Leafin Turun tehtailla alkavat yt-neuvottelut keskiviikkona 8.6. Saa nähdä miten Leafin johto jatkaa maineensa pilaamista.
Edellisviikon torstaina Leafin johto ilmoitti puolittavansa palkat alentuneen tuotannon vuoksi. Työpaikalla jaetun tiedotteen oli allekirjoittanut tehtaan tuotantopäällikkö Sakari Taskinen. Myöhemmin illansuulla yhtiön toimitusjohtaja David Nuutinen perui palkanleikkauspäätöksen.
Pääluottamusmiehen mukaan lähtökohta on, ettei palkkoja lasketa.
Edellisviikon torstaina Leafin johto ilmoitti puolittavansa palkat alentuneen tuotannon vuoksi. Työpaikalla jaetun tiedotteen oli allekirjoittanut tehtaan tuotantopäällikkö Sakari Taskinen. Myöhemmin illansuulla yhtiön toimitusjohtaja David Nuutinen perui palkanleikkauspäätöksen.
Pääluottamusmiehen mukaan lähtökohta on, ettei palkkoja lasketa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihmettelen, että tuotanto laski vain puoleen.
Ei tarvita tuotakaan tuotantoa Suomen markkinoille. Ainakin yhden viisihenkisen perheen makeisostokset suuntautuvat yrityksille, joilla on tuotantoa Suomessa. (vaikkakin omistus olisi ulkomaisissa käsissä)
Toivottavasti muutkin ottavat kantaa niillä keinoin mitä kuluttajilla on. Leafille Suomi on iso markkina-alue. Tässä maassa kun jätetään tuplat, jenkit jne ostamatta ja siirrytään esim fazeriin tms niin vaikutus on sopiva. Toivottavasti tehtaan tulos painuu rajusti miinukselle viimeisen puolen vuoden aikana!
Olin jostain lukevinani että Leafilla jäisi vielä yksi tehdas Suomeen. Pitääkö tämä paikkansa? ELi kannattaako sitä ihan kokonaan lopettaa Leafin tuotteiden ostaminen, vaan sitten ostaa vain niitä tuotteita mitä tämä tehdas valmistaa?
Jos tuo Auran tehdas säilyy ja valmistaa edelleen Sisut niin tuossa täytynee tehdä poikkeus..
Sisu ja monia muita leafin tuotteita valmistetaan jatkossakin Suomessa, Auran tehtaalla. Joten boikottia ei kannata yltää sinne asti, muuten lopettavat vielä senkin tehtaan.
Ei auta mitään siirtyä fazerin tuotteisiin, koska niistä iso osa valmistetaan jo ulkomailla, Puolassa, Ruotsissa jne. Ihme, kun siitä ei ole juurikaan puhuttu.
Saapa nähdä milloin Pandan uusi omistaja siirtää heidänkin tuotannon muualle.
Leaf ei takuulla pidä Auran tehtasta pystyssä enää pitkään, vaikka suomalaiset alkaisivat syömään pelkkiä sisuja lounaaksi. Jos Turun tehtaan kokoinen laitos laitetaan kiinni, niin kyllä laitetaan kaikki sitä pienemmätkin.
Ilman Fazeriakin (joka tosin on edelleen varsin suomalainen) on suomalaista makeista tarjolla vaikka kuinka: Halvan lakritsit ja muut karkit, Fennobonin purukumit ja Brunbergin suklaat. Ei se vaihtoehtojen puutteesta ole kiinni, vaan kuluttajan päättäväisyydestä.
Mielenkiintoista, miten Leafin irtisanomiset laukaisivat myös muiden "suomalaisten" makeisfirmojen kuten Fazer ja Panda boikotoinnit. Kävin tänään marketissa, jossa karkkihyllyjen välissä risteili eräskin perhe moittien äänekkäästi Leafia ja Fazeria, ja Halvan lakritsi jäi käteen. Hienoa huomata, ettei yhteisvastuuta ole vielä täysin kuopattu. Itse haeskelin Keuruun lakritsia, mutta Halvan salmiakkiin oli nyt tyytyminen. :)
Jenkki- ja Tuplahyllyt ovat olleet silmiinpistävän täynnä viime aikoina - joko tehdas tuottaa erityisen paljon (mitä kovasti epäilen) tai sitten tavara jostain kumman syystä tuppaa jäämään hyllyyn....
Fazerhan on 'lähes' suomalainen - Pandassa ei ole muuta suomalaista kuin tehtaan sijainti ja työntekijöiden kansalaisuus - mutta parempi sekin kuin Leafin linja.
Xylitol purkkaa löytyy tuotemerkeillä Xylimax ja Pirkka... valmistaja Fennobon Oy ainakin Prismat ja K-kaupat myy tuota
Suomalaista suklaata tekee muunmuossa Brunberg Porvoosta, saatavilla aibnakin marketeissa.
On muuten pieni makuero fazerin ja maraboun suklaisiin, tuo kotimainen maistuu sentään suklaalle eikä maidolle ja sokerille.
Fazerilla on Kolme tuotantolaitosta(suuruusjärjestyksessä): Vantaalla, Lappeenrantassa ja Ruotsissa. Käy tutustumassa: http://www.cloettafazer.fi/ ja http://www.fazer.fi/ näistä osoitteista löytyy kaikille varmasti oikeata tietoa..=)
Alpenmilch-nimistä suklaata. Saa Sellosta ja kilohinta alle kaikkien muiden ! Ei se ole tyhmä, joka pyytää, vaan se, joka maksaa !