Uuden liiton Yhdessä Kasteessa pestään synti pois saadaan Pyhä Henki johtamaanJumalan lakien ja käskyjen mukaista elämää. Siihen Jumala mielistyy.
Hes. 36:27 "Minä annan henkeni teidän sisimpäänne ja ohjaan teidät seuraamaan säädöksiäni, ottamaan varteen minun käskyni ja elämään niiden mukaan."
Pitäkää minun lakini ja käskyni. Jokaiselle, joka niitä noudattaa, ne antavat elämän. Minä olen Herra.
Hes. 36:27 "Minä annan henkeni teidän sisimpäänne ja ohjaan teidät seuraamaan säädöksiäni, ottamaan varteen minun käskyni ja elämään niiden mukaan."
Pitäkää minun lakini ja käskyni. Jokaiselle, joka niitä noudattaa, ne antavat elämän. Minä olen Herra.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Hengen tehtävä on johtaa Jumalan lakien mukaiseen elämään.
Ei hurmostelemaan lahkolaisten tavoin.
Hes. 36:27
Minä annan henkeni teidän sisimpäänne ja ohjaan teidät seuraamaan säädöksiäni, ottamaan varteen minun käskyni ja elämään niiden mukaan.
Pitäkää minun lakini ja käskyni. Jokaiselle, joka niitä noudattaa, ne antavat elämän.
Minä olen Herra.
Ja uudelle kierrokselle. 🏃♂️
Uuden liiton Yhdessä Kasteessa pestään synti pois saadaan Pyhä Henki johtamaanJumalan lakien ja käskyjen mukaista elämää. Siihen Jumala mielistyy.
Hes. 36:27
Minä annan henkeni teidän sisimpäänne ja ohjaan teidät seuraamaan säädöksiäni, ottamaan varteen minun käskyni ja elämään niiden mukaan.
Hurmahenkisille ei pelkkä Pyhä Henki, lait ja käskyt enää riitä, pitää saada vauhdikkaampaa menoa, elämyksiä ja kokemuksia, joita sitten vertailaan keskenään. Kellä kaikista oudoimpia kokemuksia, on arvoasteikossa korkealla.
Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.
Now the Spirit speaketh expressly, that in the latter times some shall depart from the faith, giving heed to seducing spirits, and doctrines of devils.
Jos se Henki sitten johdattaa lakia noudattamaan, niin ei siihen tarvita herjoja enää kyytipojaksi.
Jos onkin käynyt siten ettei johdata, niin ei silloinkaan sitä muuksi muuta muiden herjaaminen.
Käytännössä on todettu, että pakkovauvakaste tuottaa vain jumalattomia!
Helluntailaisten agitaattoreiden kannattaisi mennä peilin eteen miettimään oman lahkonsa perustajien sodomian tekoja, joista Parhami ja Olseni vietiin vankilaan niiden nuorten poikien kanssa. Parhamin morsiankin kun oli ympärileikattu nuori juutalaispoika. Paha asia oli kyseessä.
Miksiköhän sinun pitää jatkuvasti mainostaa homoseksuaalisuutta?
Tiedäthän mikä markkinoinnissa on tärkeää?
>>>Miksiköhän sinun pitää jatkuvasti mainostaa homoseksuaalisuutta?
Tiedäthän mikä markkinoinnissa on tärkeää?<<<
Kuka panee ihmisen markkinoimaan tuotettaan homoseksuaalisuutta?
Eikö tuotteen valmistaja ja sitä myyvä yritys tai persoona? Kuka hän on
tässä tapauksessa? Ketä siis nämä markkinamiehet/naiset palvelevat?
Menehän sinä pakolla vauvakastettu peilin eteen ja mieti uskontoasi. Pakkokastettuna ja kannattamassa varoillaan sateenkaarmessuja ja homojen vihkimisiä.
Sitten esiinnyt täällä vielä kristittynä!
useamman kerran kylvetetty on taas vauvojen ja homojen lumoissa
Tuo pikkulastenraiskaaja yrittää esiintyä täällä kristittynä mutta sitä hän ei ole
Tosiaan jos Pyhä Henki auttaa noudattamaan täydellisesti lakia, niin mihin siinä enää tarvitaan herjoja kyytipojaksi. Vai tuleeko ne kaupan päälle. Toisaalta herjaamista ei mainita hengen hedelmissä, että se olisi jotenkin erityisesti uskovaisuden, oikean uskovan tunnusmerkki. Vai tullaanko täydellisesi herjaamalla? Onko se kuin kirsikka kakun päällä. Sen pyhemmäksi kuin herjaaja ei enää pääse, siihen Pyhän Hengen työ loppuu.
