Ei mene nyt oikein mikään selittely tai teeskentely läpi tässä tapauksessa. Totuus olisi ihan kiva tappoivatko he sen yhdessä tuumin huumeilla ennen kidutusmurhaa ja nyt yrittävät keksiä tarinaa tai suojella toisiaan vankilalta vai kiduttivatko ensin ja sitten huumeilla, tukehduttaen, häkämyrkytys, ei oikein kukaan voi noin vain kuolla, ellei sitten pelkkään traumaattiseen kokemukseen yön aikana.
Oliko vanhemmat kuitenkin ihan normaaleja (lukuunottamatta huumeita), eikä siis olleet vaikkapa kehitysvammaisia ?
Äiti ei ilmeisesti aio mennä edes vankilaan, vaan kotiin takaisin laittamaan hiuksiaan nutturalle. Luulee kai yhä, että lapsi tarvitsee elääkseen vain päivittäin puuron ja 4-vuotiaalla on normaalia käyttää vaippoja. Luuleeko kenties, että lapsi tuodaan vielä elossa takaisin sitten, kun tapaus selviää. Vaikuttaa siis vahvasti siltä, ettei äitikään olisi tässä maailmassa lainkaan.
Eihän kukaan kuole yksittäiseen palovammaan, vaan lapsi voi oikeastaan kuolla ihan vaan järkytykseen ja shokkiin, joka olisi voitu tehdä esimerkiksi niin, että nippusiteillä sidotaan raajat sekä ilmastointiteipillä hiljennetään lapsen tuskanhuudot ja kiljuminen kidutuksen ajaksi eli lapsi on sätkinyt lattilla elävältä polttamisen tuskissaan, kun häntä on heitelty, hakattu, purtu mitä nyt huumeinen ja harhainen kiduttaja voi ikinä keksiä...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/443cc5ab-58fc-43c8-8fd6-dc84fcaa64e5
Miksi Suomessa saa kuka tahansa tehdä lapsia ja vielä pitää ne itsellään ?
Eikö voisi Suomen järjestelmää päivittää pian kuten neuvola pakolliseksi kerran vuodessa ja samassa yhteydessä psykologiset testit 3 vuoden välein molemmille vanhemmille, pakolliset lasten kasvatuskoulut aikuisille 1 v, 7 v ja 12 v eli ne kriittiset vaiheet, kun lapsen käytös ja perheen dynamiikka muuttuu rajusti.
Suomen lastensuojelu taitaa olla melko turha laitos ja höpö hommaa. Käydään kotona sovitusti, kun siellä on siistiä ja kuunnellaan opitut näytelmät koko perheeltä.
Totuus löytyisi varmaan vain yllätyshyökkäyksin lapsiperheisiin. Jokaisen kotona olisi silloin aina siistiä.
Tuntuu todella kurjalta ja avuttomalta, kun mitään ei voi itse tehdä näiden Vilja Eerikoiden ja muiden kidutusmurhan tapausten estämiseksi...
4-vuotiaan murhasta lisätietoa ???
170
1228
Vastaukset
- Anonyymi
Niin Vilja Eerika menehty väkivallan seurauksena! Ei nähty oikein koulussa opettaja kysy hiuksista kapsi varmasti ei kerro??? Ja lastensuojelu ??? Nyt tämä joensuu aivan sama kyllä nähdään!!! Mutta kuinka puuttua nähdään vanhemmat missä kunnossa päihteet ja huumeet?? Kyllä näitä huostaanottoja voidaan tehdä niin miksi näissä tapauksissa ei🤔!😪
- Anonyymi
Tän linkin takana lisätietoa 4-vuotiaan sadistisesta murhasta
https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/isaepuoli-polttaa-4-vuotiaalle-pikkulapselle-hoeyrymopilla-tappavat-vammat-aeiti-laeaekitsee-saerkylaeaekkeellae-ja-energiajuomalla-muttei-vie-ensiapuun.2653760/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tän linkin takana lisätietoa 4-vuotiaan sadistisesta murhasta
https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/isaepuoli-polttaa-4-vuotiaalle-pikkulapselle-hoeyrymopilla-tappavat-vammat-aeiti-laeaekitsee-saerkylaeaekkeellae-ja-energiajuomalla-muttei-vie-ensiapuun.2653760/Ja lastensuojelun viranomaiset ovat huolestuneita asiasta, ja tietysti myös järkyttyneitä ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tän linkin takana lisätietoa 4-vuotiaan sadistisesta murhasta
https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/isaepuoli-polttaa-4-vuotiaalle-pikkulapselle-hoeyrymopilla-tappavat-vammat-aeiti-laeaekitsee-saerkylaeaekkeellae-ja-energiajuomalla-muttei-vie-ensiapuun.2653760/Täysin samaa mieltä. Jos ei jaksa enää olla äiti ja isi, miksi ei voi vain soittaa hätäkeskukseen ja ilmoittaa, että hakekaa lapsi pois, ennenkuin jotain sattuu. Mihin tarvitaan toisen kidutus ja satuttaminen siinä välissä ? Mitä ihmeen sadistista nautintoa vanhemmat saa siitä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täysin samaa mieltä. Jos ei jaksa enää olla äiti ja isi, miksi ei voi vain soittaa hätäkeskukseen ja ilmoittaa, että hakekaa lapsi pois, ennenkuin jotain sattuu. Mihin tarvitaan toisen kidutus ja satuttaminen siinä välissä ? Mitä ihmeen sadistista nautintoa vanhemmat saa siitä?
Yhteiskunta ei välitä eikä tarjoa turvaa kenellekään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täysin samaa mieltä. Jos ei jaksa enää olla äiti ja isi, miksi ei voi vain soittaa hätäkeskukseen ja ilmoittaa, että hakekaa lapsi pois, ennenkuin jotain sattuu. Mihin tarvitaan toisen kidutus ja satuttaminen siinä välissä ? Mitä ihmeen sadistista nautintoa vanhemmat saa siitä?
Tuota vaihtoehtoa pitäisi markkinoida päiväkodissa ja neuvololoissa vanhemmille.
Hei Sinä lapsen vanhempi/ läheinen.Onko arki liian raskasta, tarvitsetko apua lapsenkanssa?
Voit soittaa 24/7 ja numeron .......Saat apua Heti! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täysin samaa mieltä. Jos ei jaksa enää olla äiti ja isi, miksi ei voi vain soittaa hätäkeskukseen ja ilmoittaa, että hakekaa lapsi pois, ennenkuin jotain sattuu. Mihin tarvitaan toisen kidutus ja satuttaminen siinä välissä ? Mitä ihmeen sadistista nautintoa vanhemmat saa siitä?
Yleisesti ottaen päihdeongelmaisilla vanhemmilla välinpitämättömyys ja hälläväliä asenne ja ovat nuoruudessaan usein syyllistyneet rikoksiin. Edes omalla lapsella ei ole kuin lapsilisien arvo, rahat käytetään huumeisiin yms.
Lähiöt ovat pullollaan sossupossuilevia, rikoksia, suhmurointia ja yhteiskunnan tukien väärinkäyttöä harjoittavia sosiopaatti elämäntapapummeja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleisesti ottaen päihdeongelmaisilla vanhemmilla välinpitämättömyys ja hälläväliä asenne ja ovat nuoruudessaan usein syyllistyneet rikoksiin. Edes omalla lapsella ei ole kuin lapsilisien arvo, rahat käytetään huumeisiin yms.
Lähiöt ovat pullollaan sossupossuilevia, rikoksia, suhmurointia ja yhteiskunnan tukien väärinkäyttöä harjoittavia sosiopaatti elämäntapapummeja.Juuri näin.
Kerran huostaanotettujen lasten palauttaminen huumevanhemmille on erityisen vaarallista lapsen kannalta. Se eka huostaanottohan on yleensä tullut akuutissa tilanteessa ja yllätyksenä vanhemmille, mutta sen aikana vanhemmat tajuavat, että rahantulohan loppuu eli lapsilisät ja yksinhuoltajakorvaukset tyssäävät heti, jos lapsi ei ole kotona. Joten kun lapsi on palautettu vanhemmat tekevät kaikkensa, ei omien huume ongelmiensa hoitamiseksi ja lapsestaan välittämiseksi vaan ongelmiensa peittämiseksi. Koska päihde ja erityisesti huumeongelmaiselle ei mikään muu merkitse mitään kuin saada jostain rahaa taas huumeisiin. Jos nistin on valittava, ostaako rahaa lapsen ruokapakettiin vai huumerään niin valinta on selvä eikä se ole se ruoka. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin.
Kerran huostaanotettujen lasten palauttaminen huumevanhemmille on erityisen vaarallista lapsen kannalta. Se eka huostaanottohan on yleensä tullut akuutissa tilanteessa ja yllätyksenä vanhemmille, mutta sen aikana vanhemmat tajuavat, että rahantulohan loppuu eli lapsilisät ja yksinhuoltajakorvaukset tyssäävät heti, jos lapsi ei ole kotona. Joten kun lapsi on palautettu vanhemmat tekevät kaikkensa, ei omien huume ongelmiensa hoitamiseksi ja lapsestaan välittämiseksi vaan ongelmiensa peittämiseksi. Koska päihde ja erityisesti huumeongelmaiselle ei mikään muu merkitse mitään kuin saada jostain rahaa taas huumeisiin. Jos nistin on valittava, ostaako rahaa lapsen ruokapakettiin vai huumerään niin valinta on selvä eikä se ole se ruoka.Miksi se viaton lapsi oli palautettu huume ja väkivalta perheeseen alunperinkään ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tän linkin takana lisätietoa 4-vuotiaan sadistisesta murhasta
https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/isaepuoli-polttaa-4-vuotiaalle-pikkulapselle-hoeyrymopilla-tappavat-vammat-aeiti-laeaekitsee-saerkylaeaekkeellae-ja-energiajuomalla-muttei-vie-ensiapuun.2653760/Julkaistiinko koskaan tietoa ruumiinavauksista ?
