Sauli Niinistö puhuu, kuinka Suomen talous sakkaa?
Ymmärtäneekö hän lainkaan omaa osuuttaan talouden sakkaamisessa?
Ymmärtäneekö hän lainkaan omaa osuuttaan talouden sakkaamisessa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Niinpä syylliset istuvat siellä eduskunnassa...
Totta.
Totta.
Oppositiossa
Se sakkaa sen takia, että hallitus tappaa kotimaisen kysynnän!
Totta.
Aloittajan tieto presidentin tehtävistä on surkeaa. Talouspolitiikka ei kuulu presidentin tehtäviin Suomessa.
Stubbko siellä kirjoittaa? 🤣
Presidentti on nimenomaan arvojohtaja jonka kuuluu näyttää suuntaa kansakunnalle. Mutta eipä se kiinnostanut kokoomuspressaa. Ja sama saasta saattaa jatkua.
Oikeesti, yrittäkää edes käyttää päätänne, ja jättää öyhötys vähemmälle.
Niinistö oli ihan oikeassa. Mitään ei tehdä muuta kuin riidellään ja haukutaan toisia. Ryhdistäytykää ja hoitakaa asioita mihinkä olette valtakirja ne saaneet. Tuo puolueiden riitely on rumaa kuunneltavaa.
Avaaja lisäÄ: Sakkauksen olis voinut estää kieltämällä ammattiliitot ja Kekkoset:
- Jos menette lakkoon, koultetaan uudet tilalle
ai ai, sitä työttömänä odottaisin
veturi tai paperimies tämä ap. olisi
t. avaaja
Useimmat kansanvihaajat ovat istuneet arkadianmäellä useita kausia ja seuranneet sivusta virkanilkkien puuhastelua.
Tästä mennään vielä reippaasti kohti pohjaa.
Talous sakkaa, koska Venäjän vastaiset pakotteet ovat aiheuttaneet energia ja raaka-ainesaatavuudessa ja hinnoissa heilahteluja.
Tämäkö ei ole suurelta osin Niinistön aikaansaannosta?
Talouden sakkaaminen ei saa kuitenkaan estää Suomen muuttumista hiilineutraaliksi 15 vuotta ennen muuta EU:tai.
Suomi voi olla siten esimerkkinä muille hiilineutraaliuden toteuttamisessa talouden tilasta riippumatta. Silloin voidaan kysyä muilta mailta Maria Ohisalon sanoin, että me olemme tehneet jo, mitä te olette tehneet?
Myös Sanna Marin puhui paljon mm. ilmastoa pilaavasta liikenteestä, jota tulisi rajoittaa varsinkin lomalentomatkojen ja hupiristeilyiden osalta.
Itsekin on pelkkä ahne kuormastasyöjä, hurskastelevine eleineen.
Kuningas Saul oli ulkokultaisuuden perikuva jo raamatun ajoissa.