La Promesa, espanjalainen Downton Abbey

Anonyymi-ap

Sarjassa on edetty osaan 112, joka esitetään tänään klo 15. Muistuttaa todellakin DA:ta, sillä kartanon palveluskunnan tietyt henkilöt saavat yhtä paljon huomiota kuin herrasväki. Kaikkien persoonallisuus on kuvattu mainiosti.

Monta juonenjuurta on nytkin meneillään, mm. perintöriita: isoisän testamentti järkytti, kun tyttäret saivat huonokuntoiset kartanot ja pääosa rahavaroista määrättiin tuntemattomalle iloluontoiselle naikkoselle. Outo nimi perheelle, mutta vanha paroni oli tunnettu naistenmies. Testamenttia näyttää olevan mahdotonta kumota, joten tyttärien aviomiehet pettyvät, aviovaimon varat ovat aina aviomiehen omaisuutta.

Taloudenhoitaja Pia odottaa aviotonta lasta, mutta kas, uusi hovimestari Gregorio kiintyi Piaan, meni hänen kanssaan naimisiin pelastaakseen Pian häväistykseltä. Nyt joku laittaa myrkkyä Pian ruokaan. Typerä käänne juonessa ja helppo arvata, että Gregorio on syyllinen, hän on tiennyt Pian oikean nimen ja aikoo saada paronin perinnöstä kolmasosan. Kartanon väki ei tiedä, että Pian lapsi on paronin, raiskauksen tulos.

17

3876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sarjan ensimmäinen jakso oli kyllä niin kaamea etten jatkanut katselua silloin, mutta kaikki osat ovat luultavasti vielä Areenassa.

    • Anonyymi

      No ni myrkyttäjiä löytyy taas ihan kuin elävässä elämässä myös TV sarjat on niitä täynnä.Petra yritti myrkyttää paronitarta ja Gregorio ortodoksiseen tyyliin Piaa.Onhan siellä 2 pää kotka pöytälamppu.Ei sarjassa montaa aito espanjalaista näyttele heitä on Kataloniassa ja muualta Espanjassa kun asuu muumaalaisia.Manuel on ihan tossun alla.Pia löysi myrkkypullon mutta viisaana tutkii asian ensin.Currollakin on eri isä kuin Janalla.Saako Cruz koskaan tietää että Pian lapsi on Paronin.

      • Anonyymi

        Ortodoksi pappi murhasi oikeasti entisen vaimonsa itä suomessa et hyvin tää sarja heitä kuvaa.


    • Anonyymi

      Aina mukavaa seurapeliä on arvailu juonen käänteistä. Edelleen pidän Gregoriota roistona, voi Pia-parkaa. Kun löytyi se myrkkypullokin. Martinen petollisuuteen en halunnut uskoa, vaikka valehtelu oli jatkuvaa. Viehättävä nuorimies, Curro joutuu pettymään. Mutta mitä tyttö on mahtanut tehdä?
      Miten kartano selviää velastaan? Veikkaan, että kavala Lorenzo vaihtoi sopimuslomakkeen juuri ennen kuin markiisi allekirjoitti sen.

    • Anonyymi

      Minkä takia Yle näyttää tätä sarjaa. Aikanaan niin hyvä Yle Teema on taantunut saippuasarjojen ja vanhojen elokuvien sijoituspaikaksi.

      • Anonyymi

        Kyllä Areenassa esitetään kiitettävästi vanhoja ja uusia sarjoja, kiitos niistä, elokuville on oma kanava. La Promesan juonessa voidaan veikata miten käy Teresan ja Mauron romanssissa. Palaavatko yhteen?


      • Anonyymi

        Tää nyt on virkistävää noiden kaikkien uusintojen joukkoon.