Mitä lapsesta löytyi ?
Ainakin pidetty nälkiintyneenä, vaipoissa ja pinnasängyssä lähes 5 ensimmäistä elinvuotta ilman virikkeitä kokonaan vai kävikö joskus päiväkodissa, eikä sielläkään tehty mitään ? - Anonyymi
Väittikö ne Vilja Eerikan tapausta tahalliseks vai vahingoksi ?
Pääsikö nekin heti vapaaksi molemmat ?
- Anonyymi
sekapari eri kulttuurit
- Anonyymi
Huumeporukoissa olevien lapset kärsivät paljon.
- Anonyymi
Miten on edes laillista pitää lasta päihdekäyttäjien perheessä ?
Luulisi jo synnytyslaitoksella olevan pakkohuostaanotto - laki. Helppohan nykyään olisi testata kuka käyttää mitäkin. Verikokeilla nähdään myös päihteiden pitkäaikaiskäyttäjät. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten on edes laillista pitää lasta päihdekäyttäjien perheessä ?
Luulisi jo synnytyslaitoksella olevan pakkohuostaanotto - laki. Helppohan nykyään olisi testata kuka käyttää mitäkin. Verikokeilla nähdään myös päihteiden pitkäaikaiskäyttäjät.Kyllä, mutta kuka viranomainen ehtii seuraamaan tällaisia ovelia ja manipulatiivisia vanhempia, joiden ainut johtotähti arjessa on ei edes se oma lapsi vaan huolehtia sen uuden huume- ja kaljalastin saannista. Ja sen saamiseksi ei minkään valheen vetely sossun "lehmille" ole liian härskiä.
Ja kuten tässäkin tapauksessa, lähiomaiset osallistuvat aktiivisesti ongelmien peittelyyn.
- Anonyymi
Aloittaja älä sinä vaan hanki lapsia.
- Anonyymi
Missä on Sepu lapsen tappaja? kyl ne velat pitäs maksaa silti. kaverit ym tutut laittakaa viestiä sille luuserille kun tän luette
- Anonyymi
Oli kuulemma vittumainen kitisijä.
- Anonyymi
Aika moni 4-vuotias on kitisijä. Normaali aikuinen kuitenkin ymmärtää, että kyseessä on ohimenevä ikävaihe, ja osaavat suhtautua lapseen lapsena.
- Anonyymi
Varmaan kipeäksi toistamiseen pahoinpidelty lapsi itkee ja kitiseekin paljon. Etkö itse kitisisi jos olisi kylkiluut murtumilla, päähän lyönneistä tullut jatkuva päänsärky ja tietäisit, että kohta sinut haetaan taas siihen paikkaan, jossa sinua hakataan lisää, kahden sinua suuremman ja monin kerroin vahvemman ja täysin arvaamattoman hirviöaikuisen toimesta.
- Anonyymi
Miten alhainen kommentti! Pieni lapsi tarvitsee huolenpitoa, jos et sitä sattunut tietämään. Ihan perustarpeista kuuluisi vanhemman huolehtia, kuten ravinnosta, hygieniasta, kehityksestä ja turvallisuudesta. Vaikuttaa todellakin siltä, että nämä eivät olleet kunnossa tuossa perheessä. Lapsi kitisee jos hänellä ei ole asiat kunnossa! Miten kamalaa kohtelua tämäkin lapsi sai. Niin älä tule laukomaan tänne tuollaisia kommentteja! Sairasta!
- Anonyymi
Olet tunteeton kitisijä sinäkin!! Lapsi ei kitise, jos häntä kohdellaan rakkaudella. Vittumaiseksi sinuakin voisi sanoa! Toivottavasti sinulla ei ole lapsia eikä tule!!
- Anonyymi
Lastensuojelu on täysin turha keksintö Suomessa. Eikö ole kaikkien onni, että viaton pikkuinen on päässyt nyt turvaan eli pois pahuuden luota ?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d3cdac37-403e-4b98-a809-af265cb37925- Anonyymi
Suomessa on tuhansia lapsia, jotka sosiaalitoimi on pelastanut huume kodeista, psykoottisten vanhempien kynsistä jne.
Omksiko heidät pitänyt jättää niihin olosuhteisiin, kuolemaan ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa on tuhansia lapsia, jotka sosiaalitoimi on pelastanut huume kodeista, psykoottisten vanhempien kynsistä jne.
Omksiko heidät pitänyt jättää niihin olosuhteisiin, kuolemaan ?Lastensuojelu ottaa lapsia huostaan sellaisilta vanhemmilta, joita kateellinen etävanhempi eron jälkeen kiusaa eli viedään lapsia myös aivan vääristä syistä.
Myös huostaanotetuista lapsista kasvaa usein väkivaltaisissa laitoksissa tai hylättyjen yhteisöissä traumatisoituneita ja uusia huumeidenkäyttäjiä. Sitten ne menee isona vankilaan tai hautaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lastensuojelu ottaa lapsia huostaan sellaisilta vanhemmilta, joita kateellinen etävanhempi eron jälkeen kiusaa eli viedään lapsia myös aivan vääristä syistä.
Myös huostaanotetuista lapsista kasvaa usein väkivaltaisissa laitoksissa tai hylättyjen yhteisöissä traumatisoituneita ja uusia huumeidenkäyttäjiä. Sitten ne menee isona vankilaan tai hautaan.Puhut roskaa. Niistä huostaanotetuista tulee traumatsoituneita, koska ovat eläneet hirveissä olosuhteissa ensimmäiset ikävuotensa kun sossu on antanut vanhemmille lukemattomia mahdollisuuksia olla ihmisiksi ja huolehtia lapsistaan. Lopulta on ihan pakko ottaa pois kotoa hulluilta vanhemmilta, mutta siinä vaiheessa lapsen lapsuus ja sitä myöten koko elämä onkin pitkälle tuhottu.
- Anonyymi
Lehistä mässäilee JULKAISUIN samaten kuin oikeuslaitos
- Anonyymi
Ei tuo murha kyllä viihdettä ole miltään osin, mutta silti tärkeä muistutus ihmisille, että ilmoittavat heti, jos huoli jonkun lapsen kotioloista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tuo murha kyllä viihdettä ole miltään osin, mutta silti tärkeä muistutus ihmisille, että ilmoittavat heti, jos huoli jonkun lapsen kotioloista.
Ai että tulee uusi stressattu perhe lisää jos hyvin käy?
- Anonyymi
Äiti taitaa olla vähemmistönsä ikävämpiä edustajia. Isoäidin selittelyt taas tyypillisiä, ei totuuden häivääkään vaan kaikki oli muka niin hyvin, "vilkas lapsi, aivan ihana suhde sekä äitiin että isäpuoleen, niin rakastavia vanhempia että " .
Kumma miten aktiivisesti kaikki jaksoivatkin vähätellä lapsen kärsimystä ja keksiä selityksiä. Myös viranomaiset.
"Vanhemmat" vaikuttavat täysin tunnekylmiltä, Äiti aikamoinen narsu, huorittelee ja lehmittelee sosiaaliviranomaisia, jotka kumminkin antaneet vaikka kuinka paljon tukea ja apua perheelle, auttaneet vaihtamaan asuntoa, antaneet rahallista tukea ja luultavasti kaikki huonekalutkin sossulta saatuja. Milläköhän rahkeilla tämä äiti huorittelee ja lehmittelee täysin tavallisia normaaleja oman elämänsä ainakin suht hyvin hallitsevia ihmisiä, ihmisiä, jotka kaiken lisäksi ovat pyrkineet auttamaan perhettä, ja erityisesti sitä pientä henkilöä, jonka olisi pitänyt olla äidille se kaikkein tärkein henkilö koko maailmassa. Eli mistä tuo äidin leuka ylimielisyys ja sosiaalityöntekijöiden lehmittely ja huorittelu? Olisi jännä kuulla äidin selitys. Että mistä hänen oma ylevä minäkuvansa oikein kumpuaa? Luulisi tuolla asenteella päässeen elämässään jo pidemmälle kuin kuvottavan huumekämpän lastaan kiusaavaksi nistimuijaksi ? Onkohan äidin mielikuva itsestään edelleen yhtä narsistisen omahyväinen ? Luultavasti on.- Anonyymi
Ne on varmaan ne sen hiukset, nistimuijan paksut mustat hiukset, jotka antaa sille sen ylimielisyyden. No hyvä että on edes jotain, mustä olla ylpeä, muutapa ei sitten olekaan. Paitsi tietysti se erifiksu miesystävä. Isoäidin kuvauksen perusteella oikea unelmavävy.
Tuo hiusten esittely on muuten vähän sama ilmiö kuin jotkut muijat nauraa pakonomaisesti aina ja kaikkialla, vaan sen takia, että joku on joskus erehtynyt sanomaan, että sullon kiva nauru. Niin ne jää roikkumaan sen kohteliaisuuden varaan loppu iäkseen ja esittelee typerinä sitä nauruaan joka mahdollisessa paikassa. - Anonyymi
Joo, ei tainnut olla isoäitikään mikään pyhimys, kun puolustelee näitä murhaajia. Tiedä vaikka hänkin olisi samanlainen väkivaltainen hullu. Jostainhan nämä opit saadaan. Varsinkin nämä valehtelun opit. Esimerkkinä se, että pelastetaan vain oma nahka, jottei jäätäisi kiinni.
