Sanoohan sen jo järkikin, ettei kyprokkiin ruuvattu palikka tule 160-kiloisen alla kestämään. Fysiikan lakien mukaan liitokseen kohdistuu melkoisen suuri voima.
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/40467d5d-32c7-4eb7-8e8c-f3b781450257
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/40467d5d-32c7-4eb7-8e8c-f3b781450257
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jospa se olekaan pelkän gyprocin varassa?
No oli ny missä tahansa kiinni, niin varmaan jokaisen vessassa käy vähän isompiakin ihmisiä. Rasitus on kova sille seinäpöntölle, tosin kun lattialla olevalla pöntöllä.
Mitä lie suunnittelijoiden kukkasia, vähän niinko nuo saunan lauteet, ei saa alta siivottua. Muotia, in, trendi ja tulos on pelkkää kelvotonta roinaa.
Kun on katellut noita telkkaohjelmia, niin niistä on tullut suorastaan vitsiohjelmia. Tajuaako ne tollot, kuinka tyhmiä ja kaikkea muuta kuin käytännöllisiä aivoituksia suoltavat? Ei, ei ne tajua.
Tosimies osuu kyllä kaivoonkin.
Eihän tuossa uutisessa ole mitään ongelmas otse rakenteen "kestävyydestä" painon alla?
Sehän käsittelee säiliön vesivahinkoja ja vuotoja, joita ei kotelon sisältä huomaa jos vesi ei valu näkyviin.
Ongelma seinäpytyissä on myös se, että se menee helpommin tukkoon mutkan kohdalta kuin tavallinen pytty.
Meillä on kaksi seinävessaa, eikä meillä asu satakiloisia ihmisiä eikä niin lihavia käy meillä edes kylässä.
Seinävessan etu on se, että lattiapinta on helppo siivota ja pitää hygieenisenä
Hygienia?? Osut siis pyttyyn paremmin, kun se on seinässä?
Olen asentanut ennenkin ja nyt uuteen kohteeseen tuli kaikki pytyt seinään asennettavia.
2 pytyssä on runko pultattu harkkoseinään (125mm) ja kolmas on pultattu seinärunkoon joten kyllä kestää painoa ja jos osaa ollenkaan fysiikkaa niin osaa laskea paljonko kiinnitykseen tulee vetovoimaa.
Toinen on tuo vuoto, kaikissa asentamissani pytyissä on vedenpitävä pinnoite säiliön alla ja tietenkin rako josta mahdollinen vuoto pääsee pois, 3 kohteessa suoraan lattiakaivoon ja 1 lattialle pytyn alle vesitiiville pinnoitteelle.
Ei näissä ole ongelmaa kun vain ajattelee pikkuisen järjellä.
No miksi ne sitten lehtijutussa ovat ongelman löytäneet, jos ongelmaa ei ole?
Kaikesta saadaan tehtyä paskaa jos ei ole järki mukana eikä välitä mistään mitään.
Sama kuin rakentamisessa yleensä, rakennetaan sutta kun ei osata, ei tiedetä eikä välitetätä.
Itse seinäpytty ei aiheuta ongelmaa vaan putkiliitokset.
Kun putkiliitoksia tehdään rakenteisiin niin aina pitää varmistaa mahdollinen vuoto.
Eli itse pytty ei ole ongelma vaan se ettei tajuta että sen liitäntä on vesijohtoliitos.
Ihan normaali tapa tehdä vesijohtoliitoksia esim. keittiön allaskaapissa, kellään ei tule edes mieleen tehdä liitoksia seinän sisällä.
Kuitenkin seinäwc liitännät jätetään seinän sisälle ilman varmennusta.
Tämä tehdään juurikin sen takia kun ei ole sitä ammattitaitoa, ymmärrystä tai halua tehdä asioita oikein.
meillä on semmonen gloryholen tyylinen reikä seinässä kun rivarissa asutaan.
Nyt väitellään tuotteen huonoudesta, vaikka jutussa oli juuri kyse huolimattomuudesta. Sutta ja sekundaa voidaan tehdä missä tahansa työssä.
Ulkohuussi yli 100 kg vieraille, niin ei tule noloja tilanteista.
Minulla on kaupungilla liikkuessa mukana kannettava Porta Potti. Voi kakistella missä tahansa porttikongissa hädän iskiessä.
Eihän 160 kiloinen mahdu edes 60 sentin ovesta sisään.
Tuollainen kun rämähtää pytylle, niin vahvempikin seinä ja asennusrunkokin siinä jo hajoaa.
Seinävessaa ei asenneta kyprokkiseinään, vaan siihen kuuluvaan teräksiseen asennuskehikkoon. Kehikkoon tulee kyprokki ja sen päälle vesieristys ja laatoitus. Asennus tulee tehdä erittäin huolellisesti viemäriliitoksen ja vesijohdon osalta. Niitä on hankala jälkikäteen korjata muutoin kuin purkamalla ja asentamalla uudestaan.
https://www.taloon.com/wc-n-seinaasennuselementti-geberit-duofix-sigma-112-cm-piilohuuhtelusailio-12-cm-pex-liitin?shopping=1&utm_source=google&utm_term=&utm_campaign=&utm_medium=cpc&utm_content=s|pcrid|400041491648|pkw||pmt||pdv|c|&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAlJKuBhAdEiwAnZb7lcfmX93Ue-wTpcnx-SdvSYX-QDkBfrBklF5YuSl8m4FJ2UB_a8CNgxoC6i4QAvD_BwE
No kyllä on pelkästä paskantamisesta tehty taas sellaista rakettitiedettä, että alta pois.
vesivessa on turhuutta ja siksi paras on vanhoista vankilaselleistä (Kakola, Nokka) tuttu makkiämpäri.
Isäski oli vaarallinen 160-kiloinen paskapytty, kun sinuu teki....
Terve järki on unohtunut aika monesta hommasta nykyään muutenkin. Isoissa ja pienissä asioissa.
Kyllä pytty pysyy betoniseinässä kun laittaa kunnon kiilapulteilla kiinni.
Kiinnityssarja tulee pöntön mukana, tarvii vain porata reiät oikelle etäisyydelle toisistaan vaakasuoraan.
Ja seuraavaksi tulee iltapskan sivuille uudelleen se juttu: oletko aina paskantanut väärin. HAH
Se kannattaa pultata ulkoseinän ulkopuolelle. Vesivahinko ei haittaa ja naapuri soittaa apua jos hajoaa täysi-istunnossa.