai ylittyykö tässä jo laittomuuden raja ja äärijärjestön lakkauttamisen perusteet.
Halla-aho sai alle puolet edustajien äänistä puhemiesvaalissa. Toivottavasti on sen verran tyypillä selkärankaa, että osaa vetää oikeat johtopäätökset.
Se Puisto olisi paljon parempi. Puistolle ei tietääkseni ole ollut hinkua ketään päähän ampua eikä hinkua raiskauksiin.
Halla-aho sai ääniä reilusti yli puolet äänestäneistä. Vasurin on vaikea ymmärtää demokratiaa.
Juuri näin. Jussi sai taas selkäänsä.
Hyvin vähän sai. Hahhahhaaa. Alle puolet äänioikeututeista hahaahhaaaa.
Ja silti puhemiehenvaalin tulos itkettää Halla-ahoa. Miksi?
Hallalaho ei saanut edes kaikkien hallituspuolueiden ääniä. Fiksu osaisi jo tästä vetää johtopäätöksiä kelpoisuudestaan, mutta persu vain uhriutuu ja uikuttaa.
Onneksi Halla- aho jatkaa, saadaan ihailla edustustilaisuuksissa hänen kaunista Hilla vaimoaan, aito, suomalainen nainen. Nyt saadaan, ei niin kaunis britti tai Ecuadorin Antoonia, kansan tahto.
Biaudee voisikin muutaman kaverinsa kanssa vaihtaa hallituksesta vasemmistoliiton ryhmään.
Jutta sai pressan vaaleissa 4%. Pitäisikö demari puolue jo lopettaa?
Koittakaa nyt STALINISTIT pysyä nahoissanne….
Kun Neuvostoliitto kaatunut, eikä ryssiä tarvitse enää mielyttää kun kuulumme nyt NATOON!
Vaikka unelmaanne kehitysmaamuslimeiden islamilaisesta kalifaatista tukeva, diktaattori Erdogan yritti estää NATO jäsenyyden!
Yhyy yhyy. Ketkäs ne Brysselissä kuuluikaan vuosikymmenet venäjä ryhmään. Persut. Yhyy ähäää.
Tuo aina unohtuu persuilta että ovat veljeilleet venäjämielisten kanssa eu:ssa...
Persujen edellinen pressaehdokas Huhtasaari oli avoimesti Putlerin ihailija ja kannattaja, mikä neukkulasta höpöttävien persujen kannattaisi muistaa.
Halla-aho vanha holokaustinkieltäjä osaa kyllä uhriutua mutta ei osaa kantaa vastuuta sanoistaan
Näin on. Holokausti ,ilmastonmuutos moni muu Hallasta höpöhöpöä.
Perussuomalaisuus perustuu kaiken kieltämiseen.
Ja välillä kuuluu natsahtelua puhemiehen pöntön liepeiltä nats-nats
vasemmistolaisuus perustuu kaiken uudistamisen vastustamiseen.
Ihan varmasti.
Eihän tämä nykyhallitus yksivuotispäiväänsä näe. Se on selvää. Hajoaa omaan mahdottomuuteensa ja viimeistään RKP:n ja persujen tappeluun ja ehkä yhä pahenevaan yleislakon uhkaan.
Jopas syntyikin pitkä ketju! Avaaja lie on näitä Ryssänmaalla (Pietarissa) toimivia "valtion virkamiehiä ! :) ) ! Mitähän SE oikein Hitleriäkin muistelle, kun "mallivation" eli nykyisen Venäjän , ent. keisarikunnan hallinnossa on palattu täydellisesti .... (Vl.Putininin) diktatuuriin! Halla-Aho olisi nykyisessä tilanteessa ollut paras valinta, jo kielitaitonsa vuoksi Suomen presidentiksi! Jos ja kun, tässä ehkä päästään uudelleen rakentamaan ... joskus tulevaisuudessa... tavallaan ... YYA:ta?
