suurlaman alla

Anonyymi-ap

Nautitaan tästä, kun asiat ovat vielä kohtuullisen hyvin. Suomi on matkalla kohti itseaiheutettua suurlamaa. Ammattiliitot vievät meidät sellaiseen kurimukseen, jota ei ole ennen tässä maassa nähty.

18

537

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ay liike nyt yrittää estää ettei Suomeen tule venäjän mallia . Venäjällä kyllä orjat on tyytyväisiä hallinnon ja oligarkkien orjia . Mut suomalaiset eivät olla orjia eikä venäläisiä .

      • Anonyymi

        Älähän nyt,eikös venäjä ole "moderni markkinatalous " ,kaasuinensa ja öljyinensä. Suomessa paskapaperitehtaan työläiset lakkoilee vaikka luvattu 100 miljoonan laajennusinvestointikin, niin silti persettä penkkiin vaan sanoo pikkukommarit, niin kyllä ne ihan itse tämän maan taloutta tuhoaa porukalla.


      • Anonyymi

        Jos venäläisiltä tai Suomessa olevilta kaksoiskansalaisilta kysytään, venäjän malli on maailman paras ja presidenttinsä myös.


    • Anonyymi

      EU:lle nöyristely ja idänkaupan täydellinen tuhoaminen suuri syy lamaan.

    • Anonyymi

      https://www.suomenmaa.fi/uutiset/yhteiskuntasopimus-olisi-pelastanut-yrityksia-ja-tyopaikkoja-sorsan-sopimuksen-kariutuminen-harmittaa-yha-lama-ajan-paaministeria-esko-ahoa/

      "Työntekijäjärjestöt eivät sopimisesta innostuneet. Ne tyrmäsivät kaikki hallituksen kaavailemat säästötoimet eivätkä pyynnöstä huolimatta esittäneet omiaan.

      Vaikka kaikki myönsivät kansantalouden romahduksen ja siitä seuraavan julkisen talouden ahdingon, kukaan ei halunnut hyväksyä pienintäkään puuttumista oman jäsenkuntansa etuihin."

      "Yhteiskuntasopimuksen toteutuminen olisi myös tuottanut arvokkaan kokemuksen vastaisen varalle, Aho huomauttaa. Suomi olisi saanut käytännön esimerkin siitä, miten taloudellisen häiriötilan korjaaminen onnistuu sisäisin toimin."

      • Anonyymi

        Kuinka mones kerta meillä on edessämme kun ammattiliiton toimista koko Suomi joutuu kärsimään? Erityisesti ammattiliiton jäsenet? Onhan tämä aikamoista.


      • Anonyymi

        "Ne tyrmäsivät kaikki hallituksen kaavailemat säästötoimet eivätkä pyynnöstä huolimatta esittäneet omiaan."

        "Ne tyrmäsivät kaikki hallituksen kaavailemat säästötoimet eivätkä pyynnöstä huolimatta esittäneet omiaan."

        "Ne tyrmäsivät kaikki hallituksen kaavailemat säästötoimet eivätkä pyynnöstä huolimatta esittäneet omiaan."


    • Anonyymi

      Tuskallista kuunnella aktpomojen puhetta aamuteeveessä. Ovat muka vähäosaisten puolella!

      Vähäosaiset, teidän elämänne tulee muuttumaan todella huonoksi!

      • Anonyymi

        Kun Suomi syöksyy lamaan ei ole enää varaa msksaa työttömyyskorvauksia eikä asumistukia.


    • Anonyymi

      Miten niin ammattiliitot? Kyllä UrpoOrpo ei ole sinne neuvottelupöytään halunnut. Sanelupolitiikka on perseestä ja herättää vastarintaa. Kyllä tästä kuprusta on kokoomus vastuussa. Porvarit on kateellisia jos tystä saa centin palkkaa kokkari ottaa sen pois.

      • Anonyymi

        Hallitus yrittää tehdä Suomesta kilpailukykyistä. Ammattiliitot estävät sen. Arvaapa mitä siitä seuraa.

