YLE AamuTV jälkidigi

Puhuvat ja arvostelivat nämä "asiantuntijat" eduskunnan Tictok kiellosta.
Kaikilla heillä oli vankkoja mielipiteitä ja yrittivät vääntää jutun vitsiksi.
KUKAAN HEISTÄ EI TIENNYT MIKSI TIKTOK KIELLETTIIN
Antoivat lausuntoja asiasta josta eivät tienneet edes perusasioita.
Me täällä S24-sivuilla tiedämme, että kiellon syy on se, että Kiinan lain mukaan jokaisen kiinalaisen yrityksen tietoihin ja tietokantoihin on administrator tasoinen pääsy Kiinan tiedustelupalvelulla.
Eli Tiktok käyttäjät jakavat kaiken Kiinan tiedustelulle.
Asiantuntijat eivät tätä tienneet mutta ilmeisesti tiesivät, että Tiktot sovellus ei sisällä koodinpätkää joka jalaisi jotain muutakin kyseisestä laitteesta.

6

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Besserwisserit jauhavat skeidaa😂😴

    • Anonyymi

      Asiantuntijat tietävät, että Kiinan kanssa pitää olla kavereita.

    • Anonyymi

      Olin yllätynyt panelin näkemyksestä, että tietokoneet yleistyivät kodeissa vasta 1997 alkaen. Hankin ensimmäisen PCn kun aloitin yliopisto-opiskelut vuonna 1984. Ei kaikilla ollut silloin omia koneita, mutta kyllä 90 luvun alkupuolella kaikilla tutuillani oli. Windows 3.1 oli mielestäni ensimmäinen oikeasti käyttökelpoinen Windowsin versio. Nyt 88 vuotias isäni hankki oman koneen myös 1984. Hän ei työskennellyt tekniikan parissa, mutta kirjoitti paljon.

      • Anonyymi

        Joo, gradu tuli väsättyä Wp5.0:lla ja 386-koneella.


    • Anonyymi

      Kummallista panikointia Tik tokista, yhdestä firmasta.
      kukaan ei ole huolissaan amerikkalaisista firmoista jotka kerää dataa meistä jokaisesta.
      Ollaan kyllä omituisia

    • Anonyymi

      Todellisuudessa kaikki tietoneiden ja television kautta leviävät videot pitäisi ensitakastaa ja ne, jotka sisältävät vähäkän väkivaltaa, pitäisi poistaa. Samoin telkkarin kaikki tappamiväkivaltaa ja katuväkivaltaa sisältävät leffat tulisi kieltää. Niissä nuorille suorastaan vakuutetaan, että "hyvyys" voittaa kun tehdään kasapäin ruumiita.

      Tämä on tutkittu facta, että tämän päivän ihmiset, etenkin nuoret ovat niin väkivallan ja tappamiskulttuurin kyllästämiä, että tappamisen ja vakavan väkivallan rima on laskenut niin alhaalle, että jo 12 vuotiaat lapset eivät tunne suurtakaan syyllisyyttä puukottaessaan ja tappaessaan toisiaan.

      Tämä on aivan yleismaailmallinen ilmiö ja syynä siihen on nykypäivän tietotekniikka joka mahdollistaa tuollaisen saastan katsomisen. Tästä täytyisi tehdä maailmanlaajuinen päätös, että tuollaista saastaa ei päästettäisi levitykseen. Ennakkotarkastus on siis välttämätöntä. Tästä ajasta on tullut täydellisen kestämätön juuri tuossa suhteessa.

      Esimerkkinä tämä käpylän murha jossa nuoret natiaiset riistivät hengen nuorelta pojalta pitkän pahoinpitelyn seurauksena. Hekin olivat saaneet vaikutteita väkivalta/tappamisvideoista. Eivätkä edes osanneet katua tekoaan. Se oli ns, "siistii".

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3044
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1289
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      134
      1018
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      947
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      757
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      713
    Aihe