Parhami ja Olseni oli liitossa Sodoman kuninkaan kanssa.
Parham ja Olseni yritti käännyttää kristittyjä hurmahenkiseksi helluntailaiseksi.
1. Moos. 14:21
Ja Sodoman kuningas sanoi Abramille: "Anna minulle väki ja pidä sinä tavara".
Se Pyhä Henki tulee täydelliseksi herjaamisessa. Ilman herjaamista ei ole uskoa, ei ole pelastusta. Herjaaminen peittää syntien paljouden.
Aloittaja taitaa kuulua ylläpitoon.
Aloittajalle: Kyllä se HURMOSHENKI on myös sallittua uskossa. Saul, Daavid ja monet muut sellaiseen vaipui kuin myös profeettojen oppilaat.
Intia kertoo että HURMOS on lohdutus sille joka ei saa haluamaansa naista, neitsyttä.
Se on kakkospalkinto.
Ensimmäinen puolustaja on siveä aviopuoliso
Toinen PUOLUSTAJA oli ennen Hurmos, mutta nykyisin Pyhä Henki
Vielä on kolmantena mainittava HÄN, joka on inkarnaatio, avatar tai Messias.
Maailmassa on niin monta ihmeellistä asiaa, se hämmästyttää , kummastuttaa pientä kulkijaa.....
Siunausta!
Kaikki on sallittua mitä Mooseksen laki ei kiellä.
"Uuden liiton Yhdessä Kasteessa pestään synti pois saadaan Pyhä Henki""
Vedellä on ihmeelinen voima. Otsan sively vedellä kolmesti antaa kaikki taivaan lahjat ja tavarat.
Miksihän yksi kerta ei riitä?
miksiköhän helluntailaisuudessa on , UUDELLEEN -kaste !?
Sinä et ole Jumala, joka antaa elämän ja ottaa elämän. Et ole taivaan portilla tuomitsemassa helluntailaisia, niin miksi kähiset palstalla asioista, joihin sinulla ei ole osaa eikä arpaa?
Yksi on lainsäätäjä ja tuomari, hän, joka voi pelastaa ja hukuttaa; mutta kuka olet sinä, joka tuomitset lähimmäisesi?
Viimesenä päivä sinun pitää tehdä tili jokaisesta turhasta sanasta, jokasesta pahasta ja ilkeästä postauksestakin!
KOROTAT ITSESI JUMALAKSI JA TUOMARIKSI!
Luterilaisille se on uudelleen kaste, koska luterilaiset on kastettu Lut.kirkon pakkovauvakasteella, jota ei löydy Raamatusta!
Ei luterilaiselle uudestisyntyneelle kristittyjen upotuskaste on ainut oikea raamatullinen kaste!
Helluntailaisissa on villitsevä henki, mikä on paha hurmoshenki. Se voi toistua vaikka useamman kerran viikossa ja siihen tulee riippuvuus. Sitä pitää käydä tankkaamassa lisää kuuluisien saarnamiesten käsien alta.
1. Kun. 18:29
Kun puolipäivä oli kulunut, joutuivat he hurmoksiin, aina siihen hetkeen asti, jolloin ruokauhri uhrataan. Mutta ei ääntä, ei vastausta, ei vaarinottoa!
Hes. 13:17
Ja sinä, ihmislapsi, käännä kasvosi kansasi tyttäriä vastaan, jotka joutuvat hurmoksiin oman sydämensä voimasta, ja ennusta heitä vastaan.
Jer. 29:26
'Herra on pannut sinut, Sefanja, pappi Jojadan seuraajaksi valvomaan järjestystä Herran temppelissä ja toimittamaan jalkapuuhun ja kaularautaan kaikki hullut ja hurmahenget, jotka esiintyvät profeettoina.
toinen helluntai - toinen herra - toinen kaste - toinen henki
Kristittyjen kaste on Jumalan teko.
Ef.4:5 Yksi kaste.
1. Joh. 5:8
Ja kolme ovat, jotka todistavat maan päällä: Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme yhdessä ovat.
Luterilainen on kastettu Jeesuksen asettamalla kasteella
SAATANANPALVOJA taas voumiensa lumoissaä
Kolmen persoonan nimeen kastetaan
Miksi yksi kaste ei riitä uudestikastajille??
