Kirkon jäsenmäärä laskee koko ajan

Viime vuonna vähennystä 612.

Onko syynä Putin ja Kirill?

Missä on isä Mitro?

Emme ole "ryssänkirkko".
11873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mä en ihmettele, jos ihmiset eroaa kirkosta, kun olet itse kunnon saatanan perikuva ilman mitään sivistystä yms. Kunnon rasisti ja raamattuhan tuomitsee sellaisen.

Äänestä
  • On tehty joku tutkimus, ja sen mukaan ihmiset eivät usko enää niin paljon Jumalaan.
    Oliko se x prosenttia vain enää muutaman vuoden perästä.
    Ajan muotihenki on sellainen. Sääli.

    En aio erota. Lapset ja lapsenlapsetkin ovat ortodokseja.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    On tehty joku tutkimus, ja sen mukaan ihmiset eivät usko enää niin paljon Jumalaan.
    Oliko se x prosenttia vain enää muutaman vuoden perästä.
    Ajan muotihenki on sellainen. Sääli.

    En aio erota. Lapset ja lapsenlapsetkin ovat ortodokseja.

    Eikö maahanmuuttajat tule monista ortodoksisista maista? Jäävätkö he kirkon ulkopuolelle?

    Äänestä

Pakotettuja Ryssiä

Äänestä
  • Miksi "pakotettuja ryssiä"?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Miksi "pakotettuja ryssiä"?

    Ei näissä asioissa ole kyse popularismista ollenkaan.

    Äänestä

Suomen ortodoksinen kirkko voisi pontevammin ottaa kantaa Venäjän ortodoksisen kirkon rikollisen päämiehen edesottamuksista ja toimista!!!

Äänestä

Ortodoksikirkko on pelkkä kulttuurikirkko. Ei mitään muuta. Venäjällä politisoitunut ja pitää ukrainan sotaa pyhänä asiana. Joitakin suomalaisia on kääntynyt ortodokseiksi syystä, kun siihen on hienoa kuulua. Sattuneesta syytä reilun kahden vuoden aikana moni tullut katumapäälle.

Äänestä

Kun Venäjä on terroristimaa, ei kannata kovin huudella mitään sen päämiehestä julkisesti oli mitä mieltä tahansa.

Äänestä

Putin ja Kirill - paavi Franciscus on kristitty

Äänestä

Ortodokseja voisi liittyä katoliseen kirkkoon...Venäjän kirkko on noloa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Viime vuonna vähennystä 612.

Onko syynä Putin ja Kirill?

Missä on isä Mitro?

Emme ole "ryssänkirkko".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu