Kuunnelkaa, nyt puhuu ihminen !
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/dfc6b9ae-224a-43ca-909b-61f3b4ab84b2
Hallitus halsteriin, jos saan pyytää :-)
4
144
Vastaukset
Suomessa on käytännössä mahdotonta häätää ketään keskellä talvea.
Viimeistään kaupungin sosiaalitoimi maksaa rästivuokrat.- Anonyymi
kyllä häätöpäätös pannaan toimeen pakkasellakin.
Kyllä häätöjä toteutetaan, mutta ketään ei jätetä pakkaseen, tai siis vähintäänkin tarjotaan väliaikaismajoitus eli lämmön ja pedin saa. Räyhäävä puliukkokaan ei jää pakkaseen jollei itse niin päätä. Se paikallisen sinivuokon antama vaihtoehto ei toki ole hääppönen, mutta kuitenkin.
Anderssonin performanssi, se on teatraalinen, mutta tarkoitus onkin herättää keskustelua siitä, kuinka huonoon jamaan moni tahtomattaan ajautuu jos perusturvan heikennykset toteutuvat nykyhallituksen suunnittelemassa mittakaavassa. Ja nyt en tarkoita kaltaisiani työnvieroksujia :-))) Turpa kii Martti jaa Martti, saakutarallaa, sehän olenkin minä. Jummijammi.
Nyt on vääntöä puolin ja toisin hallituksen linjausten suhteen, myös työmarkkinakentässä, mutta jotenkin vaan jaksan uskoa, että joustoja vielä löytyy, puolin ja toisin. Yhdessähän tämä maa on rakennettu ja toivon että se buumi jatkuu maailman tappiin eli aina siihen asti kunnes lihava nainen laulaa.
Nyt toteutuneet lakot eivät vielä ole katastrofi. Kyllä meillä suomalaisilla on vielä se "talvisodan henki, ketään ei jätetä" jossain syvällä sisikunnassamme.
- Anonyymi
Et Martti voodoota ole harkinnut?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433037Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613021- 422387
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa831798Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä791307- 391270
- 791090