Ne rahastaa uusilla kasteilla
Ihminenhän voidaan tuomita vain Mooseksen lain mukaan. Eihän omien arvioiden mukaan tehty tuomio ole pätevä. Kaiken lisäksi pitäisi olla kaksi todistaa tuomiolle.
Ei kyllä Helluntaiherätyksessä silloin kun minä kuuluin sinne ( nyt kuulun Perinteiseen ) Se tähden epäilen, että ei se ole 20 vuodessa HELLUNTAIHERÄTYKSEN oppi muuttunut. Pelastus on armosta uskon kautta vanhurskaus, ilman lain tekoja. Eri asia on, onko helluntaiseurakunta muuttunut liberaalimmaksi. Olen toki käynyt tämän 20 vuoden aikana helluntaiherätyksessä, monessa helluntaiseurakunnassa, enkä ole huomannut opissa mitään eroja.
Tämä ketjun aloittaja ei kerro, kuuluuko hän HELLUNTAIHERÄTYKSEEN eli onko hä oikeasti jäsen helluntaiherätyksessä
Tavan luterilainen ei tajua yhtään mitään raamatusta kunhan huutaa kuorossa mitä milloinkin on meneillään kuin mielenosoituksen tapana on.
Tätä on jatkunut jo 500 vuotta tässä maassa eikä loppua näy.
Eikä tavan helluntailainenkaan
Aloittaja tuntuu tajuavan kun Raamatun pohjalta aloituksen teki.
"Jeesustelijoita" tulee kavahtaa..
Mark.. 13:6
Monet tulevat esiintymään minun nimelläni. He sanovat: 'Minä se olen', ja eksyttävät monia.
Jeesus ei enää edes käytä Jeesus nimeä, koska Saatana teki identiteettivarkauden ja otti Jeesus-nimen käyttöön kun tuli maan päälle vähän ennen kuin Jeesus kuoli.
Siksi Jeesus kehotti rukolemaan suoraan Isäänsä, Isä meidän, joka olet taivaassa.
Siksi Jeesus kehotti kastamaan nimeen Isän ja Pojan ja Pyhä Hengen nimeen.
Apostolien tekojen lauseet on puhekielen ilmaisuja ja lyhynteitä, huudahduksia jne. eikä mitään täydellisiä lauseita.
Ilm. 3:12
Siitä, joka voittaa, minä teen pylvään Jumalani temppeliin, eikä hän joudu milloinkaan lähtemään sieltä. Minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, uuden Jerusalemin, joka laskeutuu taivaasta Jumalani luota, ja oman uuden nimeni.
Kukaan Jumalan kolmesta eri Persoonasta ei paljastanut todellista taivaallista nimeään, koska se olisi tullut pilkatuksi.
Tuom. 13:18
Mutta Herran enkeli vastasi: "Miksi kysyt minun nimeäni? Minun nimeni on salattu ja ihmeellinen."
helluntailaisuudessa kasteesta ei ymmärretä mitään muuta , kuin ULKONAINEN.
kasteen SISÄLTÖ jää helluntailaisuudessa täysin ymmärtämättä , tutkimatta.
Helluntailaisuus on demoninen harhaoppi, mikä on laitettu liikkeelle Amerikasta 1900-luvun alusta. Kannattaa kiertää kaukaa, vaikka lentäisivät siellä selälleen tai leijuisivat ilmassa levitoimassa teltan katossa kolehtihaavit käsissään.
Sitä suurta viisautta ei tämä kansakunta edusta.
Onhan Suomi luopumuksen kärkimaita. Uskoa Jeesukseen Kristukseen ei juuri ole.
Herra Jeesus on kansan hylkäämä, ja niinpä kansa kulkee maailman viisaudessa.
17 Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan, vaan evankeliumia julistamaan-ei puheen viisaudella, ettei Kristuksen risti menisi mitättömäksi.
18 Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.
19 Onhan kirjoitettu: "Minä hävitän viisasten viisauden, ja ymmärtäväisten ymmärryksen minä teen mitättömäksi".
20 Missä ovat viisaat? Missä kirjanoppineet? Missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hullutukseksi?
21 Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,
22 koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta,
23 me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus,
24 mutta joka niille, jotka ovat kutsutut, olkootpa juutalaisia tai kreikkalaisia, on Kristus, Jumalan voima ja Jumalan viisaus. ( 1Kor 1)
Herra Jeesus Kristus ei lähettänyt kaste edellä, vaan evankeliumi edellä.
