Vaasassa on sen verran asukkaita. Jollain ne on elätettävä joten hallitus ottaa työttömiltä. Sitä saa mitä tilaa.
Viime vuonna maahan tuli muualta 720000 ihmistä. Se on länsiraja joka vuotaa ei itäraja
20
298
Vastaukset
- Anonyymi
Hirvittämä määrä "työvoimapulanpaikkaajia", mutta silti työvoimapula ei hellitä ja samalla työttömyys kasvaa ja sosiaalimenot ja kelahuijaukset kasvaa 🤣
- Anonyymi
On hirvee työvoimapula mutta tuttuni ei silti löydä töitä. Missä vika.
- Anonyymi
Tuttusi ei ole käynyt kouluja eikä uudelleenkouluttautunut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuttusi ei ole käynyt kouluja eikä uudelleenkouluttautunut.
Kävi kyllä peruskoulun ja myös uudelleenkouluttautui käymällä kymppiluokan.
- Anonyymi
Kummallista, ei siitä kirjoiteta joka päivä iltalehdessä.
- Anonyymi
Suomi on Mongolia kaikilla mittareilla tämän hulluuden keskellä.
- Anonyymi
Montako sataatuhatta tarvitaan jotta työvoimapula helpottaa.
- Anonyymi
Tuttavan turkkilainen kaveri talsi läpi euroopan ilman passia (4vkoa) ja tuli haaparannalta suomeen tuossa ennen vuoden vaihdetta, tuli siksi noin kun ei ollut saanut viisumia. No joskus viikko sitten ne oli menneet poliisiasemalle ja se oli sieltä saanut jonkun lapun joka oikeuttaa olemaan suomessa ja kuulemma helsingistä saa sitten turkin konsulaatista passin. 3kk päästä saa tehdä töitä jne. Heillä on tuttavan kanssa reilu vuoden ikänen lapsi mutta voiko tämä olla totta näin ????
Suomeen voi vaan talsia kuka vaan ja saa luvan olla kun menee vaan asemalla käymään.....täh?- Anonyymi
Voisi se noin mennäkin.
Joka tapauksessa itärajan kautta pyrkineet maahan tuljat ovat välineellistettyä maahanmuuttoa ja se on Suomi joka ne välineellistää.
Verrattuna muiden rajojen kautta tulleisiin kymmeniin ja kymmeniin tuhansiin itärajalta on tullut pisara ja niitäkään ei olisi tarvinnut ottaa.
Mutta ne haluttiin tekosyyksi rajan sulkemiseen.
Koko toimenpide on järjetön kuten sen perustelutkin. Mutta nykyisessä maailmassa juuri sen takia on uskottavaa että sitä on ollut järjestelemässä jokin läntinen läntinen taho.
Vaikka joku suomalainenkin toimija.
- Anonyymi
Onneksi ns. vapaan tappamisen aika lähestyy. Aseita ja ammuksia on onneksi varastot täynnä.
- Anonyymi
Tuskin maltan odottaa...
- Anonyymi
Ei ole ihme että rahat ei riitä.
- Anonyymi
Työvoimapula on siis ohi.
Me suomalaiset olemme olleet saamattomia lasten tekijöitä.
Onneksi on noita tulijoita paikkaamassa tätä saamattomuuttamme.
Terveisin komen muksun isä.- Anonyymi
Juu näin on, mutta muutamasta pyöräilijästä itärajalla tehtiin aivan hirveä haloo, koska propaganda ja huomionohjaus.
- Anonyymi
On kasvanut Vaasakin vauhdilla, 720 tuhatta asukasta!
- Anonyymi
Itsekin tuota ihmettelin, mutta jos siihen on laskettu kaikki russakkaa suurempi eläimistö. Asuuhan niitä elukoita kaupungeissakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsekin tuota ihmettelin, mutta jos siihen on laskettu kaikki russakkaa suurempi eläimistö. Asuuhan niitä elukoita kaupungeissakin.
Vaasassa on kantasuomalaiset pieni vähemmistö. Valtaosa Vaasan väedtöstä on joko rantaruotsalaisa tai mashanmuuttajia. Sen näkee hyvin katukuvassakin.
- Anonyymi
Suomi halutaan "kansainvälistää". Punavihreät tukee kantasuomalaisten hävittämistä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36912370Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2575414Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736