Voi lapsi raukkaa. Eikö ollut ketään normaalia ihmistä hänen elämässään. Vetää sanattomaksi. Miten esimerkiksi biologinen isä ja hänen sukunsa. Ilmeisesti ei kiinnostanut sitten tai ei annettu mahdollisuutta.
En tiedä mitä on liikkunut isäpuolen mielessä. Onko ajatellut, ettei väliä kun ei ole oma lapsi. Ei kiinnostanut tippaakaan. Ilmeisesti oli vain ajautunut isäpuolen "tehtäviin" ja sehän tiedetään mitä niitit tekee ja ajattelee.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, ei tainnut olla isoäitikään mikään pyhimys, kun puolustelee näitä murhaajia. Tiedä vaikka hänkin olisi samanlainen väkivaltainen hullu. Jostainhan nämä opit saadaan. Varsinkin nämä valehtelun opit. Esimerkkinä se, että pelastetaan vain oma nahka, jottei jäätäisi kiinni.
Voi lapsi raukkaa. Eikö ollut ketään normaalia ihmistä hänen elämässään. Vetää sanattomaksi. Miten esimerkiksi biologinen isä ja hänen sukunsa. Ilmeisesti ei kiinnostanut sitten tai ei annettu mahdollisuutta.
En tiedä mitä on liikkunut isäpuolen mielessä. Onko ajatellut, ettei väliä kun ei ole oma lapsi. Ei kiinnostanut tippaakaan. Ilmeisesti oli vain ajautunut isäpuolen "tehtäviin" ja sehän tiedetään mitä niitit tekee ja ajattelee..Järkyttävä tapaus. Omista vanhemmista lähtee se kasvatus ja ympäristö muokkaa tottakai. Nämä nykyiset väkivaltaiset päihdekäyttäjät ovat itse huonoista oloista ja kun nämä nyt lisääntyy sitten joko vahingossa tai Kelan tukirahojen toivossa päihteitä varten niin miksi heiltä ei oteta lasta pois jo heti synnytyslaitoksella ?
Huumeidenkäyttäjät näkee jo kaukaa silmistä, hajusta, sekavasta käytöksestä, tärinästä, kalpeudesta, luurankomaisuudesta jne...
- Anonyymi
Tuollaista tekee vain riivatut. Yhteiskunta joka on täynnä pahuutta joutuu kohtaamaan yhä enemmän riivattuja. Heille täytyy kehittää jokin rankaisumenetelmä.
Vaikea tietää onko ihminen vastuussa riivaajan teoista kun riivaaja asuu hänessä ja määrää orjansa teot.
Raamatussa riivatut asui erämaassa ja sanottiin "ettei kukaan voinut sitä tietä kulkea niiden raivoamisen takia".- Anonyymi
Lässyti lässyti.
Raamattu selittää asioita sen ajan kielellä. Skitsofrenia sun muut mielenhäiriön tilat selitetiin riivauksella kun ei paremmin tiedetty.
Aika alkeellista on oma kehitys jos pitää tiedetyn ja tutkitun tiedon valossa hakea epämääräisiä yliluonnollisia selityksiä.
- Anonyymi
Pressat valehtelee kun puhuvat "turvallisesta suomesta". Jos jopa pressat ovat valehtelun ammattilaisia niin on turha luulla mitään hyvää satanistien yhteiskunnasta.
- Anonyymi
Huumeidenkäyttäjä ei ole Normaali.
- Anonyymi
Ihmetyttää. Miksei isoäiti puuttunut asiaan?
Luulisi, että huoli lapsesta olisi koko suvulla. Varmasti tiesivät ongelmista.
Miksi lasta jätettiin hoitoon siihen kykenettömälle ihmiselle,joka ilmeisesti ei halunnut olla des hoitovastuussa...
Häpeä, sukulaisuus. Ei saisi olla este siihen, että ilmoittaa asiasta lastensuojeluun.- Anonyymi
Kyllä tuossa koko suku tietää totuuden. Huumeita ei voi käyttää salassa, kuten ei oluttakaan. Johan naapurit näkee mitä asuntoon kannetaan päivästä toiseen.
Ongelma onkin siinä, että nykyaikana naapureiden kanssa ei olla enää läheisiä. Ketään ei kiinnosta, jos jonkun lapsi kiljuu ja itkee. Pitävät kai normaalina elämisen ääninä toisen jatkuvaa pahaa oloa. - Anonyymi
Ihmettelen samaa. Eikö tällä lapsella ollut isovanhemmat sekä äidin että biologisen isän puolelta? Olivatko kaikki typerää persutasoa? Itsekkäitä ja pahoja ihmisiä?
- Anonyymi
Varmaan ne julkisen puolen ruhtinaallisen pitkät lomat painoi päälle lasten"suojelussa".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmettelen samaa. Eikö tällä lapsella ollut isovanhemmat sekä äidin että biologisen isän puolelta? Olivatko kaikki typerää persutasoa? Itsekkäitä ja pahoja ihmisiä?
Isä ei ollut ainakaan Iltalehden mukaan ollut millään tavalla osallisena lapsen elämässä. Oli pannut nistimuijan joskus paksuksi ja vähät välitti lapsesta.
- Anonyymi
On tosi vaikeaa puuttua toisten asioihin, olin itse 90 luvulla töissä lastenkodissa ja yritin kaikkeni, että saisin oman sukulaispoikani ymmärtämään asioita, elettiin aikaa kun jengit alkoi ryhmittymään, mutta en voinut tehdä mitään hän valitsi oman tien ja on vielä siellä! Perkele miten tärkeää on rajat, ps ISÄLTÄ POJALLE, ÄIDILTÄ TYTTÄRELLE
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä tuossa koko suku tietää totuuden. Huumeita ei voi käyttää salassa, kuten ei oluttakaan. Johan naapurit näkee mitä asuntoon kannetaan päivästä toiseen.
Ongelma onkin siinä, että nykyaikana naapureiden kanssa ei olla enää läheisiä. Ketään ei kiinnosta, jos jonkun lapsi kiljuu ja itkee. Pitävät kai normaalina elämisen ääninä toisen jatkuvaa pahaa oloa.Kyllä nimenomaan äänekkäistä ja omatahtoisista lapsista ilmoituksia tehdään. Lapsi voi huutaa ja kiljua tuntitolkulla jos ei saa jotain. Olisin huolissani jos lapsiperheestä ei kuulu ääniä,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmettelen samaa. Eikö tällä lapsella ollut isovanhemmat sekä äidin että biologisen isän puolelta? Olivatko kaikki typerää persutasoa? Itsekkäitä ja pahoja ihmisiä?
Jos saivat sossusta rahaa tukihenkilönä olemisesta niin tietysti pysyivät hiljaa ongelmista. Eli ovat osasyyllisiä.
- Anonyymi
Lapset suositellaan laittamaan päiväkotiin, kehityksen, sosialistumisen vuoksi jo melko nuorina.
Päivähoidossa lapsen terveys, ja kotiolot sentään hiukan näkyvät.
Ongelma on, että päiväkodeussa vaihtuu henkilökunta jatkuvasti. On poissaoloja, henkilöstövajetta. Siinä ei keritä arjen keskellä perehtyä yhden lapsen ongelmiin aina riittävän nopeasti.
Ja jos keritään. Tieto ongelmista menee lastensuijeluun. Jossa taas ruuhka, henkilöstöpula estävät kaikkien tapausten nopean käsittelyn ja arvioinnin.
Lisää henkilökuntaa päivähoito ja lastensuojeluun. Mutta, mistä? - Anonyymi
Aivan järkyttävää mikä kylmyys ja tunteettomuus nykyajan vanhemmista huokuu. Onko se internet ja some-elämäntyyli joka lopulta vei naisilta äitiyden ja lapsiensa suojeluvaiston kokonaan pois ?
- Anonyymi
Tyhmyys, itsekkyys ja silkka pahuus. Tuo ns. isäpuoli vaikuttaa täysin pahalta ihmiseltä.
- Anonyymi
Netti ja some varmaan tuovat omat lisänsä välinpitämättömyyteen mutta tuollaisia vanhempia on ollut aina ja tulee olemaan.
- Anonyymi
Päiväkoti oli tehnyt tästä lapsesta pari päivää ennen kuolemaa ilmoituksen sosiaalityöntekijälle. Mielestäni pitäisi muuttaa lakia niin, että päiväkodille tulisi oikeus olla antamatta lasta vanhemmille, jos epäilevät tämän johtuvan vaaraan vanhempien kanssa. Päiväkodilla pitäisi olla oikeus heti ottaa yhteys esim. paikkakunnan lastenkotiin ja sijoittaa lapsi sinne turvaan. Tai joku muu turvallinen paikka lapselle heti kun on huomattu lapsen olevan vaarassa. Nykyisen lain mukaan päiväkoti joutuu antamaan lapsen vanhemmalle, jos vanhempi jotenkin pysyy tolpillaan.
- Anonyymi
Lapsi onneksi päässyt parempiin oloihin nyt lepäämään. Siunausta hänelle kovasti.