Se on Kristuksen viisautta.
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
>>>"luopuneita"<<<
"Jos me olemme uskottomat , on hän uskollinen , sillä ITSEÄNSÄ kieltää hän ei saata"
2 Tim: 2: 13
>"itseänsä"<
"Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti MAAILMAN itsensä kanssa , EIKÄ lukenut
heille heidän rikkomuksiaan." 2 Kor: 5: 19
mitähän Usko Toivonen on ajatellu JUMALAN YLITSE sovittavansa . . .
Voihan sitä yrittää rakentaa jotakin murusista, mutta ei rakennusta voida tehdä muutamasti kiven sirusta.
Oppikin kaatuu Raamatun ilmoitusta vasten peilaamalla, jos oppi perustuu asiayhteydestään irrallisiin jakeisiin.
Esim.
>> "Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti MAAILMAN itsensä kanssa , EIKÄ lukenut
heille heidän rikkomuksiaan." 2 Kor: 5: 19 >>
Jos esille laitetaan asiyhteys, niin Raamatun ilmoitus valottaa, mistä on kysymys.
18 Mutta kaikki on Jumalasta, joka on sovittanut meidät itsensä kanssa Kristuksen kautta ja antanut meille sovituksen viran.
19 Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan.
20 Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.
21 Sen, joka ei synnistä tiennyt, hän meidän tähtemme teki synniksi, että me hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi.
1 Hänen työtovereinaan me myös kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi.
2 Sillä hän sanoo: "Otollisella ajalla minä olen sinua kuullut ja pelastuksen päivänä sinua auttanut". Katso, nyt on otollinen aika, katso, nyt on pelastuksen päivä.
( 2Kor 5:18-21; 2Kor 6:1-2)
Ihminen joko vastaa Jumalan kehoitukseen ja Jeesuksen Kristuksen pyyntöön sovituksen sanan = pelastuksen evankeliumin kuultuaan, tai ei välitä vastata ja tulla kuulluksi.
Jos jakeen muru ei kestä olla kehyksissään, niin silloin on kysymys eksytyksen opista ja sellaiset pitää hylätä.
Ja mikä sitten on sellaisen eksytyksen opin perusta, joka ei perustu Raamatun ilmoitukseen kontekstissaan ( asiayhteydessään )?
Haetaanko sillä perustetta elää synnissä, maailman menoissa?
Haetaanko sillä hyväksyntää sille, että Jeesus ei olekaan Herra itselleen ja tälle kansakunnalla ja silti "valtakunnassa kaikki hyvin".
Haetaanko sillä hyväksyntää sille, että opistaan käsin saa herjata >>on ajatellu JUMALAN YLITSE sovittavansa >>?
Vastauksen tuohon sovittamiseen voit lukea asiayhteytenä yo. tekstikohdasta, ilman sensuroimista.
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
Minulla on voimakas tunne siitä, että nämä vauvakasteen puoltajat ja uskovien upotuskasteen vastustajat ja herjaajat, ja niin uskovien helluntailaisten herjaajat, eivät ole uskossa Herraan Jeesukseen Kristukseen. He eivät itsekään pidä itseään uskovina.
He huvittelevat uskovien kustannuksella. Heidän ajankulunsa ja hupinsa on hengellisten asioiden ja uskovien pilkkaaminen. Heillä ei ole hitusen vertaa Jumalan pelkoa sydämessään.
Olen pannut merkille, etteivät uskovien asialliset vastaukset merkitse heille yhtään mitään. Todennäköisesti he eivät edes lue heille esitettyjä vastauksia, ei ainakaan ajatuksen kanssa. He eivät siis keskustele kenenkään kanssa tahtoen selkoa asioista. Heidän motiivinsa on vain kuluttaa joutilasta aikaansa ja huvitella uskovien kustannuksella.
Ne ihmiset, jotka täällä herjaavat helluntailaisia ja uskovien upotuskastetta eivät ole mitään uskovia. Kukaan oikea uudestisyntyntynyt uskova, seurakunnasta riippumatta, ei ryhdy päivästä toiseen ja viikosta ja kuukaudesta toiseen jatkuvasti herjaamaan ketään ihmistä, ei varsinkaan Jeesukseen uskovia veljiään ja sisariaan. Ei herjaa vaikka olisi luterilainen oikea uskova, joka uskoo lapsikasteen ainoaksi yhdeksi oikeaksi raamatulliseksi kasteeksi.