P.S. Milloinkahan TÄMÄ suuri päällikkö, Vl. Putin saa kuulan kalloonsa, kun joku sotapojan ÄITI venäjänmaalla , tai orjavaltioissa, kostaa punasoturipoikansa kuoleman ? Siis sille sotahullulle, nykyiselle diktaattorille! Siis Venäjänmaalla, ..... ja mikähän lie sitten nimeltään onkaan uusiutuva? itäinen naapurivaltio?
Halla-aho kuitenkin huippupoliitikko. Presidenttinä Suomelle ja suomalaisille varsinainen onnenpotku. Mutta eipä kelvannut, joten saakoot nälvijät ja valitettavasti toisinajattelijatkin sen mukaan kuin on kohtaloksi tullut. Jatkossa mennään sitten näin ja haikaillaan, että paremminkin olisi voinut käydä.
Huippupoliitikko jolla on kaksi korkeimman oikeuden tuomiota vihapuheesta ja joka on avoimesti rasistinen ja fasistinen. Suomi ei tarvitse sellaisia "huippupoliitiikkoja", minkä osoitti myös se että äänestäjät nimesivät Hallan ykkösinhokikseen.
Sitähän SE on! Siis suomalaista kateutta! Eipä , varsinkaan vasemmistoon, pahimmillaan kommunismiin (edelleen?) "uskova" ! .... Voi kerta kaikkiaan käsittää sitä, miten paljon oppineempi ja viisaampi tämä Suomenmaahan syntynyt lahjakkuus ; eduskunnan valitsema puheenmies : Jussi Halla-Aho onkaan!
Avoimesti rasistinen ja jopa fasistinen suomalainen poliitikko on täysin oikeassa! Etenkin jo nyt tiedetään, että näitä mainittuja "NEUVOSTO-Venäjän" ent. ystäviä on itärajan takana tunkemassa ja odottamassa Suomeen pääsyä (pakkasessa) tuhansittain!
Tuo olikin aivan pirullinen uutinen, kun maailmalle pääsi puolittain todellinen tieto siitä, että SUOMI on maailman : "MAAILMAN ONNELLISIN MAA"...
YLE:hän se inhokit nimeää, jo ennen vaaleja nimeää. ”Puolueettomat tutkijat” kertovat enemmän kuin mielellään kannoistaan. Onhan se melkoista vallankäyttöä kertoa inhokeista, siitä kuinka kansa osaa inhota. Siitä että jopa viidesosa tätä inhokkia rakastaa, tuota ei sovi esiintuoda, mutta inhoamista, sitä pitää korostaa, jotta tuottaisi näille ”puolueettomille tutkijoille”vieläkin suuremman tyydytyksen.
Esittämiäsi syytöksiä ei ole mahdollista yksiselitteisesti todeta paikkansapitäviksi. Joka tapauksessa ihmistä tulee arvioida sen mukaan, mitä hän viimeiset vuodet on edustanut. Tuskinpa meillä yhden yhtäkään virheetöntä poliitikkoa koko elinajaltaan löytyy. Kaikilla heillä ovat taustansa. Sanottuja sanoja useampaan lähtöön, joka ikisellä. Mutta mitä he ovat nyt, jo useita vuosia ovat olleet. Onko heidän lähtökohtansa ollut jonkun henkilön tai joidenkin henkilöiden maalittaminen esim nielemisen tarkkailu, ja sillä hekumointi somen ja lehtien palstoilla. Pilkka saattaa kiehtoa monia, jopa saada elinvoiman kohoamaan, kun saa havaita sen tuoman murskaavan vallan esim somessa.
Se että 20 prosenttia äänestäjistä nimesi Halla-ahon, ei suinkaan inhokikseen, vaan päinvastoin rakastamakseen poliitikokseen, ei sopinut lainkaan ”puolueettomien YLE:n tutkijoiden” maailmankuvaan. Tämä sama inhokkiveto olisi voitu saada aikaan mistä tahansa muustakin puolueesta vetoamalla siihen, että kun puolueelle ei saatu sataprosenttista kannatusta, sitä ei sitten sataprosenttisesti myöskään rakastettu, vaan inhoamiselle jäi vielä iso lovi.