Loppuelämä on vanhemmilla pilalla joka tapauksessa. Mainetta ei saa takaisin edes vapautumisen jälkeen. Kukaan ei Suomessa palkkaa koskaan työelämään.
Kysymys kuuluukin mitä elämää on ylipäänsä huumeidenkäyttö ja miksi lapsen kanssa ?!- Anonyymi
"Loppuelämä on vanhemmilla pilalla"
Älä kuvittelekaan että nuo tuonkaltaiset paljoa välittävät aiheuttamastaan tuskasta. Tuommoiseen elämäntapaan ja tekoihin syyllistyneiden aivot toimivat aivan eri tavalla. - Anonyymi
Nuoret alkaa hyvin varhain käyttää aineita. Ei ole kuin ajan kysymys kun heistä kasvaa samanlaisia rappiosadisteja.
Kuitenkin ed hallitus suositteli huumeita ja mainosti niiden käyttöä.
Valtio on sadisti rikollinen ja välinpitämätön.
Lapsilla ei yleensäkään ole ihmisoikeuksia. Siksi piti järjestää erikseen "lastenoikeuksienpäivä" jotta teeskenneltäisiin edes jotenkin pidettävän lapsia ihmisinä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Loppuelämä on vanhemmilla pilalla"
Älä kuvittelekaan että nuo tuonkaltaiset paljoa välittävät aiheuttamastaan tuskasta. Tuommoiseen elämäntapaan ja tekoihin syyllistyneiden aivot toimivat aivan eri tavalla.Sadisteja molemmat tappajat, päästetään vapaalle kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Käräjäoikeudessa asuu pahuus,ei oikeus. Nämä äiti ja isäpuoli ansaitsevat kärventyä helvetin tulessa,ihan kirjaimellisesti. Suomessa ei edes pienellä lapsella ole mitään turvaa, idiootteja lastensuojelussa ym.virkamies koneistossa tässä tapauksessa ollut. Järkyttävä lyhyt elämä tällä viattomalla pienokaisella, äiti ja isäpuoli kuin suoraan saatanasta.
- Anonyymi
Siinäpä se, sosiaaliviranomaiset eivät uskalla mennä kotiin. Eikö poliisikaan voi auttaa? Tämä on taas niin surullinen tapaus, että tosiaan tulee mieleen, mihin me viranomaisia tarvitaan.
- Anonyymi
Viranomaisia tarvitaan muiden ihmisten vainoamiseen. Tällöin heillä ei ole aikaa hoitaa hädässä olevia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viranomaisia tarvitaan muiden ihmisten vainoamiseen. Tällöin heillä ei ole aikaa hoitaa hädässä olevia.
Jep. Lastensuojelun aika kuluu teinien sidukkapullojen ja muiden pikkujuttujen kanssa. On paljon turvallisempaa ja sisäsiistimpää vatvoa tavisperheen kanssa, miksi teidän pikku-Lissulla oli puoli pulloa siideriä koulujen päättäjäisiltana kuin tarttua narkkariperheisiin. Niiltä sekopäiltä kun voi odottaa mitä tahansa vastareaktiota huorittelusta puukkoon kylkiluiden välissä.
- Anonyymi
Kyllä pitäis neuvolassa nähdä! Aivan uskomatonta päiväkoti koulut! ? Vilja Eerikan tapaus! Jossain mättää lastensuojelulle kyllä ???. Eikö uskalleta sama et naapurit ei uskalleta! Vilja Eerikasta oli naaputit ilmottanu mutta mikä et ei puututtu oikeesti???!!!. Mutta toivois et nämä herättäis ruususen unesta missä mennään yhteiskunnassa !
- Anonyymi
Ihmeellistä, miten ryntäät kommentoimaan, vaikka voisit ottaa selvää tapauksesta. Silloin olisit saanut vastauksen noihin kysymyksiisi.
- Anonyymi
Vähättely on vastuuhenkilöiden johtamistyylin ydin.
Kun joku ei mene lainmukaan niin johtaja vain sanoo "hyvin se menee, kaikki hoituu hienosti!" - Anonyymi
Muusa-murhaajaäidin suku täytyy asettaa myös hirvittävästä välinpitämättömyydestä pientä poikaraukkaa kohtaan syytteeseen.
Niin umpisokeita eivät ole voineet olla näkemättä pienen poikalapsen niin psyykkistä kuin fyysistä hätää, kun ovat vakuutelleet/ valehdelleet olevansa paljonkin olleet tekemisissä pienen pojan kanssa. - Anonyymi
Neuvolassa käydään noin kerran vuodessa ottamassa mitat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muusa-murhaajaäidin suku täytyy asettaa myös hirvittävästä välinpitämättömyydestä pientä poikaraukkaa kohtaan syytteeseen.
Niin umpisokeita eivät ole voineet olla näkemättä pienen poikalapsen niin psyykkistä kuin fyysistä hätää, kun ovat vakuutelleet/ valehdelleet olevansa paljonkin olleet tekemisissä pienen pojan kanssa.Juuri näin, kyllä se kodissa ollut sotku, kaaos ja lapsen pelko ja kaikki ruhjeet ovat varmasti käyneet lähisukulaisille selväksi. Ja kun on jo kerran ollut huostassa ja äidin uusi mies tunnettusti huumeiden käyttäjä ja myyjä.
Luulisi äidin siskonkin vähän ihmetelleen kun äidillä on aikaa huolehtia oluen ostamisesta aikuiselle siskolleen samaan aikaan kun lapsi on kotona kovissa kivuissa ja korkeassa kuumeessa.
Mutta kovin liukkaasti tulevat isoäidinkin valheet ja selittelyt.
- Anonyymi
Epäilys on vahva, että isä kidutti ja rankaisi lasta ilmeisesti wc-sotkuista, mutta äiti tappoi lapsen ihan vain omaa tyhmyyttään.
Tuon ikäisen sydän hakkaa 150-200, jos on 39 asteen kuumeessa eli jos huhu on totta, että äiti on antanut lapselle energiajuomaa, niin kofeiini on nostanut sykkeen 200-250 eli tuossa tilanteessa lapsi on tapettu vaivatta ja helposti ihan vain sillä kofeiinilla, jos ei ole lisäksi annettu Ketipinoria tai muita huumausainekäyttöön siirtyneitä tavanomaisia lääkkeitä.
Jos siihen päälle on annettu yliannostus Buranaa, Kodeiinia käytännössä mitä tahansa reseptivapaata aikuisten särkylääkettä, kuolema on taattu pienelle lapselle.
Käytännössä tässä luulisi kuitenkin olevan molemmat murhaajina, mutta lopputulos on Suomessa se, että istuvat maksimi 7 vuotta hyvän käytöksen vuoksi.
Huumeet jatkuu normaalisti vankilasta päästyä. Ei huumeiden käyttö lopu ikinä niillä, jotka sille tielle lähtee. Sen näkee jokainen ihan omassa lähipiirissään. Vakavaa alkoholismia on kaikkialla, mutta sitä pidetään ihan normaalina illanviettona jopa lapsiperheissä.
Suomessa on pielessä kaikki: hyväksyvä suhtautuminen päihteisiin, lastensuojelun toimintakyvyttömyys ja lapsiperheiden yleinen paha olo kuten mielenterveysongelmaiset vanhemmat saavat pitää kaikki lapsensa...- Anonyymi
Suomessa on suvaitsevaisuus rikollisiin mennyt täysin yli normaalin ihmisen käsityskyvyn.
Tuo rikollisten hyysäysjärjestö DEMLA pitää kieltää Suomessa. - Anonyymi
Suomi tykkää murhaajista. Siksi tehdään kaikki mahdollinen jotta vankila-ajasta tulisi lyhyt.
Mikä lienee puolustusasianajajien saama tuomio tuonpuoleisessa. - Anonyymi
Eiköhän se ollut palovammojen aiheuttama hirveä kipu, joka aiheutti lapselle lopulta shokin ja menehtymisen.
Varmaan sen takia lasta oli vielä purtukin, yritetty pelotella hiljaiseksi, ettei se pitäisi ääntä ja valittaisi palovammojaan.
- Anonyymi
Synkkää on elämä havumetsien siimeksessä RIP.🤠
- Anonyymi
Toivottavasti ovat vankilassa kokkikerhossa. Todella toivon, että osallistuvat.
Ihmispedot. Liioittelematta. Alhaisinta pohjasakkaa.- Anonyymi
Vankilan "siivousryhmä" odottaa paria ammatti höyrymopin käyttäjää.
- Anonyymi
Ehkäpä oikean avun antaminen on paras toimi, ei kyttäävä yllätyshyökkäys. Sellainen stressaa ja häiritsee kaikin tavoin eikä auta perhettä ollenkaan vaan haittaa. Miksi ei palkata tarvittaessa vaikkapa siivousapua vaan yllåtyskytätään?
Ehkä tässäkin tapauksessa soskujen takia lapselle ei apua hankittu ajoissa? Oli stressi mitä siitä seuraa? Onkohan nyt tyytyväinen se tyyppi joka helmikuussa usutti soskut tän perheen kimppuun? - Anonyymi
Onko sosiaalihuolto ollut taas vastuuton...
- Anonyymi
Nämä molemmat syytteessä olevat voisivat hankkiutua itse hoitotoimenpiteisiin lisääntymisensä pysyvästi estämiseksi. Eivät ole kelvollisia huolehtimaan jälkikasvusta, ei omasta eikä muiden.
- Anonyymi
Näinpä, mutta ei se ole heidän vika vaan heidän vanhempien vika!