Uskovissa on sen verran Jumalan pelkoa ja kunnioitusta ja rakkautta ihmisiä kohtaan ettei hän herjaa ketään. Sitäpaitsi oikeissa uskovissa on Pyhä Henki, joka estää ihmisten ja Jumalan ja kasteiden herjaamiset. Siksi täällä kirjoittavat helluntailaiset, tai muut oikeat uskovat, kirjoittavat ja vastaavat asiallisestitoista kunnioittavalla tyylillä.
Mvh J - K
, niin , siis HE "olivat lähettiläitä" , ja kristinusko Suomessa ollut jo lähes 1000 vuotta
ennen helluntailaisuus -eksytystä .
jos Usko >Toivonen edes käsittää , mitä tarkoittaa yhdellä sanalla : kristinusko.
mieti sitä.
Jos et edusta eksytystä, niin miksi et hyväksy Raamatun ilmoitusta asiayhteydessään?
Eikö kristinusko muka kestä Raamatun ilmoitukseen peilaamista?
Miksi Herran puoleen kääntyminen ei olisi kristinuskoa?
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
sisältö olisi hyvä ymmärtää , eikä pelkästään jäljitellä , > matkia ulkonaisesti alkuseurakunnan apostoleja .
helluntailainen tuijottaa ULKONAISEEN , > upotuskaste , "vauvakaste " , sillä mitään erillistä "vauvojen" kastamista ei ole olemassa
toisekseen , Raamatussa ei missään ole : UUDELLEEN -kastetta !
se on harhaa , jos ei ymmärrä kasteen , (asian) SISÄLTÖÄ , niin näkee ainoastaan
ULKONAISEN , > millä tavoin kaste otetaan , annetaan.
se ulkonainen , kun ei ole asian sisältö.
Edelleen kysymys kuuluu:
Miksi Suomi on luopumuksen kärkimaita.
Siis ilman, että Jeesus saisi olla tälle suurimmalta osaltaan pimeydessä vaeltavalle kastetulle kansalle Herra.
Jos ei hyväksy Raamatun ilmoitusta sovituksen vastaanottamisesta, kuten se asiayhteydessään on Raamatussa ilmoitettu, niin ei ole mitään muuta keinoa vanhurskautua, kuin omavanhurskautena lain kautta.
Jumala vanhurskauttaa ne, jolilla on usko Jeesukseen Kristukseen.
Jumala on vanhurskas, ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.
Ja maailman ruhtinaan johdossa, pimeydessä vaeltava kansa, ei ole Jeesuksessa Kristuksessa, vaikka olisikin kastettu. Ilman uskoa ei kukaan ole.
" saisivat uskomalla minuun synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa."
Jeesus antoi Paavalille sovituksen sanan julistamisen tehtäväksi, jotta evankeliumin julistamisen kuuleminen vaikuttaisi uskon kuulijoissa, että he sydämestään kääntyisivät Herran puoleen.
Kansakunta, joka ei edes salli Jeesuksen nimeä mainittavan on pimeydessä.
16 Mutta nouse ja seiso jaloillasi; sillä sitä varten minä olen sinulle ilmestynyt, että asettaisin sinut palvelijakseni ja sen todistajaksi, mitä varten sinä olet minut nähnyt, niin myös sen, mitä varten minä sinulle vastedes ilmestyn.
17 Ja minä pelastan sinut sekä oman kansasi että pakanain käsistä, joitten tykö minä sinut lähetän
18 avaamaan heidän silmänsä, että he kääntyisivät pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö ja saisivat uskomalla minuun synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa.' ( Apt 26)
Pelastuksen evenkeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
Jeesus käski tehdä Hänelle opetuslapsia. Se oli se ensimmäinen asia.
Kukaan ei voi olla opetuslapsi ellei hän ensin usko ja ota vastaan
opetusta, tottele Sanaa. Usko tarvitsee siis Sanan, johon uskoa ja
jota seurata ja totella.
Ihmisen opetuslapseksi tekeminen alkaa siis julistamalla hänelle
Jumalan evankeliumia, johon hän voi uskoa. "Menkää kaikkeen
maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille".
