Suomen julkisen talouden kestävyysvajeen juurisyy...
7
232
Vastaukset
Eli kun Sveitsiin vertaa, puolisen miljoonaa tarpeetonta viranhaltijaa kun koulutetaan pikku hiljaa tuottavampaan työhön, niin jo loppuu työvoimapulakin siinä sivussa :-)
Hallintohimmelien päällekkäisyys ja paisutus, siihen syntiin on syyllistynyt takavuosina ja edelleenkin paljolti poliittinen vasemmistomme.
Virkamiehet ja viranhaltijat suhteessa väkilukuun ja työvoimaan. Oletus: työvoiman osuus on puolet väkiluvusta:
Sveitsi: 265 tuhatta/8,57 miljoonaa =3,1% väkiluvusta (6,2% työvoimasta),
Suomi: 723 tuhatta/5,518 miljoonaa =13,1% väkiluvusta (26,3% työvoimasta).
Sveitsin mallilla meillä olisi 0,031*5,518 miljoonaa = 171 058 viranhaltijaa ja todellakin todellakin, ylimääräisiä näin verraten on 723 000 - 171 058 = 551 942 hallintohimmelien pyörittäjää.- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
💋 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞 - Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18259000
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Paha valuvika. Nyt porvarit töihin. Tehdään hallinnosta suoraviivainen ja tehokas. Päällekkäisyydet aluksi pois hallinnosta, siitä on hyvä aloittaa. Ei se paperien ja tiedostojen eestaas lähettäminen ole edes oikeaa työntekoa.
- Anonyymi
SAK lisää johtajia, ei ole kuin 70, he vaipuu työn alle. Ay-johtajille lisää palkaa, vain 300 000 € Riku Aallollakin, ei ihme jos lakkoiluttaakin noin huonolla liksalla.
Höntti. Avaus käsittelee kestävyysvajetta. Ei au-johtajat ole virkamiehiä.
Tässä vastaus yskökseesi:
Työnantajajärjestöjen johtajat ne vasta isopalkkaisia ovatkin. Työnantajajärjestöt eivät myöskään suostuneet järjestöjen verollepanoon, vaikka työntekijäpuoli oli siihen valmis.
Sinä tiedät nyt olevien ja tulevien lakkojen syyt. Jos ei nykyinen natsahtava hallitus taivu kolmikannan nimissä neuvottelupöytään ja sanelun sijasta neuvottele, niin jos muu ei auta, sitten pysäytämme koko maan. Hallituksen työelämäheikennysyritykset ja vähäosaisten rääkkäämiset torpataan. Kyse on hyvinvointiyhteiskuntamme jatkumon reunaehdoista. Tästä maasta ei tule uutta Unkaria missä Orbanin laitaoikeistohallitus on ottanut itsevaltiaan roolin. Meillä on Orpo, heillä Orban. Molemmat joutavat pois politiikasta, mitä pikemmin, sen parempi. Orpo tai Orban eivät edusta demokraattisia oikeusvaltioperiaatteita.- Anonyymi
Environment kirjoitti:
Höntti. Avaus käsittelee kestävyysvajetta. Ei au-johtajat ole virkamiehiä.
Tässä vastaus yskökseesi:
Työnantajajärjestöjen johtajat ne vasta isopalkkaisia ovatkin. Työnantajajärjestöt eivät myöskään suostuneet järjestöjen verollepanoon, vaikka työntekijäpuoli oli siihen valmis.
Sinä tiedät nyt olevien ja tulevien lakkojen syyt. Jos ei nykyinen natsahtava hallitus taivu kolmikannan nimissä neuvottelupöytään ja sanelun sijasta neuvottele, niin jos muu ei auta, sitten pysäytämme koko maan. Hallituksen työelämäheikennysyritykset ja vähäosaisten rääkkäämiset torpataan. Kyse on hyvinvointiyhteiskuntamme jatkumon reunaehdoista. Tästä maasta ei tule uutta Unkaria missä Orbanin laitaoikeistohallitus on ottanut itsevaltiaan roolin. Meillä on Orpo, heillä Orban. Molemmat joutavat pois politiikasta, mitä pikemmin, sen parempi. Orpo tai Orban eivät edusta demokraattisia oikeusvaltioperiaatteita.Jyrätään joukolla Nauvon imaami ja annetaan lähtöpassit Moskovan suuntaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup366437Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1024965Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233542- 493105
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1173057Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252865Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322261Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.331975- 431845
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?291742