- Anonyymi
Sivusto ei päästä läpi kpmmenttia jossa siteerataan isäpuolen sanomisia oikeudenkäynnissä.
Eivät noteetanneet lapsen vaikerrusta vasn sammuivat.
Tunneäly, empatia kadoksissa.
Normaalisti äiti on lapsen rinnalla loppuun asti - Anonyymi
Hammurabin laki käyttöön. Molemmat vois polttaa toholla pienellä liekillä hitaasti Joensuun torilla.
- Anonyymi
Ai sinä olet parempi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai sinä olet parempi!
Tuskin lapsentappaja kuitenkaan?
- Anonyymi
Kumpikin pitää vaikka pakkosterilisoida ettei uusia lapsia sikiä ja synny. Prkele
- Anonyymi
Pakkosterilisointi olisi toimenpiteenä välttämätön näille ihmishirviöille. Suomen rikoslaki nopeaan syyniin,ei voi olla näin että kiduttajat,tappajat..vieläpä 4 vuotiaan lapsen ,pääsevät vihellellen vapaaksi. Mitä porukkaa, sosiopaattejako siellä käräjäoikeudessa istuu. Miten lastensuojelu ym.asiassa olleet asian selittävät, omatunto kadoksissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pakkosterilisointi olisi toimenpiteenä välttämätön näille ihmishirviöille. Suomen rikoslaki nopeaan syyniin,ei voi olla näin että kiduttajat,tappajat..vieläpä 4 vuotiaan lapsen ,pääsevät vihellellen vapaaksi. Mitä porukkaa, sosiopaattejako siellä käräjäoikeudessa istuu. Miten lastensuojelu ym.asiassa olleet asian selittävät, omatunto kadoksissa.
Eipä ole pakkosterilisaatiosta paljon apua, jos tässäkin tapauksessa isäpuoli oli se murhaaja. Lapsen kiduttaja ja hakkaaja voi olla usein myös joku muu lähipiiristä, jonka kanssa viettää aikaa.
- Anonyymi
Kun kyseessä on kaksi huumeilla aivonsa sulattanutta sekopäätä, koko totuus lapsen kohtalosta tuskin tulee koskaan ilmi. Mahtavatko muistaa kovin selkeästi itsekään, mitä kamapäissään tekivät? Aamulla huomasivat, ettei lapsi enää hengittänyt ja yrittivät hätäisesti keksiä jotakin onnahtelevaa selitystä liian kuumasta suihkusta.
- Anonyymi
Kukas tämän on aiheuttanut! Pitää muistaa kasvatus ja omat vanhemmat
- Anonyymi
Tätä minäkin pelkään. Ei todellakaan tiedetä mitä tämä lapsiraukka on nähnyt ja kokenut lyhyen elämänsä aikana. Sekin jo, että millaista huumehörhöporukkaa tuolla on käynyt. Ja onko lapsen itku vaimennettu huumeilla tai ilmastointiteipillä.. Ja kuka helvetti antaa pienelle lapselle aikuisten lääkettä ja energiajuomaa. Kyllä mä niin toivon, että joku käy pistämässä näiden naamat uuteen kuntoon. Harvoin laitan tällaisia kommentteja, mutta nyt saisi joku antaa näille hirviöille opetuksen.
- Anonyymi
Feministisen sosiaalitieteen näkemyksen mukaan lapsen paras paikka on kotona oman äidin luona, olipa äiti millainen huumeen käyttäjä tahansa.
Huumeita käyttävä äiti on vain kapitalistisen markkinatalouden uhri ja siksi perussyy eli porvarillinen riisto on poistettava eikä otettava lasta pois rakastavalta huumeäidiltä. Äidillä on oikeus omaan lapseensa.
Sen sijaan jos kotona opetetaan lapselle esim. enkeleistä, noista satuolennoista, on vakavasti harkittava lapsen ottamista yhteiskunnan laitoshoitoon, jossa lapsi kasvatetaan edistyksellisesti ateistiksi rakastamaan rauhaa ja joelta mereen juutalaisista vapaata Palestiinaa. - Anonyymi
Kumpi on tehty ensin pienelle poikarukalle tappo vai murha?
On siinä puolustukselle hommia, mutta kaikkien tiedossahan on, että lasten raiskaajat, narkit ja muut asosisiaaliset ovat oikeuslaitoksemme suosikkeja.
Toivottavasti ei käännettä lapsirukan syyksi kaikkea raakaa väkivaltaa, mitä pienokainen joutui kokemaan näiden raakalaisten kourissa.- Anonyymi
Taitaa valitettavasti mennä niin, että molemmat saavat lopulta tuomiot pelkästä kuolemantuottamuksesta ja istuvat jokusen vuoden. Äiti lusii ensikertalaisena puolet tuomiosta. Höyrymoppia ei ole pystytty osoittamaan rikosteknisessä tutkinnassa kiistattomasti murha-aseeksi, koska esim. dna-analyysia ei voi käyttää kun mopissa joka tapauksessa on uhrin dna:ta, jos sitä on käytetty siivoamiseen lapsen kodissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa valitettavasti mennä niin, että molemmat saavat lopulta tuomiot pelkästä kuolemantuottamuksesta ja istuvat jokusen vuoden. Äiti lusii ensikertalaisena puolet tuomiosta. Höyrymoppia ei ole pystytty osoittamaan rikosteknisessä tutkinnassa kiistattomasti murha-aseeksi, koska esim. dna-analyysia ei voi käyttää kun mopissa joka tapauksessa on uhrin dna:ta, jos sitä on käytetty siivoamiseen lapsen kodissa.
Syyttäjä hakee ensisijaisesti isäpuolelle tuomiota murhasta ja äidille taposta, sekä vaihtoehtoisesti molemmille kuolemantuottamuksesta. Syyttäjäkin epäilee ettei näyttö ehkä riitä murhatuomioon.
- Anonyymi
Ei sillä ole merkitystä, sillä minkä teet toiselle teet sen myös itselle ja kannat sitä asiaa loppuiän mukana jos sinulla on olemassa omatunto
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa valitettavasti mennä niin, että molemmat saavat lopulta tuomiot pelkästä kuolemantuottamuksesta ja istuvat jokusen vuoden. Äiti lusii ensikertalaisena puolet tuomiosta. Höyrymoppia ei ole pystytty osoittamaan rikosteknisessä tutkinnassa kiistattomasti murha-aseeksi, koska esim. dna-analyysia ei voi käyttää kun mopissa joka tapauksessa on uhrin dna:ta, jos sitä on käytetty siivoamiseen lapsen kodissa.
Äiti saa sakkotuomion ja velvoitetaan maksamaan korvausta aiheutetusta kärsimyksestä lähiomaisille eli itselleen. Koska elää sossun tuilla niin korvauksen maksaa valtio. Eli puhdasta tienistiä. Saakohan isoäitikin kärsimyskorvausta? Niin ja todistamisesta varmaan myös tulee jotain.
- Anonyymi
Johan se isoäiti tuolla aloitti lapsen syyllistämisen, "vilkas lapsi, kolhi itse itseään".
- Anonyymi
Eikö noita voisi teloittaa ihan varoitukseksi noille hörhöille.
- Anonyymi
Aivan, kuolemantuomio on ainoa oikea tapa hoitaa rasitteet pois yhteiskunnasta. Jos nainen saa vielä joskus toisen niin tappaa senkin kuristamalla.
- Anonyymi
Nistimuijalla ei ole rahtihametta, mutta on paksu musta tukka. Siitä se onkin varmaan oikein ylpeä, ajattelee, että " ehkä tuo miestuomari lieventää rangaistusta kun häikäistyy mun upeasta tukasta".
- Anonyymi
Sosiaalivirkailijat saa ja niiden kuuluukin tehdä epäilyttävään lastensuojeluperheeseen yllätyskäyntejä eli ilmoittamattomia käyntejä. Mutta jos haluaa välttää lisätyötä niin ei tee, pelkästään sovittuja käyntejä ja niistäkin vanhemmat peruvat usein suuren osan. Eli mitään kunnon seurantaa ei oikeasti ole. Nyt oikeudessa vähätellään lapsen vammoja ja mustelmia ja lapsen ilmaisemaa pelkoa. Sosiaaliviranomaiset tekevät nyt kaikkensa omissa lausunnoissaan, ettei rapsahtaisi syytetä virkavirheestä. Eli valehtelevat yhtä sulavasti kuin kuin lapsen äiti ja isoäiti.
- Anonyymi
Aika avutonta on Suomen tiede jos ei kuoleman syy selviä.
- Anonyymi
Päiväkodin ei tarvitse antaa lasta päihtyneille tai uhkaaville vanhemmille. Sama kuin että ei auton avaimiakaan anneta päihtyneelle.
Skksihän meillä on sosiaalipäivystys, kaikissa kunnissa, 24/7, joskus se on yöaikaan poliisilaitoksen yhteydessä, joskus lastenkodin, mutta päivystys.on lain mukaan oltava ja se huolehtii lasten hakemisesta esim päiväkodista tai mistä tahansa lapsi milloin pitääkin pelastaa.- Anonyymi
Olet niin oikeassa. Jokainen meistä voi tehdä poliisille rikosilmoituksen, jos näkee tai havaitsee väkivaltaa lasta kohtaan. Ei tarvitse olla päiväkodin työntekijä tai sossu. Parempi reagoida yli kuin ali...sydämeni särkyi, kun lapsi oli kysynyt päiväkodissa: "miksi isi kiusaa".
