YLE AamuTV jälkidigi

Puhuvat ja arvostelivat nämä "asiantuntijat" eduskunnan Tictok kiellosta.
Kaikilla heillä oli vankkoja mielipiteitä ja yrittivät vääntää jutun vitsiksi.
KUKAAN HEISTÄ EI TIENNYT MIKSI TIKTOK KIELLETTIIN
Antoivat lausuntoja asiasta josta eivät tienneet edes perusasioita.
Me täällä S24-sivuilla tiedämme, että kiellon syy on se, että Kiinan lain mukaan jokaisen kiinalaisen yrityksen tietoihin ja tietokantoihin on administrator tasoinen pääsy Kiinan tiedustelupalvelulla.
Eli Tiktok käyttäjät jakavat kaiken Kiinan tiedustelulle.
Asiantuntijat eivät tätä tienneet mutta ilmeisesti tiesivät, että Tiktot sovellus ei sisällä koodinpätkää joka jalaisi jotain muutakin kyseisestä laitteesta.

6

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Besserwisserit jauhavat skeidaa😂😴

    • Anonyymi

      Asiantuntijat tietävät, että Kiinan kanssa pitää olla kavereita.

    • Anonyymi

      Olin yllätynyt panelin näkemyksestä, että tietokoneet yleistyivät kodeissa vasta 1997 alkaen. Hankin ensimmäisen PCn kun aloitin yliopisto-opiskelut vuonna 1984. Ei kaikilla ollut silloin omia koneita, mutta kyllä 90 luvun alkupuolella kaikilla tutuillani oli. Windows 3.1 oli mielestäni ensimmäinen oikeasti käyttökelpoinen Windowsin versio. Nyt 88 vuotias isäni hankki oman koneen myös 1984. Hän ei työskennellyt tekniikan parissa, mutta kirjoitti paljon.

      • Anonyymi

        Joo, gradu tuli väsättyä Wp5.0:lla ja 386-koneella.


    • Anonyymi

      Kummallista panikointia Tik tokista, yhdestä firmasta.
      kukaan ei ole huolissaan amerikkalaisista firmoista jotka kerää dataa meistä jokaisesta.
      Ollaan kyllä omituisia

    • Anonyymi

      Todellisuudessa kaikki tietoneiden ja television kautta leviävät videot pitäisi ensitakastaa ja ne, jotka sisältävät vähäkän väkivaltaa, pitäisi poistaa. Samoin telkkarin kaikki tappamiväkivaltaa ja katuväkivaltaa sisältävät leffat tulisi kieltää. Niissä nuorille suorastaan vakuutetaan, että "hyvyys" voittaa kun tehdään kasapäin ruumiita.

      Tämä on tutkittu facta, että tämän päivän ihmiset, etenkin nuoret ovat niin väkivallan ja tappamiskulttuurin kyllästämiä, että tappamisen ja vakavan väkivallan rima on laskenut niin alhaalle, että jo 12 vuotiaat lapset eivät tunne suurtakaan syyllisyyttä puukottaessaan ja tappaessaan toisiaan.

      Tämä on aivan yleismaailmallinen ilmiö ja syynä siihen on nykypäivän tietotekniikka joka mahdollistaa tuollaisen saastan katsomisen. Tästä täytyisi tehdä maailmanlaajuinen päätös, että tuollaista saastaa ei päästettäisi levitykseen. Ennakkotarkastus on siis välttämätöntä. Tästä ajasta on tullut täydellisen kestämätön juuri tuossa suhteessa.

      Esimerkkinä tämä käpylän murha jossa nuoret natiaiset riistivät hengen nuorelta pojalta pitkän pahoinpitelyn seurauksena. Hekin olivat saaneet vaikutteita väkivalta/tappamisvideoista. Eivätkä edes osanneet katua tekoaan. Se oli ns, "siistii".

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      147
      7019
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      150
      5916
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      125
      5096
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      47
      4654
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      55
      4028
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      67
      3208
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      55
      3140
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      25
      2852
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      45
      2420
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      16
      2313
    Aihe