        Kilpailukykyä saatiin aiemmin devalvaatioilla. Se konsti ei enää ole käytössä. Emme voi velkaantua loputtomasti.


    • Anonyymi

      Ay aktiivit voisivat huomioida tällaisen uhkatekijän ja unohtaa lakkoilut ja puhaltaa yhteen hiileen nyt kun se on vielä mahdollista ja rauha maassa.


      Venäjä valmistautuu sotilaalliseen selkkaukseen lännen kanssa seuraavan vuosikymmenen aikana, Viron ulkomaantiedustelu arvioi tiistaina Reutersin mukaan. Pelotteena Venäjälle voi toimia joukkojen kokoaminen vastatoimena.

      Yhä useammat länsimaalaiset viranomaiset ja virkamiehet ovat varoittaneet Venäjän muodostamasta sotilaallisesta uhkasta Naton itälaidalle ja kehottaneet valmistautumaan uudelleenaseistautumalla.

      Ulkomaantiedustelun johtaja Kaupo Rosin sanoi, että Viron arvio perustuu Venäjän suunnitelmiin kaksinkertaistaa joukkojensa määrä Suomen ja Baltian maiden vastaisella rajalla.

      - Venäjä on valinnut polun, jossa on kyse pitkän tähtäimen yhteenotosta - - ja Kreml todennäköisesti odottaa mahdollista konfliktia Naton kanssa noin vuosikymmenen sisällä, Rosin sanoi.

      Rosinin mukaan Venäjän tekemä hyökkäys on "erittäin epätodennäköinen" lyhyellä aikajänteellä osin jo senkin takia, että Venäjän on pidettävä joukkoja Ukrainassa. Todennäköisesti hyökkäys pysyy myös epätodennäköisenä, jos Eurooppaa pystyy vastaamaan joukkojen kasaamiseen rajan tuntumaan.

      - Jos emme ole valmistautuneita, todennäköisyys (Venäjän hyökkäykselle) on paljon suurempi ilman mitään valmistautumista, Rosin sanoi.

      Rosin myös sanoi, ettei odota Venäjän tekevän mitään läpimurtoa ennen presidentinvaaleja maaliskuussa, koska Venäjän olisi mobilisoitava merkittävä määrä joukkoja saavuttaakseen sellaisen tavoitteen. Venäjän presidentin Vladimir Putinin odotetaan voittavan vaalit, joissa ei ole kyse demokraattisista vaaleista. Putinin uskotaan välttävän uutta liikekannallepanoa ennen vaaleja, mutta sitä pidetään mahdollisena vaalien jälkeen.

      Venäjän kyky toimittaa ammuksia joukoilleen on edelleen parempi kuin Ukrainan ja, jos lännen tukea ei saada jatkettua tai lisättyä, Ukraina ei todennäköisesti pysty muuttamaan tilannetta taistelukentällä, Rosin lisäsi.

    • Anonyymi

      Eiköhän se ole porvarihallitus, joka tämän kurimuksen on aiheuttanut.

      • Anonyymi

        Kyllä sen kurimuksen aiheutti demari johtoinen vasemmistohallitus ruusuisilla kuvitelmillaan,eikä pelännyt velan ottoa .


      • Anonyymi

        Miten porvarihallitus olisi voinut viedä Suomen alle vuodessa tällaiseen kurimukseen? Kuuma narttukin ymmärtää ettei se voi mitenkään olla mahdollista.


    • Anonyymi00021

      Oikeistohallitus sai tilanteen korjattua, talous on nousussa.

      • Anonyymi00022

        Talouden nousu on jo vaikuttanut osakkeiden ja sijoituksien arvon nousuun. Hyvä olla osakesijoituksia jos tarvitsee joskus isompia rahoja ostoksiaan varten,eikä tarvi osareilla ostella.


    • Anonyymi00023

      -95 Suomi lähti nousuun.
      -26 Suomi lähtee nousuun.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      51
      926
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      873
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      45
      798
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      788
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 57
      677
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      607
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      607
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      576
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      132
      559
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      527
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      49
      514
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      466
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      447
    18. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      435
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      430
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      429
    Aihe