Kuka tuonkin hirviöäijän on synnyttänyt ja kasvattanut? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet niin oikeassa. Jokainen meistä voi tehdä poliisille rikosilmoituksen, jos näkee tai havaitsee väkivaltaa lasta kohtaan. Ei tarvitse olla päiväkodin työntekijä tai sossu. Parempi reagoida yli kuin ali...sydämeni särkyi, kun lapsi oli kysynyt päiväkodissa: "miksi isi kiusaa".
Kuka tuonkin hirviöäijän on synnyttänyt ja kasvattanut?Lapsi syntyy maailmaan luullen että elämä on hyvää mutta joutuukin heti helvettiin.
Rukoilen edelleen ettei Jumala anna enää yhtään lasta maanpäälle!!
- Anonyymi
valtiollinen teatteriesitys jolla suojellaan uskovaisten harjoittamaa pedofiliaa itä-suomessa.
- Anonyymi
näillä on monesti niin sairas tuo ajattelumalli kun viranomaissektori harrastaa tätä homostelua piilossa niin se vääristää tuota suhtautumista vilpittömiin ihmisiin ja monesti se homoenergia on aistittavissa ihmisistä. näissä eläteissä on jo lähtökohtaisesti sitä sillä eihän kukaan täyspäinen ala toisia ihmisiä kyttäilemään.
- Anonyymi
on se tämä viranomaisten elättämisestä tehty aikamoista teatteria. voikaapa hyvin.
- Anonyymi
Kiittäkää DEMLAA ja muita hyysäreitä jotka ovat vesittäneet kaikki rangaistukset.
- Anonyymi
Ovatkohan nämä sukulaiset, isoäiti tai sisko saaneet sossulta rahallista korvausta, esim. perheen tukihenkilönä toimimisesta ? Sellainen käytäntö on aika tavallinen. Selittäisi miksi tarinat ovat nyt niin herttaisia ja siloteltuja ja mitään erityistä huolta ei missään vaiheessa ole huomattu eikä tullut esille.
Missä on ihmisten moraali? Milloin valehtelemisesta tullut tuollainen itsestäänselvyys ? - Anonyymi
Että taas pääsi käymään näin. Vilja Erikan tapaus toistui! Ei se noin pitäisi mennä, käydään kotikäynnilla ja todetaan että on "kaikki on hyvin" Ei tule mieleen että nämä asiakkaat osaavat "splitata" aivan erinomaisesti. Totuus on hyvin "venyvä" käsite. Sosiaalityö ei ole vain leppoisaa jutustelua vaan myös hyvinkin vaativaa kovaa työtä. Jatkuvasti!
- Anonyymi
Sossussa on usein töissä naiveja ja lapsellisia, hyvissä perheissä kasvaneita neitokaisia.
Kun raaka todellisuus näissä median romantisoimissa lastensuojeluoperheissä iskee silmille on vaihtoehtoina joko lopettaa, tai sulkea silmät, ja nähdä vain valikoivasti, eli nostaa sietokykyä ja selittelyskaalaa niin että selvät aikuisen kouran näköiset mustelmat ja ruhjeetkin näyttäytyvät "vilkkaan" lapsen itsensä aiheuttamiksi tai jotenkin muuten taianomaisesti syntyneiksi.
Mistään ei löydä lasten kaltoinkohtelua niin hyvin sietävää ja selittävää porukkaa kuin juuri lastensuojelusta. Ja arvaahan sen, jokainen ilmoitus teettää töitä, pitää mennä johonkin kapiseen mörskään, kuunnella "vanhempien" lipeviä paskapuheita, kirjata kaikki, ja tavata samat valehtelevat nistit, alkkikset ja narsut kerta toisensa jälkeen uudestaan arvaten, että se lapsi elää siellä ihan vammaisissa oloissa eikä vanhempia vois vähemmän kiinnostaa muu kuin sossu "lehmien" kusettaminen.
- Anonyymi
Eikö ne siellä Helluntaiseurakunnassa ole opettaneet, että valehtelu on syntiä? Vai eikö sossun lehmille valehtelu olekaan syntiä ?
Onkohan isoäiti nyt kovastikin ylpeä jälkikasvustaan, opit menneet hyvin perille? - Anonyymi
Äiti piti parisuhdettaan tärkeämpänä, kuin lapsensa hyvinvointia. Tiesi laittamiensa tekstiviestien perusteella, että isäpuoli pahoinpitelee ja nöyryyttää lasta, mutta silti teki tietoisen valinnan ja jätti lapsen sille hoitoon.
- Anonyymi
Ei voi olla totta! Nämä pedot päästettiin vapauteen odottamaan tuomiota.
Siis miten voi olla mahdollista? Jossain sivistysmaassa näin ei olisi ikinä tapahtunut.
Häpeän.- Anonyymi
Vastaavat vapaalta jalalta, koska todennäköisesti oikeus katsoi ettei näyttö riitä ainakaan murha- tai tappotuomioon.
Tuomio tulee korkeintaan kuolemantuottamuksesta, sen syyttäjäkin tiesi alusta asti, koska haki vaihtoehtoisesti molemmille tuomiota kuolemantuottamuksesta. Murhatuomioon ei riitä, että kaikki "tietävät", mitä tapahtui. Pitää olla joko uskottavan teonkuvauksen sisältävä tunnustus tai riittävää rikosteknistä näyttöä, eikä kumpaakaan ole. - Anonyymi
Vai että Suomi on muka oikeusvaltio, ei vaikuta siltä yhtään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastaavat vapaalta jalalta, koska todennäköisesti oikeus katsoi ettei näyttö riitä ainakaan murha- tai tappotuomioon.
Tuomio tulee korkeintaan kuolemantuottamuksesta, sen syyttäjäkin tiesi alusta asti, koska haki vaihtoehtoisesti molemmille tuomiota kuolemantuottamuksesta. Murhatuomioon ei riitä, että kaikki "tietävät", mitä tapahtui. Pitää olla joko uskottavan teonkuvauksen sisältävä tunnustus tai riittävää rikosteknistä näyttöä, eikä kumpaakaan ole.Ei yllätä yhtään että Suomessa saa tappaa hitaasti kiduttamalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei yllätä yhtään että Suomessa saa tappaa hitaasti kiduttamalla.
Toivotaan että Suomi romahtaa. Sillä juuri näistä pahuuksista se kosto ja tuho tulee.
- Anonyymi
Miksi vanhemmat vapautettu ?
Voisiko Suomen vankilasta vapauttaa nyt kaikki ihan vaan siksi, että saattoihan se olla naapurikin tai vaikkapa naapurin koira, joka vahingossa painoi höyrymopin nappia, jolloin 4 -v kompastui siihen ja paloi yksinään ilman valvontaa ?- Anonyymi
Ehkäpä tuomioistuin halusi antaa heille mahdollisuuden toteuttaa ainoan mahdollisen kunniallisen teon tässä tilanteessa.
Lopullinen ratkaisu, jotta maailma olisi tuon pariskunnan verran parempi paikka.
Mutta ei nisteillä ole kunniaa tai rohkeutta.
Lapsellinen tuomioistuin.
- Anonyymi
En luota Suomeen enää millään tavoin. Täällä toimi kaikki julkisetkin palvelut suunnilleen 80-luvulle asti. Sen jälkeen Suomi on ollut vain katoavainen muisto. En kestä tätä tuskantunnetta, miten Suomessa kidutettu lapsi ei saa edes oman kuolemansa jälkeen oikeutta.
- Anonyymi
Vertauskuvallisesti Suomesta tuli huora vuonna 2015, sitten siitä tuli raato ja nyt se on jo haudattu. Joten Suomea ei enää edes ole!!
Mutta sehän ei haittaa pressoja koska he elää valheissa ja illuusioissa siksi heille yhtäkkiä nyt kelpaa puhua "isänmaasta".
- Anonyymi
Miksi isi aina minua kiusaa? https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bac80c14-7900-4cf4-a28b-47c59f50b8e4
- Anonyymi
Aivan käsittämätöntä päiden silittelyä selvässä tapauksessa, oikeudenkäynti on kuin suoraan Halos demlan pelikirjasta, eli raakojakaan rikollisia ei tuomita teoistaan kuten kuuluisi.
Samaa sorttia Norjassakin sikäläisten demarien muokkaamassa oikeuslaitoksessa.
Murhaajat avovankiloissa kuin palkittuna oleilee.
Suomi ei ole siis oikeasti mikään oikeusvaltio kuten tässäkin Joensuun tapauksessa nähdään.
Onhan se erinomaista kun selvät syylliset päästetään nauttimaan vapaudestaan ja jos kykenevät ,niin voivat pyrkiä ihan helposti lähtemään karkumatkallekin.
Ei paina lastenkaan henki kummoisesti tässä demla Suomessa : (
Mihin h-vettiin tästä maasta on kadonnut oikeudentunto ja moraali?? - Anonyymi
Ei ole lapsen asema hääppöinen, ainakaan Joensuussa/Suomessa. Vanhemmat saavat pahoinpidellä lasta törkeästi vuodesta toiseen niin kauan, että lapsi viimein kokee tuskallisen, pitkittyneen kuoleman vanhempien välittämättä. Rangaistus tästä on mitätön, kuolemantuottamuksesta max. pari vuotta.