Sitten evankeliumin vastaanottavat ja siihen uskovat ihmiset Jeesus
käski kastaa. "Joka uskoo ja kastetaan, pelastuu." Sekä "kastamalla
HEITÄ", uskoon tulleita ihmisiä kastetaan, ei kaikkea kansaa.
Ihmisestä tehdään siis opetuslapsi kastamalla hänet uskoon tulonsa
jälkeen. Opetuslapseuteen tarvitaan siis ensin USKO ja sitten KASTE.
Ja tässä järjestyksessä "Joka uskoo ja kastetaan, pelastuu." "Kastamalla
heitä."
Näin opetuslapseksi tehdään KASTAMALLA uskoon tullut henkilö.
Tästä johtuen uskovan kaste upottamalla tekee uskoontulleesta ihmisestä
OPETUSLAPSEN.
Kaste on vanhan aatun/eevan hautaus. Kasteessa uusi luomus, uskova
Jumalan lapsi, pääsee eroon entisestä syntisestä aatusta/eevastaan
ja sen paskiaisen synneistä. Näin uusi luomus, Jumalan lapsi, voi alkaa
elää uutta elämää vapaana Jeesuksen kanssa ja seurata Häntä.
Mikäli uskoontullut henkilö ei tottele Jumalaa tässä Jumalan hänelle
näyttämässä ja valmistamassa ensimmäisessä uskon askeleessa, kuinka
Jumala voi johdattaa häntä eteen päin, ja kuinka hän voi olla opetuslapsi?
Hän kun ei tottelee Jumalaa edes ensimmäisessä uskon askeleessa, eikä
siten myöskään seuraa Jumalaa, Jumalan Sanaa.
https://www.jumala-kanssamme.se/439652324/
https://www.jumala-kanssamme.se/439652324/439652359
Mvh J - K
"Sitten evankeliumin vastaanottavat ja siihen uskovat ihmiset Jeesus
käski kastaa.
Tuo on vale. Jeesus käski kastamaan ja opettamaan kaikkia kansoja. Tuossa tekstikohdassa ei ole substantiivia "uskova" joihin Jeesus voisi viitata sanalla "heitä"
>>>"jos hän ei usko"<<<
Jumala itse synnyttää , uskon HÄNEEN,
"Se on JUMALAN TEKO , että te uskotte häneen , jonka Jumala on lähettänyt"
1 Joh: 6: 29
muista , että kaikki ei tule KOSKAAN USKOON,
"Niin siis HÄN on armollinen kenelle tahtoo ja paaduttaa kenet tahtoo" Room: 9: 18
Jeesus varoittaa ; > käännyttäjistä.
"Voi teitä , te kirjanoppineet ja fariseukset , kun te kierrätte meret ja mantereet ,
tehdäksenne yhden KÄÄNNYNNÄISEN , ja kun joku on siksi tullut , teette hänestä
helvetin lapsen , kahta vertaa pahemman , kuin te itse olette." Matt: 23: 15
"Kastamalla HEITÄ" ja "Herra lisäsi HEIDÄN YHTEYTEENSÄ joka
päivä niitä, jotka saivat pelastuksen".
Nämä Sanat viittaavat uskoon tulleisiin ihmisiin, ei kaikkeen kansaan.
Opetuslapseuden edellytys on USKO Sanaan ja sitten KASTE.
Pelkkä usko ei riitä opetuslapseuttaan uskovaa. Sen tekee KASTE.
Tämä koska uskoontullut henkilö tottelee Jumalaa ja lähtee uskon
kuuliaisuudessa (Room1:5) seuraamaan Jeesusta kasteen hautaan
"Sallin nyt, sillä näin meidän sopii täyttää kaikki vanhurskaus".
Mvh J - K
kristillisessä kasteessa on "Jeesuksen kosketus" , niinkuin , Jeesuksen ollessa maan päällä,
"Ja he toivat hänen tykönä MYÖS PIENIÄ lapsia , että hän koskisi heihin"
Luuk: 18: 15
kaste Kristukseen :
"kolme on jotka TODISTAVAT : "Henki JA vesi JA veri , ja ne kolme yhdessä ovat"
1 Joh: 5: 8 , > Jumalan todistus on VÄKEVÄMPI , kuin ihmisen todistus .
>>>"Ja he toivat hänen tykönä MYÖS PIENIÄ lapsia , että hän koskisi heihin"
Luuk: 18: 15<<<
Sinähän todistat Raamatulla itseäsi ja oppiasi vastaan!
Miksi he eivät tuoneet Jeesuksen luokse lapsia, että Hän kastaisi heidät?