    • Anonyymi

      Jotain selvinnyt Formula Tv:n teksteistä:
      Jimenalla keskenmeno tai ei ole ollutkaan raskaana. Siksi ei anna lääkärin tutkia- äitinsä tietää.
      Piian lapsi katoaa ja lopulta löytyy luostarista.
      Jimena sytyttää jonkinasteisen palon huoneessaan ja Catalina saa häkää mutta onnekseen pelastuu.
      Lääkäri ja Jana alkavat tulla keskenään toimeen ja se Manuelia harmittaa. Lope lähtee jossain vaiheessa Pariisiin töihin. Curron isäksi taitaa paljastuakin Alonso.
      Päätelmiä, mutta voi olla vääriäkin:
      Onkohan Dolores sittenkin muuta taustaltaan kuin sisäkkö? Onko esim Linajan kuolleen paronin tytär tai Alonson salarakas?
      Toivoisi että Janallekin löytyisi jonkinlainen " parempi " tausta.
      Mielenkiintoinen sarja mutta pitkästyttäviä kertausosioita joka alussa.

      • Anonyymi

        No niin ollaan jo aloittamassa kolmatta 3 kautta ja asioita on paljastunut myös Curron isä.


      • Anonyymi

        Kertauksen kuuluu asiaan.Niissä on aina uutta.


      • Anonyymi

        Ei mitään Martina on raskaana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei mitään Martina on raskaana.

        Hirveästi noita ruokareseptejä annettu keittiön väelle luritettavaksi. Tympeitä nämä.

        Enempikin pitää yhdessä sarjassa olla niitäkin murhaajia ja tappajia. Eikä yksikään ole kiinni jäänyt.

        Kuka kenenkin isä sitten on. Välillä saa suu auki katsoa ja ihmetellä, hyvä ettei sisarukset ole samassa sängyssä, kun eivät tiedä, ketä ovat.

        Olen katsonut sarjaa viime aikoina olen alkanut jo leipääntyä koko kuvatukseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No niin ollaan jo aloittamassa kolmatta 3 kautta ja asioita on paljastunut myös Curron isä.

        Eipä sitten kerro sisarelleen että tietää kuka oikea isänsä on. En ymmärrä.


    • Anonyymi

      Curroa esittävä nuorimies on osittain ruotsalainen sukujuuriltaan sanovat Fuengirola.fi sivustolla. Ja erittäin laaja kielitaito hänellä. Kandee käydä katsomassa. Promesasta muutakaann taustatietoa

    • Anonyymi

      Siis muutakin taustatietoa.

    • Anonyymi

      Kuinka mahtaa käydä, kun Catalinalle selviää Pelayon rikollinen toiminta? Ei tule häistä mitään, ei Catalina taida olla anteeksiantavaa sorttia eikä rakkauskaan näytä kovin syvältä.

      • Anonyymi

        Kyllä se Catalina on vaan hyvin rakastunut Pelayoon. Toivottavasti pysyvät yhdessä. Tuo on minun lempipari!

        Taloudenhoitaja Piia. Voi taivas miten surkea näyttelijä. Tympäsee katsoa kun se sitä naamaansa vääntelee. Eikä kyllä Janan ja Manuelin olemukset ole aina ole kovin luontevia.

        Sitä naaman vääntelyä Janallakin ja Manuel se vaan hymyilee joka tilanteessa. Hölmö!


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      33
      2649
    2. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      132
      1482
    3. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      70
      1203
    4. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      43
      1165
    5. Mitä antaisit nainen ensimmäiseksi?

      Kaipaamallesi miehelle.
      Ikävä
      84
      1048
    6. Tiedätkö mikä mulle

      On vaikeaa?
      Ikävä
      44
      970
    7. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      95
      965
    8. Helpottaisi paljon

      jos saisin tietää miten sulla menee.
      Ikävä
      54
      911
    9. Koirahyökkäys filpuntiellä.

      Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu
      Pori
      90
      885
    10. Paavi on kuollut

      Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill
      70 plus
      121
      843
    Aihe