Lainsäädäntö ja lastensuojelu täysin pielessä. - Anonyymi
Lapsi painoi oliko se 12kg. Todennäköisesti pidetty nälässä. Oikeuslaitos on mätä jos näitä henkilöitä suojelee. Mikä sitten olisi ollut murha, jos tämä ei sitä ollut. Toivottavasti tulevasta lapsen muiston tahraavasta häpeällisestä tuomiosta valitetaan hoviin. Suomessa on kai sitten vain pikku pahoinpitely polttaa pieni kuoliaaksi. Toivon nouden hirviöiden joutuvan alempaan helvettiin.
- Anonyymi
Mikä Vilja-Eerikan kidutusmurhasta teki murhan, mutta tämä kidutus ei sitä ollutkaan?
- Anonyymi
Hyvä kysymys! Voi laittaa eteenpäin oikeuslaitokselle!
- Anonyymi
Ajatelkaa, omaa lasta saa hakata, töniä vasten huonekaluja, kiusata ja kiduttaa ja kun lapsi sitten lopulta kuolee niin tekijät kävelee vapaalla jalalla odottamassa oikeuden päätöstä.
Jos olisi kyseessä ollut vieras lapsi, tai aikuinen, jos olisi vaikka vaan kerran mukiloinut vakavin seurauksin niin eipä kävelisi vapaalla. - Anonyymi
Tää on niin oksettavan, kammottavan oksettava keissi.
MITEN KUKAAN ANTAA LASTAAN TUOLLAISEN HOTEISIIN,
NARKKIÄIJÄ …. EIHÄN SILLÄ VOI OLLA EDES SIELUA!
”äiti” tiesi, että ukko kiusaa lasta!
Miksi se antoi sen ukon olla sitä lasta lähelläkään?
Missä helvetin tyhjiössä tuo nuori äippä on kasvanut?
EN KEKSI NOILLE KAHDELLE RIITTÄVÄÄ …PALAUTETTA.- Anonyymi
Nistiäitiä harmittaa lähinnä kun lähti tulot, lapsilisät ja elatustuet ja eikä voi enää kiristää sossulta uutta asuntoakaan kun ei ole lasta.
- Anonyymi
Molemmat todettiin syyttömiksi ja vapautettiin tänään
- Anonyymi
Vittu tätä suomen oikeuslaitosta. Moisille Iapsenmrhaajille kirjaimellinen elinkautinen ilman mahdollisuutta ehdonalaisvapauteen. Ja mielellään jossain pimeässä ja kosteassa kellarissa.
- Anonyymi
Nyt siis isäpuoli vastaa murhasyytteeseen vapaalta??? Aivan uskomatonta! Todennäköisesti syyttäjän ajama murhasyyte kaatuu, käräjäoikeuden uusimman linjauksen myötä, ja tilalle tulevat joko tappo, tai pahimmassa tapauksessa törkeä kuolemantuottamus. Ja mami porskuttelee ilmeisesti vielä kevyimmin seurauksin. Oikeustaju on todella kovasti koetuksella tämän jutun suhteen, ja itseasiassa, se on nyt kadonnut ainakin minulta. Uhri 4-vuotias puolustuskyvytön pieni lapsi, ja tällaiset orgiat käräjäoikeus mahdollistaa, uhria samalla silmille räkäisten.
- Anonyymi
Eiköhän nää ole jo huomenna sossun luukulla jotain avustusta kinuamassa. Kun meni se lapsen siivellä eläminen nyt harmillisesti vähän myttyrään.
- Anonyymi
Onko nämä lestadiolaisia, kun saa odotella vapaana? Vai odotetaanko verikostoa?
Oikeushan totesi, että kumpaakaan ei epäillä mistään, mistä EI saisi minimissään 2v. Eli se on varma tappo tai murhatuomio. - Anonyymi
Tehkää ihmiset ilmoitus sosiaalitoimeen aina kun näette lasten kaltoinkohtelua, ilmoittakaa vaikka anonyymisti, ei omia tietoja ole pakko antaa. Kannattaa samalla tehdä ilmoitus myös poliisille, koska sossut pimittää välillä ilmoituksia eivätkä tee niille mitään.
Jos näkee ulkona tai kaupassa päihtyneen tai räyhäävän vanhemman lapsen kanssa niin kannattaa seurata mihin osoitteeseen, rappuun ja minkä oven taakse menee ja tehdä heti ilmoitus sossuuun niin päivystys voi tehdä kotikäynnin saman tien
Eikä sen vanhemman tarvi siellä kaupassa olla vielä kaatokännissä, ovat siinä vaiheessa ihmisten ilmoilla vielä jotakuinkin jaloillaan, mutta kotona vähitellen ihan tillintallin pienten lasten kanssa.
Pitäkää hyvä ihmiset silmällä tällaisia päihdevanhempia, ne ovat lapsiaan kohtaan täysiä petoja koska vain viina ja huumeet merkitsee jotain.
Ja yksi sääntö on hyvä muistaa: Se
LASTEN TILANNE SIELLÄ KOTONA ON AINA PALJON PAHEMPI KUIN MILTÄ SE VIRANOMAISILLE TAI EDES OMAISILLE NÄYTTÄYTYY!- Anonyymi
Tämä on muuten totta. Ihmisiä ei kiinnosta enää tarpeeksi toisten asiat. Ehdottomasti pitäisi tarkkailla näitä päihdeihmisiä, jotka kiikuttaa lastenvaunuja, vaatteet likaisena ja kärry on rikkinäinen yms. Sen huumeiden käytön näkee todella helposti, koko ihmisen olemus sen kertoo.
- Anonyymi
Mistä löytyy murhaajat vapauttaneiden tuomarien nimet?
- Anonyymi
Lidl myy tuollaisia höyrymoppeja noin 29 euron hintaan. Tämä vaan tiedoksi muillekin, jotka miettivät uusia lastenkasvatusmetodeja tämän uutisen jakamien tuoreiden tietojen perusteella.
- Anonyymi
Miten on mahdollista vapautua ?
Käyttämään vapaasti huumeita lisää vai tappamaan jonkun muun lapsi esimerkiksi kostoksi jonkun sosiaalityöntekijän muksuista ?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5e6e5caa-d669-4326-a7c6-76a02ca4d9c8 - Anonyymi
Tässä nähdään miten toimitaan?? Onko oikein!?
- Anonyymi
Kuka on syyllinen hyväihme lapsiko itte poltti!!! Naapurtkin kuullut lapsen itkua!! Nyt jos oikeesti kirj. mitä ajattelen niin poistetaan varmasti🙃😬!
- Anonyymi
On jo aiemmin annettu suosituksia, luin just iltalehdestä eli miten pitää toimia ja lastensuojeluvaltuutettu nyt turhautunut.
- Anonyymi
Suosituksiako?
- Anonyymi
Vilja -Eerikan kotona ei siistii pieni asunto!! Naapurit oli tehny ilmoitusta kun juoksutettiin pihalla ympäri taloo!! Mutta millähän perusteella isä sai ittelleen eerikan!! Lastensuojelu???
- Anonyymi
Isän äidillä oli suhteita lastensuojeluun, toimi johtavassa roolissa siellä. Ei ihme ettein lastensuojelu tehnyt mitään. Isän äiti toimii vieläkin lastensuojelun piirissä, ei saanut minkäänlaista rangaistusta, oli vain tyytyväinen kun ei toivottu lapsi oli pois tieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Isän äidillä oli suhteita lastensuojeluun, toimi johtavassa roolissa siellä. Ei ihme ettein lastensuojelu tehnyt mitään. Isän äiti toimii vieläkin lastensuojelun piirissä, ei saanut minkäänlaista rangaistusta, oli vain tyytyväinen kun ei toivottu lapsi oli pois tieltä.
Onko edes faktatietoa ?
- Anonyymi
Hirvee juttu oli ja on edelleen.
- Anonyymi
Miten nämä huumehörhöt rahoittivat huumeiden käyttönsä. Möivätkö pimeassä netissä lapsen kidutusfilmit niistä nauttiville perverssityypeille?
Älysikö poliisit edes ottaa haltuunsa näiden puhelimet ja tietokoneet?- Anonyymi
Uutisissa luki, että ulosotossa tai veloissa olivat. Yleensä perheen paha olo tulee rahahuolista ja päihdeongelmista. Siihen huono lapsuus ja kasvatus niin vanhemmista tulee aika säälimättömiä hirviöitä. Kyseessä ei voi olla vahinko, koska lapsesta löydettiin valtava määrä voimakkaan kidutuksen jälkiä.
- Anonyymi
Ihan oikein, että suomalaiset suuttuu tästä vapautuksesta. Ei tuollaiset ihmiset kuulu vapauteen enää koskaan. Lapsi olisi kuollut nälkään minä hetkenä hyvänsä, joten pitkäkestoinen kidutus murha siitä olisi tullut joka tapauksessa lopulta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5e6e5caa-d669-4326-a7c6-76a02ca4d9c8
Mielestäni kemiallinen kastraatio/pakkosterilointi on ainut oikea keino estää päihdekäyttäjien lisääntyminen keskenään. Mikään vankilatuomio ei heitä auta. Huumeet jatkuu välittömästi, kun vapautuu ja lapsia tehdään lisää. - Anonyymi
Mitenkään lapsen kiduttajia ja julmaa sadistista tekoa puolustelematta haluaisin vain ääneen tässä ihmetellä, että missä näiden syyllisten turvallisuus ja yksityisyys on tämän vapautuksen ajan ?
Kuukauden vapauden aikana voi tapahtua näille kiduttaja-vanhemmille ihan mitä tahansa. Koko Suomi tietää nyt heidät ja siellä on varmasti monta "alamaailman" perheenisää, jotka haluavat kunnian nimissä kostaa tämän teon viattoman kuolleen lapsen puolesta, joka ei voi enää puolustautua tässä kohtaa.