Halla-aho on verrattain harvasanainen ja hillitty poliitikko. Puhuessaan ei ole lähdössä lentoon tuoliltaan, ei heiluttele alinomaa jalkojaan, eikä myöskään toisen poliitikon ensimmäisen sanan jälkeen jo kiihkeästi osoita vastamieltään. Toisin sanoen ei kiihkoile. Mutta tämä tulkitaankin vastajoukoissa kiihkeäksi natsismiksi ja fasismiksi, ja kun tuota yhtenään toistetaan, lopputulos onkin se, että hillitty käytös on merkki hitlerismistä. Hitlerhän oli tunnetusti halla-ahomaisen tyyni ja hillitty? Näin valkoinen muuttuu mustaksi ja päinvastoin. Kyllä monet ovat niin helposti vedätettävissä tai vain härskisti tahtovat olla sellaisia, poliittisesti vedätettäviä.
Daa
IKL
Älä nyt. Kuihtuu ne kaikkein punaisimmatkin ruusut aikanaan. Ruusun aika nyt vaan on pysyvästi ohi. Keksit kyllä Demlahommasteluille korviketta.
Ei ole pöllö aho kauaa enää. Lähtölaskenta alkanut. Risikko kokoomuksesta sen paikalle sai 157 ääntä ja luottamus kova. Pöllö aho roskiin.
Kuten vasemmistolaiset ovat persuvihoissaan ja pelkkiä vuohottajia joilla jauhot tippuu omaan jalkaan.
Kaikki viherkommariinit on varustettu ameban aivoilla,,mitään älykästä sieltä ei tule!
Halla-aho on hyvinkin harkitsevainen ja toisia ihmisiä kunnioittava puheissaan. Valitettavasti nämä hänen solvaajansa edustavat täysin vastakkaista elämän laatua. Vuodesta toiseen jaksavat jauhaa täysin ala-arvoista sontaa tästä poliitikosta.
Eihän tuota voinut lukea nauramatta ääneen. Toisia ihmisiä kunnioittava, jolla on kaksi korkeimman oikeuden tuomiota vihapuheesta?
Halla-aho edustaa saman tason möykkäpopulismia kuin kuka tahansa lähiöräkälässä örveltävä umpirasistinen känniääliö.
Kiihkosi ei naurattanut yhtään. Päinvastoin, kun tätä maailmaa suostuu katselemaan ainoastaan tynnyrintapin reiästä, se näyttäytyy juuri siltä, mitä viestisi osoittaa, ahtaalta.
Olen katsonut lukuisia kertoja tv:stä eri puolueiden poliitikkojen käyttäytymistä Halla-ahoa kohtaan esim Biaudetin, enkä voi kuin ihmetellä Halla-ahon laupeutta ymmärtää näiden käyttäytymistä. Hänellä on todella suuri sydän. Mikäli hän vielä on, kuten on mainittu, ateisti, ihmettelyni sen kun yltyy. Eikös tuo enemmänkin kristityn käytöstä kuvaa kuin ateistin.
Miten arvioit muuten itseäsi vihapuheiden suhteen? Läiskäistäisiinkö sinulle käräjillä tuomiot noista ”ihmisoikeuksia kunnioittavista, lähimmäistä rakastavista kannanotoistasi”.
Päivitä tietosi,Halla-aho ei ole äärioikeistolainen.
Ookei. Halla-aho on sitten vain ihan tavallinen juutalaisvastainen oikeistolainen.
Kyllä minä pidän fasisteja äärioikeistolaisina. Persujen ajama politiikka on muutenkin niin äärioikeistolaista kuin vain voi olla ja täynnä tyylipuhdasta vihapuhetta joka suuntaan.
Tätä sitä on jaksettu jauhaa. Tarinaa hitlerpersuista. Paljonkohan tällaisesta maksetaan. Ei tuollaista ilmaiseksikaan jaksa.