Jeesushan, Raamatun mukaan, kastoi, tai Hän ei itse kastanut vaan hänen
opetuslapsensa kastoivat. Miksi siis Jeesus ja opetuslapset eivät kastaneet
lapsia? Miksi niitä nyt pitää kastaa koska opetuslapset ja Jeesus ei niin
tehnyt? Jeesus käski kastaa vain Häneen uskoon tulleita ihmisiä.
Mvh J - K
>>>"Miksi he eivät tuoneet Jeesuksen luokse lapsia , että hän kastaisi heidät"<<<
siksi, koska kristillisen kastekäskyn Jeesus antoi vasta ylösnousemuksensa JÄLKEEN:
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni KASTAMALLA heitä
Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen."
Matt: 28 , luku , - viimeinen jae , viimeinen käsky , sitten , " pilvi vei hänet mennessään"
(kannattaa lukea koko luku , Matt: 28 , jossa Jeesuksen ylösnousemus ja ilmestyminen
opetuslapsille ja 500 sadalle henkilölle)
Suuri viisaus on erota luterilaisesta sateenkaariuskonnosta.
Homomiehet perusti Helluntailiikkeen.
Parhami Amerikassa ja sen opin ja hengen Suomeen tuonut Gerhard Olsen-Smidt tuomittiin vankilaan 6 kk homoseksuaalisesta hurjastelusta Helsingissä v. 1925 ja karkotettiin Norjaan.
Sinun ei kannattaisi kirjoitella pakkovauvakastettu sateekaariseurakunnan jäsen mitään.
Sinä avustat rahoillasi sateekaariseurakunnan toimintaa esim homojen vihkimistä!
Useamman kerran kylvetetty opn taas vauvojen ja homojen lumoissa
Muusta se ei osaa puhua
Helluntaiherätys syntyi noin v. 1910. Siinä oli vaikutteina vanhat , suomalaiset herätysliikkeet, kuten Körttiläisyys. Ihmiset alkoivat ryhmissä rukoilla Jumalalta jotain enemmän. Ryhmiä oli Viipurissa, Helsingissä ,Turussa, myöhemmin Tampereella. Ryhmä, jossa oli Lestadiolaisiakin, kutsutti Suomeen Barratin. Hän oli norjalainen, josta tuli Pohjolan herättäjä. Hän tuli Suomeen ja toi tänne Raamatun mukaisen ymmärryksen Pyhän Hengen kasteesta. On turhaa herjausta, että jotkut syntiset perustivat Suomen Helluntaiherätyksen. Se perustivat suomalaiset miehet. Jos jokú syntinen siinä sivussa hiukan yritti vaikuttaa, sillä ei ole merkitystä Juudaskin oli apostoli, valtuutettu, Jeesuksen valitsema ja kutsuma. Kuitenkin hänen vaikutuksensa jäi lyhyeksi. Lähden kohta Tampereelle kuulemaan ja kokemaan Leo Niemelää.. Tulkoon tuo ketjun aloittaja sinne. Niemelä julistaa evankeliumia. Jeesus kastaa Pyhällä Hengellä, Mutta tulkoon parannuksen mielenlaadussa, muuten se on turhaa
Aloituksen on tehnyt sapatisti eikä luterilainen. Asia paljastuu järjestyksen ja lakien mukaiseen elämään ilmaisusta. Miksi luterilainen sitä käyttäisi ja mitä järjestystä ja lakia hän noudattaa. Ei mitään, vaan luterilainen korostaisi armoa, lapsena saatua armoa eikä sitä että kasteen jälkeen eletään järjestyksen ja lakien mukaista elämää. Miten lapsi muka siihen kykenisi.
Sapatisti vihaa hengen uskoa. Se romuttaa harhaopin ja siitä viha.
Niitä eksyttäväisiä lahkohenkiä piisaa joka lähtöön ja lahkoille omansa.
Helluntailaiset kieltää oikean kasteessa saatavan Pyhän Hengen kokonaan.
Helluntailaisissa on vieras henki, mikä ilmestyi sinne Los Angelesin slummeihin punaisten lyhtyjen kadulle ihmisiä eksyttämään.
Kieltävät myös Jeesuksen siinä kokonaan
Sinä et ole Jumala, joka antaa elämän ja ottaa elämän. Et ole taivaan portilla tuomitsemassa helluntailaisia, niin miksi kähiset palstalla asioista, joihin sinulla ei ole osaa eikä arpaa?
