Niin, Kosteus suojasta, joita minulle jaetaan kolme vuorokaudessa, kaksi jaettavista vaipoista kutsutaan, päivävaipoiksi yhtä, yövaipaksi.
Kun nämä kosteussuojat ovat epämukavia niin ihmettelen, kun näistä ei käytyjä keskusteluja ole näkyvillä ollut?
Ensinnä, kun vuorokaudessa on 24 tuntia niin, se tarkoittaa, että
1- housuvaipan käyttöaika on 8-tuntia, tuona aikana sattuu useasti siten, että pyörätuolissa istuvan vaipankäyttäjän, pyörätuolin alla on pissajärvi. Vaippa kun on täyttynyt pissasta niin, että pissa on kulkeutunut pyörätuolin istuintyynynläpi pyörätuolin alle. Monesti pissajärven lainehtiessa lattialla, mieleni on tehnyt kokeilla, miten paperiveneet seilaavat pyörätuolini alla olevassa pissajärven aallokossa!
Ja ihan oikeasti, ajatelkaa, mikä kärsimys on kesän hellepäivinä istua monia tunteja, muovin ympäröimä, pissaa valuvan vaipan hautoessa takapuolta.
Ja sitten, kukaan ei ole julkisuudessa kertonut, kuinka epämiellyttävä ja kipuakin aiheuttava housuvaippa käyttäjälleen on? Suomessa kun vaikeuksista ja kivuista kertominen otetaan aina, valittamisena ja valittaminen se on jotain, mitä suomalaiset eivät siedä. Kärsi - kärsi kirkkaamman kruunun saat, se kun on suomalaisten motto niin, vanhukset hammasta purren pelkäävät kertoa, tukalasta tilanteestaan, eikä kukaan osaa kysyä, miltä läpimärkä vaippa, vaipankäyttäjästä tuntuu! Se on kuulkaa kauheeta, kun istuu monia tunteja yhtämittaa niin, housuvaipan toppaukset, on ne vaikka minkälaisessa kasassa pyllynalla, kipeästi painamassa niin, siinä sitä vaan istut. Ja sitten, kun housuvaippa vedetään puettaessa siten, että vaipan reuna painaa ihoa nivusissa niin kun hirttonaru. On kummallista kun vaippoja valmistavat ei kysy vaippojen kuluttajilta, minkälaista vaippoja on käyttää? Miksi? Miksi on, kun ei yritettäisi vaippatuotannossa pyrkiä aikuistenvaippojen käytössä, käyttömukavuuteen?
Keskultaisko kerran, vanhusten housuvaipoista?
3
366
Vastaukset
- Anonyymi
Kotona yksin asuva vanhus käytti miesten tena housuvaippoja. Ne makso itse ja kotihoidon asiakaana koti hoito haki ne hänelle apteeksita hän todella itse maksoi ne ja osasi vaipat vaihtaa itse.Useampi kului päivässä.
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18261399
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Housuvaipat ovat kalliita, ei niitä kunnat ilmaiseksi myönnä sitä varten että niihin pitkin päivää kuseskellaan.
Ne ovat liikkuville tarkoitettuja. Eli jos kunnalta housuvaippoja saat, pystyt käymään wc:ssä vaikka p-tuolissa istuisitkin. Taidat vain olla liian laiska nostamaan persettäsi ja haluat vain valittaa valittamisen ilosta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881561
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1171441Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras701295- 301192
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1171010Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks422981Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46938- 19892
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66818- 46743