Näillä vanhemmilla ei myöskään ole Suomessa enää mitään tulevaisuutta, eikä mahdollisuutta enää koskaan päästä työelämään, joten lähteekö ne nyt ulkomaille yhdessä piiloon vai tekevätkö marttyyrimaisesti itsemurhan ?- Anonyymi
Ilmeisesti Suomen oikeusvaltio on päättänyt antaa oikeuden kansan käsiin. Nythän tämän rikoksen tekijät jatkavat omassa ympäristössään elämäänsä ihan normaalisti siihen asti, kunnes joku tulee ja suorittaa kunniakoston.
Kai sekin jokin uusi rangaistusmuoto sitten on Suomessa, että häväistään ensin julkisesti koko maanlaajuisesti ja pakotetaan sitten loppuelämä olemaan vainon alla ja henki uhattuna ?
Jokainen voi vain kuvitella mitä näille ihmisille tehdään Suomen vankiloissa ?
Ei toteudu rikoksen uhrin eikä myöskään tekijöiden oikeudet enää millään tavoin.
- Anonyymi
Tämä surullinen tapaus vain osoittaa sen, että Suomessa ei ole minkäänlaista oikeusjärjestelmää enää olemassa. Olemme valitettavasti täysin korruptoitunut valtio. Kaikkein pahimpiakin rikollisia suojellaan loputtomiin, kunhan joku vain taloudellisesti hyötyy jostakin. Millään moraalilla ei ole enää merkitystä.
Typerää ja alistettua kansaa kusetetaan kyllä nyt jo ihan vuodesta toiseen. Ihmiset käy siis aivan turhaan töissä. Meidän tuottamat verorahat ei jää varmaan edes Suomeen, siksi meillä voidaan nykyään niin huonosti. Kaikki julkiset palvelut heikkenee ensin, yritykset kaatuu ja lopulta Suomi ajautuu konkurssiin tai sota tulee ja vie loputkin.
Ihan käsittämätöntä miten ("EX-lintukoto") Suomessa tapahtuu nykyään ihan mitä tahansa. Voit tehdä mitä vaan, koska kaikkea pahuuttakin pidetään normaalina ja tavanomaisena. Lapsen saa pitää tupakansavussa, alkoholijuomien seassa, huumepäissään tottakai, likaisuudessa, väkivallan alaisena, aliravittuna eli vakavasti alipainoisena jne jne.
Kansalla on usko mennyt Suomeen sekä valtiona että kotimaana, eikä sitä isänmaallista tunnetta saa enää koskaan takaisin. Onko ihmekään, kun Suomen armeijasta erotaan nyt vauhdilla. Kuka kansalainen ikimaailmassa haluaisi puolustaa tämänkaltaista maata, jossa annetaan tapahtua ihan mitä tahansa, eikä siitä tule edes minkäänlaista rankaisua. Ei kotimaisille, eikä ulkomaisille rikollisille. Lapset tai naiset eivät ole Suomessa enää turvassa. Kaikki on sovittavissa, kunhan rikkaat miehet ovat tyyytyväisiä.
(RAHALLA SAA JA HEVOSELLA PÄÄSEE...) - Anonyymi
Amerikassa ne sai kuolemantuomion vastaavasta tapauksesta, Suomessa saa kävellä baariin juhlimaan ilman mitään rangaistuksia...
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201806082201000127 - Anonyymi
Todella paha olo tulee, kun lukee tai katsoo murha.infosta näiden ihmisten ja heidän sukulaisten tai tuttujensa arjesta ja elämästä valokuvia. Ei vaikuta yhtään siltä, että olisivat niin pahoja, kuin media on antanut ymmärtää, mutta fyysisesti tulee paha olo näitä lukiessa mitä pienelle on tehty suunnilleen 4 ensimmäisen vuoden ajan.
- Anonyymi
Miten päättäjät auttaa muka mitenkään ?
Suomi on täynnä näitä pahoinvoivia perheitä, ei siihen tarvita edes huumeita, riittää ihan kaikki ongelmat yhteensä ja se, että vanhemmat ei jaksa kuunnella 24/7 lapsen itkua, raivareita ja vinkumista...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6ebdf311-9e7c-4a64-97a8-907dbe00af58
Paras ratkaisu on, kun lapsia ei vaan tehdä ja eikös juuri Suomessa olla aika hyvällä mallilla lopettamassa tarpeeton lisääntyminen ?!? - Anonyymi
Mitä ihmettä ne tekijät nyt tekee vapaana olon ajan sitten ?
Tyhjässä asunnossa heittää roskiin kaikkeen lapseen liittyvän ?
On kai siinäkin jonkinlainen rangaistus, jos vain tuntee normaalisti kaipuuta tai katumusta..- Anonyymi
Pitääkö huhu paikkaansa, että ovat bilettämässä vapaana ilman huolta lapsi-suruajasta ?
- Anonyymi
Mikä tässä puhelussa on sekavaa tai järkyttävää ?
Eikö Iltalehti ole siis kuullut miten huumeidenkäyttäjien puheista ei saa mitään selvää ?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9bb8ae2e-17ce-4a76-9575-3b54c5a3f940
Tuo puhelu on vielä ihan ymmärrettävissä ja ovat maan pinnalla vielä kaikki.- Anonyymi
Miten voi olla ylipäänsä lapsi näillä ihmisillä, jotka juttelee toisilleen noin rumasti kiroillen ?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010226521.html
Kyllä syyllisiä on nyt myös koko lähipiiri, sukulaiset ja naapurit myös. Ei tuollaista sotkua ja lasta sen keskellä pysty salassa pitämään. Lapsi tarvitsee paljon virikkeitä ja tekemistä sekä yhdessä oloa perheen kassa. - Anonyymi
Tuon puhelun perusteella välittivät lapsesta kuitenkin jollain tavalla, media on kirjoitellut koko ajan, että kumpikaan vanhemmista ei osoittanut tunteita lasta kohtaan.
- Anonyymi
Näitä päihdekäyttäjä vanhempia on Suomi täynnä. Niin kauan kun alkoholia ja tupakkaa Suomessa myydään niin kauan ihmiset pitävät myös huumeita normaaleina. Kaikki päihteet on ihan yhtä epäterveellisiä. Asenteet muuttuu vasta, kun kaikki kielletään. Ei ne alamaailmasta ja kadulta tietenkään lopu, mutta asenteiden muuttuessa lastensuojeluun soitellaan heti, eikä pidetä oluen kantamista lapsiperheeseen enää normaalina tai tavanomaisena illanviettona.
- Anonyymi
Kukaan ei tiedä mitä seinien sisäpuolella tapahtuu, kun lapsiperheet kiikuttaa alkoholit Citymarketista tai Alkosta kotiinsa. Lapset ovat joko omillaan tai täysin vanhempiensa armoilla.
- Anonyymi
Miksi tämä tapaus saa näin paljon julkisuutta ?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/36dc92d0-000a-4de2-b9a9-12f7eb994a7a
Miten se eroaa kaikista muista perhesurmista ?- Anonyymi
Ei kyllä tule muuta mieleen kuin että pariskunta olisi perussuomalaisten kannattajia, mutta sitä ei kehdata suoraan kirjoittaa kun se ei liity mihinkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kyllä tule muuta mieleen kuin että pariskunta olisi perussuomalaisten kannattajia, mutta sitä ei kehdata suoraan kirjoittaa kun se ei liity mihinkään.
Vastaavasti Turun terrori-iskijä islamistin tekemä useiden ihmisten puukottaminen haluttiin hiljentää muistamisen osalta.
On näillä aina jokin agenda.
- Anonyymi
Missä olisi tietoa siitä kampin lastenkoskija maxmacgiinista? Tiktokkaaja kai.
- Anonyymi
Tapaus on erikoinen Suomen viranomaisten kannalta, koska kaikki ympäristössä olevat tiesi miten huonosti lasta kohdellaan :
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010226553.html - Anonyymi
Tuomio on ilm aikaistettu helmikuulle 29 pvä to
Miksiköhän on aikaistettu? - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2b4e4330-32b6-451a-8063-7fca70fe434a
Vieläkö ne voi hakea uudelleen vapautusta tai hoviin ?- Anonyymi
Äkkiseltään tuntuisi tuomiot olevan yleisen oikeustajun mukaisia.
Kunhan vain unohdettaisiin tämä suomalainen erikoisuus, tuomion PUOLITTAMINEN samalla hetkellä kun se astuu voimaan. 😡😡😡😡😡
- Anonyymi
Nyt kun sekä nimet että kuvat on julkaistu koko kansalle, kannattaisi vihdoin alkaa puhua totta. Vain totuus auttaa heitä pääsemään huonosta omasta tunnosta, joka vaivaa heitä kuitenkin hautaan asti. He eivät enää menetä mitään, eivätkä saa lasta takaisin, joten totuus olisi hyvä jokaisen kuulla mitä lapselle oikeasti tehtiin ja miksi. Se voisi ehkä auttaa pelastamaan tulevia päihdeperheiden lapsia, jos valtio herää ja alkaa massa huostaanottaa kaikki lapset pois huumeiden ja väkivaltaisen alkoholismin luota.
- Anonyymi
Eiköhän juorulehdet vielä anna niille mahdollisuuden kertoa. Antaa nyt vain ajan kulua ja pölyn laskeutua.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan483130Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272894- 1212326
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281432Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336- 111316
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121083- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802