Suomen julkisen talouden kestävyysvajeen juurisyy...
5
322
Vastaukset
Eli kun Sveitsiin vertaa, puolisen miljoonaa tarpeetonta viranhaltijaa kun koulutetaan pikku hiljaa tuottavampaan työhön, niin jo loppuu työvoimapulakin siinä sivussa :-)
Hallintohimmelien päällekkäisyys ja paisutus, siihen syntiin on syyllistynyt takavuosina ja edelleenkin paljolti poliittinen vasemmistomme.
Virkamiehet ja viranhaltijat suhteessa väkilukuun ja työvoimaan. Oletus: työvoiman osuus on puolet väkiluvusta:
Sveitsi: 265 tuhatta/8,57 miljoonaa =3,1% väkiluvusta (6,2% työvoimasta),
Suomi: 723 tuhatta/5,518 miljoonaa =13,1% väkiluvusta (26,3% työvoimasta).
Sveitsin mallilla meillä olisi 0,031*5,518 miljoonaa = 171 058 viranhaltijaa ja todellakin todellakin, ylimääräisiä näin verraten on 723 000 - 171 058 = 551 942 hallintohimmelien pyörittäjää.- Anonyymi
Paha valuvika. Nyt porvarit töihin. Tehdään hallinnosta suoraviivainen ja tehokas. Päällekkäisyydet aluksi pois hallinnosta, siitä on hyvä aloittaa. Ei se paperien ja tiedostojen eestaas lähettäminen ole edes oikeaa työntekoa.
- Anonyymi
SAK lisää johtajia, ei ole kuin 70, he vaipuu työn alle. Ay-johtajille lisää palkaa, vain 300 000 € Riku Aallollakin, ei ihme jos lakkoiluttaakin noin huonolla liksalla.
Höntti. Avaus käsittelee kestävyysvajetta. Ei au-johtajat ole virkamiehiä.
Tässä vastaus yskökseesi:
Työnantajajärjestöjen johtajat ne vasta isopalkkaisia ovatkin. Työnantajajärjestöt eivät myöskään suostuneet järjestöjen verollepanoon, vaikka työntekijäpuoli oli siihen valmis.
Sinä tiedät nyt olevien ja tulevien lakkojen syyt. Jos ei nykyinen natsahtava hallitus taivu kolmikannan nimissä neuvottelupöytään ja sanelun sijasta neuvottele, niin jos muu ei auta, sitten pysäytämme koko maan. Hallituksen työelämäheikennysyritykset ja vähäosaisten rääkkäämiset torpataan. Kyse on hyvinvointiyhteiskuntamme jatkumon reunaehdoista. Tästä maasta ei tule uutta Unkaria missä Orbanin laitaoikeistohallitus on ottanut itsevaltiaan roolin. Meillä on Orpo, heillä Orban. Molemmat joutavat pois politiikasta, mitä pikemmin, sen parempi. Orpo tai Orban eivät edusta demokraattisia oikeusvaltioperiaatteita.- Anonyymi
Environment kirjoitti:
Höntti. Avaus käsittelee kestävyysvajetta. Ei au-johtajat ole virkamiehiä.
Tässä vastaus yskökseesi:
Työnantajajärjestöjen johtajat ne vasta isopalkkaisia ovatkin. Työnantajajärjestöt eivät myöskään suostuneet järjestöjen verollepanoon, vaikka työntekijäpuoli oli siihen valmis.
Sinä tiedät nyt olevien ja tulevien lakkojen syyt. Jos ei nykyinen natsahtava hallitus taivu kolmikannan nimissä neuvottelupöytään ja sanelun sijasta neuvottele, niin jos muu ei auta, sitten pysäytämme koko maan. Hallituksen työelämäheikennysyritykset ja vähäosaisten rääkkäämiset torpataan. Kyse on hyvinvointiyhteiskuntamme jatkumon reunaehdoista. Tästä maasta ei tule uutta Unkaria missä Orbanin laitaoikeistohallitus on ottanut itsevaltiaan roolin. Meillä on Orpo, heillä Orban. Molemmat joutavat pois politiikasta, mitä pikemmin, sen parempi. Orpo tai Orban eivät edusta demokraattisia oikeusvaltioperiaatteita.Jyrätään joukolla Nauvon imaami ja annetaan lähtöpassit Moskovan suuntaan!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75693
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381