Mitä pahaa äärioikeistossa on? Hehän ovat isänmaallisia ja kansallismielisiä. Pitävät kantasuomalaisten puolia niinkuin pitääkin.
Edellä just intettiin että ei ole äärioikeistolainen. Koittaisitte nyt päättää onko vai ei...
Ei siinä Halla-ahosta mitään puhuttu, vaan äärioikeistosta.
Hyvinhän tuo näyttää hoitavan puhemiehen homman. Sama kai se on mistä puolueesta, pääasia että työ hoidetaan kuten pitää.
Vaan kun ei hoida ja juuri sen vuoksi sai niin paljon protestiääniä. Puhemiehen pitäisi olla puolueeton, mutta Halla-aho ei edes yritä olla sitä.
"Vaikka puhemieskin on valittu kansanedustajaksi jostain puolueesta, hän ei tehtävässään saa syrjiä tai suosia mitään puoluetta."
Noin siis pitäisi toimia ja Halla-aho toimii täsmälleen kuten tuossa kielletään.
On se niin väärin, kun ei osaa kumarrella joka suuntaan. Sanoo sanottavansa, ja that’s it!
Ihmettelen enemmän, miten SDP:n ja Vasemmistoliiton jäseniä voi edelleen toimia kansanedustajina.
Hehän ovat hävinneet sisällissodan jo yli sata vuotta sitten.
SDP:n ja Vasemmistoliiton edustajat voivat toimia kansanedustajina sen takia, kun Suomi hävisi sodan Neuvostoliitolle.
Ketkä nykyisistä kansanedustajista olivat mukana sisällisodassa yli sata vuotta sitten?
Kyllä persut ovat sitten ääliöitä.
Koska Kaikki tuo on sinun omaa🤯
Vihervassarit keksii omia höpöjuttujaan, ja kauhistelee niitä sitten sääliä ja huimiota kalastellen.
Äärioikeistolaiseksi Pitää Ilmottautua, julistautua Henkilön Itse!
Ei sitä muuten Voi Olla!
Pilkkaajat, herjaajat EI Voi päättää mitä muut on!
Kasva Aikuiseksi. Ota vastuu kertomuksistasi. Lopeta muiden mustamaalaaminen, se vie pohjan puolueiltanne.
Sitä vois joku äärivasemmistolainen mielikuvissaan ihmetellä😵😵😵😱😱😱
Halla-Aho on oikein hyvä eduskunnan puhemiehenä ja miksikö? Koska vihervasemmisto ja mätädemarit haukkua napsii häntä, se kertoo kuinka oikeassa Jussi on.
Ilman punaväen taktikointia,Jussi hiillostaisi nyt Stubbia presidentin vaalin toisella kierroksella.
Olisivat jättäneet taktikoinnit, Jussista olisi saatu paras presidentti ehdolla olleista ja punavihreät olisi päässeet valitsemaan jonkun tumpelon eduskunnan puhemieheksi.
Halla-ahosta olisi tullut todella terävä-älyinen presidentti. Häntä olisi ollut vaikea jymäyttää.
Ihmiset tavoittelevat helposti miellyttämistä, mikä taas kertoo psyyken kypsymättömyydestä.
Tuskin on äärimmäisempää kuin persut.
Rytikin kehui Hitleriä nerokkaaksi oikein radiossa kesäkuussa 1944. Vaan eipä kehunut enää Sörkassa, jossa tärisi. Saattoi olla tyytyväinen, ettei tuomiota luettu Moskovassa, mitä Molotov vaatikin monta kertaa.
Ryti kehui Hitleriä nerokkaaksi radiossa jo kesäkuussa 1941 - tuskin enää 1944.
OKQ
Antti Lindtman ei ole puhemies:
?!
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009699026.html
Kuva leviää: Nuori Antti Lindtman mukana porukassa, jossa tehdään natsitervehdyksiä – näin Lindtman selittää
”Vaikka kuvat ovat nuoruusvuosilta, järin ylpeä niistä”, Lindtman kommentoi IS:lle.