Kaikki voivat äänestää heteroa. Heterous ei ole este äänestää heteroa. Homoa eivät kaikki kuitenkaan voi äänestää. Kolmasosa ei suostu äänestämään homoa.
100 % voi äänestää heteroa
Anonyymi-ap
22217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mihin pyrit tällä?
Kuka tahansa voi ajaa polttomoottoriautolla mutta vain osa voi ajaa sähköautolla.
Kaikki ovat joskus syntyneet, mutta uskovaiseksi kaikista ei ole.
Heteron ei ole pakko kuunnella homoja.
Vaikuttaako seksuaalinen rajoittuneisuus kuuloonkin?
Kyselee lääkäri.
Telkkarista ääni pois heti, kun ruutuun ilmestyy esimerkiksi Tynkkysen lärvi.
Muistaakseni Suomessa sekstaaminen ei kuulu presidentin virkatehtäviin.
Sekstannee kumminkin omalla ajallaan? Vai selibaatissako on 6 vuotta?
Vain vihreät ovat pitäneet seksuaalisia suuntauksia tärkeimpänä asiana maassamme...
Muille ne ovat epäoleellisia.
Jätit kokonaan huomioimatta herätysliikkeenne palstalla esiintuoman i intohimoisen kiinnostuksen sukupuoli- ja seksuaalisten vähemmistöjen seksielämää kohtaan.
Viidesläisetkö ovatkin punavihreän aatteen vankkoja kannattajia.
Kyllä nämä ovat liki täydelliset suuntautumisvaalit.
Ehdokkaiden osaamisestahan on jo joka paikassa todettu, että niissä ei ole isoja eroja, joten millä perusteella väität, että suuntautuminen on näissä vaaleissa epäolellinen asia? Se on ratkaiseva asia.
Kuitenkin muut kuin vihreät tekevät seksuaalisista suuntauksista, varsinkin homoudesta enemmän aloituksia.
Ertyisen aktiivisia homoaloitusten tekijöitä ovat uskovaiset, kaiken maailman aitolaiset.
Nyt kipinkapin äänestämään Stubbia. Ilmakin on hyvä, ei liian kylmää.
Ilmastonmuutoskin on Stubbin puolella.
Taas eräs lukuisista tekopyhistä avauksista. Eikös Jeesuskin sanonut, että ”Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. Näitä suurempaa käskyä ei ole.” Jeesus ei eritellyt, kuka on ja kuka ei ole lähimmäisesi.
Rakkaus ja seksi ovat eri asioita. Seksiä voi harrastaa täysin toisesta piittaamattakin.
Jeesus, Jumala kun oli itsekin, muistutti ihmisiä siitä, mitä ihmiselle on sanottu alusta asti:
"Ettekö ole lukeneet, että Luoja jo alussa 'loi heidät mieheksi ja naiseksi' ja sanoi: 'Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'?" Matt. 19:4-5
>> ”Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. Näitä suurempaa käskyä ei ole.” Jeesus ei eritellyt, kuka on ja kuka ei ole lähimmäisesi. <<
Saatanakin jättää puolet pois Raamatun asioista, kun se ajaa omia valhepäämääriään.
Jumalan rakastaminen on ykkösasia ja lähimmäisen rakastaminen yhtä tärkeä. Sillä tavalla kuuluu Jeesuksen oikea, eikä vääristelty rakkauskäsky Raamatussa.
Ja Jumalan rakastaminen on sitä, että pitää Jumalan sanasta ja tahdosta kiinni. Jumalan tahdon Jeesus toi ilmi avioasiassa mm. Matt 19. luvussa, kun hän totesi, että "mies ja nainen liittyvät toisiinsa ja tulevat yhdeksi lihaksi, kuten luomisessa on kerrottu".
Jeesus ei eritellyt, kuka on lähimmäisesi. Hänelle kelpasi Maria Magdaleenakin, joka taustaltaan tuskin kelpaisi uskovaiselle kristitylle. Kelpaako sinulle lähimmäiseksi katuva prostituoitu? Tai seksuaaliseen vähemmistöön kuuluva? Jokainen uskovainen on tavalla tai toisella kääriytynyt tekopyhyyden vaippaan.
Jokainen äänestää ihan mitä lystää. Nää on pressa vaalit. Ei mitään tekemistä ole vaalien kanssa aloittajan avautuminen. Suomessa syrjintä on kriminalisoitu.
Nyt kaikki äänestämään Stubbia.