Puhuvat ja arvostelivat nämä "asiantuntijat" eduskunnan Tictok kiellosta.
Kaikilla heillä oli vankkoja mielipiteitä ja yrittivät vääntää jutun vitsiksi.
KUKAAN HEISTÄ EI TIENNYT MIKSI TIKTOK KIELLETTIIN
Antoivat lausuntoja asiasta josta eivät tienneet edes perusasioita.
Me täällä S24-sivuilla tiedämme, että kiellon syy on se, että Kiinan lain mukaan jokaisen kiinalaisen yrityksen tietoihin ja tietokantoihin on administrator tasoinen pääsy Kiinan tiedustelupalvelulla.
Eli Tiktok käyttäjät jakavat kaiken Kiinan tiedustelulle.
Asiantuntijat eivät tätä tienneet mutta ilmeisesti tiesivät, että Tiktot sovellus ei sisällä koodinpätkää joka jalaisi jotain muutakin kyseisestä laitteesta.
YLE AamuTV jälkidigi
6
334
Vastaukset
- Anonyymi
Besserwisserit jauhavat skeidaa😂😴
- Anonyymi
Asiantuntijat tietävät, että Kiinan kanssa pitää olla kavereita.
- Anonyymi
Olin yllätynyt panelin näkemyksestä, että tietokoneet yleistyivät kodeissa vasta 1997 alkaen. Hankin ensimmäisen PCn kun aloitin yliopisto-opiskelut vuonna 1984. Ei kaikilla ollut silloin omia koneita, mutta kyllä 90 luvun alkupuolella kaikilla tutuillani oli. Windows 3.1 oli mielestäni ensimmäinen oikeasti käyttökelpoinen Windowsin versio. Nyt 88 vuotias isäni hankki oman koneen myös 1984. Hän ei työskennellyt tekniikan parissa, mutta kirjoitti paljon.
- Anonyymi
Joo, gradu tuli väsättyä Wp5.0:lla ja 386-koneella.
- Anonyymi
Kummallista panikointia Tik tokista, yhdestä firmasta.
kukaan ei ole huolissaan amerikkalaisista firmoista jotka kerää dataa meistä jokaisesta.
Ollaan kyllä omituisia - Anonyymi
Todellisuudessa kaikki tietoneiden ja television kautta leviävät videot pitäisi ensitakastaa ja ne, jotka sisältävät vähäkän väkivaltaa, pitäisi poistaa. Samoin telkkarin kaikki tappamiväkivaltaa ja katuväkivaltaa sisältävät leffat tulisi kieltää. Niissä nuorille suorastaan vakuutetaan, että "hyvyys" voittaa kun tehdään kasapäin ruumiita.
Tämä on tutkittu facta, että tämän päivän ihmiset, etenkin nuoret ovat niin väkivallan ja tappamiskulttuurin kyllästämiä, että tappamisen ja vakavan väkivallan rima on laskenut niin alhaalle, että jo 12 vuotiaat lapset eivät tunne suurtakaan syyllisyyttä puukottaessaan ja tappaessaan toisiaan.
Tämä on aivan yleismaailmallinen ilmiö ja syynä siihen on nykypäivän tietotekniikka joka mahdollistaa tuollaisen saastan katsomisen. Tästä täytyisi tehdä maailmanlaajuinen päätös, että tuollaista saastaa ei päästettäisi levitykseen. Ennakkotarkastus on siis välttämätöntä. Tästä ajasta on tullut täydellisen kestämätön juuri tuossa suhteessa.
Esimerkkinä tämä käpylän murha jossa nuoret natiaiset riistivät hengen nuorelta pojalta pitkän pahoinpitelyn seurauksena. Hekin olivat saaneet vaikutteita väkivalta/tappamisvideoista. Eivätkä edes osanneet katua tekoaan. Se oli ns, "siistii".
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa605456Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2573604Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2873516Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot403383Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär3032724Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi3362034Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun742011En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1511868Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm371465- 1201215
