Nautitaan tästä, kun asiat ovat vielä kohtuullisen hyvin. Suomi on matkalla kohti itseaiheutettua suurlamaa. Ammattiliitot vievät meidät sellaiseen kurimukseen, jota ei ole ennen tässä maassa nähty.
suurlaman alla
16
356
Vastaukset
- Anonyymi
Ay liike nyt yrittää estää ettei Suomeen tule venäjän mallia . Venäjällä kyllä orjat on tyytyväisiä hallinnon ja oligarkkien orjia . Mut suomalaiset eivät olla orjia eikä venäläisiä .
- Anonyymi
Älähän nyt,eikös venäjä ole "moderni markkinatalous " ,kaasuinensa ja öljyinensä. Suomessa paskapaperitehtaan työläiset lakkoilee vaikka luvattu 100 miljoonan laajennusinvestointikin, niin silti persettä penkkiin vaan sanoo pikkukommarit, niin kyllä ne ihan itse tämän maan taloutta tuhoaa porukalla.
- Anonyymi
Jos venäläisiltä tai Suomessa olevilta kaksoiskansalaisilta kysytään, venäjän malli on maailman paras ja presidenttinsä myös.
- Anonyymi
EU:lle nöyristely ja idänkaupan täydellinen tuhoaminen suuri syy lamaan.
- Anonyymi
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/yhteiskuntasopimus-olisi-pelastanut-yrityksia-ja-tyopaikkoja-sorsan-sopimuksen-kariutuminen-harmittaa-yha-lama-ajan-paaministeria-esko-ahoa/
"Työntekijäjärjestöt eivät sopimisesta innostuneet. Ne tyrmäsivät kaikki hallituksen kaavailemat säästötoimet eivätkä pyynnöstä huolimatta esittäneet omiaan.
Vaikka kaikki myönsivät kansantalouden romahduksen ja siitä seuraavan julkisen talouden ahdingon, kukaan ei halunnut hyväksyä pienintäkään puuttumista oman jäsenkuntansa etuihin."
"Yhteiskuntasopimuksen toteutuminen olisi myös tuottanut arvokkaan kokemuksen vastaisen varalle, Aho huomauttaa. Suomi olisi saanut käytännön esimerkin siitä, miten taloudellisen häiriötilan korjaaminen onnistuu sisäisin toimin."- Anonyymi
Kuinka mones kerta meillä on edessämme kun ammattiliiton toimista koko Suomi joutuu kärsimään? Erityisesti ammattiliiton jäsenet? Onhan tämä aikamoista.
- Anonyymi
"Ne tyrmäsivät kaikki hallituksen kaavailemat säästötoimet eivätkä pyynnöstä huolimatta esittäneet omiaan."
"Ne tyrmäsivät kaikki hallituksen kaavailemat säästötoimet eivätkä pyynnöstä huolimatta esittäneet omiaan."
"Ne tyrmäsivät kaikki hallituksen kaavailemat säästötoimet eivätkä pyynnöstä huolimatta esittäneet omiaan."
- Anonyymi
Tuskallista kuunnella aktpomojen puhetta aamuteeveessä. Ovat muka vähäosaisten puolella!
Vähäosaiset, teidän elämänne tulee muuttumaan todella huonoksi!- Anonyymi
Kun Suomi syöksyy lamaan ei ole enää varaa msksaa työttömyyskorvauksia eikä asumistukia.
- Anonyymi
Miten niin ammattiliitot? Kyllä UrpoOrpo ei ole sinne neuvottelupöytään halunnut. Sanelupolitiikka on perseestä ja herättää vastarintaa. Kyllä tästä kuprusta on kokoomus vastuussa. Porvarit on kateellisia jos tystä saa centin palkkaa kokkari ottaa sen pois.
- Anonyymi
Hallitus yrittää tehdä Suomesta kilpailukykyistä. Ammattiliitot estävät sen. Arvaapa mitä siitä seuraa.
Kilpailukykyä saatiin aiemmin devalvaatioilla. Se konsti ei enää ole käytössä. Emme voi velkaantua loputtomasti.
- Anonyymi
Ay aktiivit voisivat huomioida tällaisen uhkatekijän ja unohtaa lakkoilut ja puhaltaa yhteen hiileen nyt kun se on vielä mahdollista ja rauha maassa.
Venäjä valmistautuu sotilaalliseen selkkaukseen lännen kanssa seuraavan vuosikymmenen aikana, Viron ulkomaantiedustelu arvioi tiistaina Reutersin mukaan. Pelotteena Venäjälle voi toimia joukkojen kokoaminen vastatoimena.
Yhä useammat länsimaalaiset viranomaiset ja virkamiehet ovat varoittaneet Venäjän muodostamasta sotilaallisesta uhkasta Naton itälaidalle ja kehottaneet valmistautumaan uudelleenaseistautumalla.
Ulkomaantiedustelun johtaja Kaupo Rosin sanoi, että Viron arvio perustuu Venäjän suunnitelmiin kaksinkertaistaa joukkojensa määrä Suomen ja Baltian maiden vastaisella rajalla.
- Venäjä on valinnut polun, jossa on kyse pitkän tähtäimen yhteenotosta - - ja Kreml todennäköisesti odottaa mahdollista konfliktia Naton kanssa noin vuosikymmenen sisällä, Rosin sanoi.
Rosinin mukaan Venäjän tekemä hyökkäys on "erittäin epätodennäköinen" lyhyellä aikajänteellä osin jo senkin takia, että Venäjän on pidettävä joukkoja Ukrainassa. Todennäköisesti hyökkäys pysyy myös epätodennäköisenä, jos Eurooppaa pystyy vastaamaan joukkojen kasaamiseen rajan tuntumaan.
- Jos emme ole valmistautuneita, todennäköisyys (Venäjän hyökkäykselle) on paljon suurempi ilman mitään valmistautumista, Rosin sanoi.
Rosin myös sanoi, ettei odota Venäjän tekevän mitään läpimurtoa ennen presidentinvaaleja maaliskuussa, koska Venäjän olisi mobilisoitava merkittävä määrä joukkoja saavuttaakseen sellaisen tavoitteen. Venäjän presidentin Vladimir Putinin odotetaan voittavan vaalit, joissa ei ole kyse demokraattisista vaaleista. Putinin uskotaan välttävän uutta liikekannallepanoa ennen vaaleja, mutta sitä pidetään mahdollisena vaalien jälkeen.
Venäjän kyky toimittaa ammuksia joukoilleen on edelleen parempi kuin Ukrainan ja, jos lännen tukea ei saada jatkettua tai lisättyä, Ukraina ei todennäköisesti pysty muuttamaan tilannetta taistelukentällä, Rosin lisäsi. - Anonyymi
Eiköhän se ole porvarihallitus, joka tämän kurimuksen on aiheuttanut.
- Anonyymi
Kyllä sen kurimuksen aiheutti demari johtoinen vasemmistohallitus ruusuisilla kuvitelmillaan,eikä pelännyt velan ottoa .
- Anonyymi
Miten porvarihallitus olisi voinut viedä Suomen alle vuodessa tällaiseen kurimukseen? Kuuma narttukin ymmärtää ettei se voi mitenkään olla mahdollista.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611134Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1876537Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.505622- 735071
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1474384Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704067Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333614