Yksi on lainsäätäjä ja tuomari, hän, joka voi pelastaa ja hukuttaa; mutta kuka olet sinä, joka tuomitset lähimmäisesi?
Viimeisenä päivä sinun pitää tehdä tili jokaisesta turhasta sanasta, jokaisesta pahasta ja ilkeästä postauksestakin!
KOROTAT ITSESI JUMALAKSI JA TUOMARIKSI!
Ylläpito sabotoi palstaa postaamalla työkseen solvauksia ja hullutuksiaan ja valheitaan palstalle. Ylläpidon tarkoitus on estää kaikki rauhallinen ja oikeamielinen keskustelu ja tuoda tilalle luterilaisuuden opit ja saatanan synagoogan valheet.
Luterilset ovat tuoneen Mooseksen lain kristilliseen opetukseen. Luterilaisuus on julma ja armoton murhauskonto! Luterilsudessa ei ole Jumalan armoa eikä sovitusta, vaan kasteen armo ja sakramentin, joiden avulla jumazlaksi itsensä korottnut kirkko jakaa oman kirkonsa armoa!
helluntailaiset ei käsitä , kristillisestä kasteesta , YHTÄÄN MITÄÄN !
Minä en tuominnut helluntailaisia vaan totesin että he kieltävät Kristuksen läsnäolon kasteessa. Minä en ole tuomari.
Kyllä. Ja kaksikin saa kastaa sekä joukolla.
Helluntailaiset eivät ole oikeita Kristittyjä!
Jenkkilahkot on vihamiehen jälkikäteeen kylvämää lustetta, mikä näyttää päältäpäin rehevältä ja elinvoimaiselta.
Luterilaisuus perustuu ja luterilaisen kirkon katolinen äitikirkko on saanut alkunsa Sanan totuuden myymisestä eli luopumisesta Raamatun ilmoituksesta.
Kirkko on jo aikoja sitten, syntynsä alussa myynyt totuuden uskoon tulosta, sovituksesta ja seurakunnasta saadakseen maailman hyväksynnän. Taas pitää myydä Totuutta, jotta maailman hyväksyisi; nyt vuorossa Raamatun mukainen avioliitto.
helluntailaisuus = jäljitelmä , jäljennös.
Luterilaisuus on saanut alkunsa uskonpuhdsituksesta eli paluusta Raamattuun.
Puhut siis ehkä helluntailaisuudesta jonka alku on kristittyjen vastustaminen
Eivät luterilaiset ole tuoneet mitään lakia kasteeseen. Kyllä se on sapatistien asia, että kaste saa aikaan lain noudattamisen. Miten luterilaisessa kasteessa kukaan voi mitään lakia noudattaa? Ei mitenkään eikä edes opetuksessa, vaan on sapatistien harhaoppia että vain sillä on Pyhä Henki, joka noudattaa Jumalan lakia, käytännössä sapattia. Ja heidän toimenkuvaansa kuuluu muiden herjaaminen. He vain yrittävät kätkeä sen luterilaisuuden taakse, mutta oma lain korostaminen paljastaa sen ettei se käy luterilaiseen armon, yksin armosta oppiin. Eikä jos on yksin armosta oppi, niin ei siihen kuulu herjaaminen, koska armo on tai ei ole, ihmisestä riippumatta eikä se herjaamalla miksikään muutu.
>>>Uuden liiton Yhdessä Kasteessa pestään synti pois saadaan Pyhä Henki johtamaanJumalan lakien ja käskyjen mukaista elämää. Siihen Jumala mielistyy<<<
Uuden liiton Vapahtajassa, Jeesuksessa Kristuksessa, pestään synti pois saadaan Pyhä Henki johtamaan Jumalan lakien ja käskyjen mukaista elämää. Siihen Jumala mielistyy.
Kol 1:14 "Hänessä meillä on lunastus, syntien anteeksisaaminen,"
Apt 13:39 " jokainen, joka uskoo, tulee hänessä vanhurskaaksi, vapaaksi kaikesta, mistä te ette voineet Mooseksen lain kautta vanhurskaiksi tulla.
Ef 1:13 "Hänessä on teihinkin, sittenkuin olitte kuulleet totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin, uskoviksi tultuanne pantu luvatun Pyhän Hengen sinetti,"
https://www.jumala-kanssamme.se/439636059/450690088
Mvh J - K