- Sillä Jumalan mielen mukainen murhe saa aikaan parannuksen, joka koituu pelastukseksi ja jota ei kukaan kadu; mutta maailman murhe tuottaa kuoleman.
Lahkolaisella on murhe ja syyttäjän rooli
✓ kastemenetelmästä tai
✓ sapatista
Lahkohenki estää parannuksen teon.
Lahkolaisella on murhe ja syyttäjän rooli
✓ kastemenetelmästä tai
✓ sapatista
Lahkohenki estää parannuksen teon.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Sapatistit elävät pitempään "viimeusten tutkimusten mukaan".
Jos et halua kuolla ennen aikojaan niin liity adventismilahkoon.
Sinä valehtelet ja puhut outoja naapuri kuoli 33 vuotiaana.
Naapurisi ollut adventisti.
Mikä oli kuolinsyy ?
On vaarallista olla kotona. Suurin osa ihmisistä kuolee kotona.
Toiseksi vaarallisin paikka on sairaala sillä siellä kuolee hyvin
paljon ihmisiä. Sitten liikenne ja auto on vaarallinen paikka,
siellä kuolee hyvin monet ihmiset. Eikä missään tapauksessa
saa olla missään töissä sillä työtapaturmissa kuolee myös
erittäin moni ihminen. Nyt jo koulutkin ovat vaarallisia
paikkoja kouluampumisien tähden.
Sinun ei siis missään mimessä kannata olla kotona, sairaalassa,
työmaalla, liikenteessä eikä koulussa jos tahdot elää vanhaksi.
Voi olla muitakin vaarallisia paikkoja joita en tässä nyt muista.
Terveisin metsäerakko mökin ukko,.
Niin, tämä kansakunta on maallistunut.
Maallinen elämäntapa ei kaipaa parannusta ja kääntymystä Herran puoleen.
Tämä kansakunta viihtyy paremmin siinä "lahkohengessä", missä parannusta ei tarvitse tehdä, eikä moisella päätään vaivata.
Pelatuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
Helluntailaisuudesta on syntynyt satoja lahkoja.
Jumalan tuomio on alkanut tästä.
Kyllä helluntaissa on hapatusta ihan yllin kyllin.
Mene pois täysin puhtaaseen ja luterilaisen kirkkoosi, jossa kenenkään ei pidä eikä tarvitse tehdä parannusta. Miksi olet suuna ja päänä helluntaipalstalla ja valittamasta helluntaihapauksesta!!!
Mitä sitten, kirjoitathan että "lahkohenki" ei salli parannuksen tekoa.
Ja tämä Suomen kansa siis on ajatuksesi mukaisesti "lahkohengessä", koska parannuksen tekeminen ja kääntyminen Herran puoleen, ei ole tämän kansan ajatuksissa.
Maailmaan rakastunut ei kaipaa parannuksen tekemistä.
Ja tuo "lahko" on Suomen suurin.
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
Luterilaisilla on Suomessa 30 lahkoa yksi niistä on Luther Säätiö.
Kyllä helluntailaisten murheet ovat maallisella tasolla.
Miksi aloittaja ei tee parannusta uskovien solvaamisesta, vaikka ei omasta mielestään ole lahkohenkinen ?
Aloittaja on se Parhami-Olseni tyyppi..
Parhami ja Olseni eivät tehneet parannusta.
Molemmat helluntaihengen levittäjät vietiin vankilaan sodomiasta.
.miksei luttereissa tehdä samoin kun marssivat ja liputtavat iljetystä amerikasta missä lookisuus !
Oletko nähnyt parannuksen tehnyttä luterilaista?
He levittävät täällä valheita, saastaa, parhamia...
Heillä on pakkovauvakaste, sateekaarimessut, homojen vihkimiset...
Helluntailahkolaiset kimpaantuvat ja rupeavat syyttelemään muita kun heitä kehoittaa parannuksentekoon.
Noin eivät menettele kristityt vaan lahkolaiset.
helluntailaiset eivät ole kristittyjä, muut henget siellä pyörii ja vaikuttaa
Ap. t. 19:15 mutta paha henki vastasi heille sanoen: "Jeesuksen minä tunnen, ja Paavalin minä tiedän, mutta keitä te olette?"
Helluntailainen kysyy: oletko uskossa, lähden meidän mukaan, niin tutkitaan Raamattua yhdessä, mitä rakas Paavalimme sanoo.
Ei armossa tehdä parannusta. Jumala armahtaa teki mitä tahansa. Kastettiin miten tahansa, oli missä lahkossa tahansa, niin kyllä se armo kattaa kaiken. Jos ei kattaisi, ei se olisi se yksin armosta olet pelastunut oppi. Silloin pitäisi itsekin tehdä vähän jotain.
Lahkohengen tunnistaa juuri siitä että se herjaa. Se ei ole rauhaisa rakkauden ja ilon henki, vaan herjaamisen henki. Sillä on suurin into juuri siihen.
Siksi varokaa kirkkoja. Kirkkojen jäsenet kiertävät herjaamassa uskovia tälläkin palstalla.
Mitä enemmän herjaa, sitä enemmän lahkolainen.
Eihän alkuseurakunnan henki ollut herjaajan henki eikä sellainen lahkolaisuus.
Ei ilosanomaa julistettu muita herjaamalla, että voi kun nuo ovat sellaisia sekä ne ovat sellaisia ja voi kauheaa miten nuo toimii noin. Se olisi ollut silkkaa lahkohenkeä.
Jos jotain kristisoitiin, niin omaa väkeä. Sitä jos oman väen keskuuteen tuli sitä herjaavaa lahkolaisuutta, niin sitä ei tietenkään voitu hyväksyä. Mutta ulkopuoliset saivat olla rauhassa, kuten Paavali kirjoittaa ettei minun tehtävä ole tuomita ulkopuolella olevia.
Uskossa keskitytään siihen että itse ja oma väki on ruodussa. Se ei ole lahkolaisuutta.
Arkkipiispa Luoma ei anna tehdä parannusta vaan eksyttää!
https://www.kotimaa.fi/arkkipiispa-tapio-luoma-meita-yhdistaa-kristus-ei-avioliittokasitys/
Olisikohan se sellainen arkipiispa..
Vaikka luterilainen kirkko onkin lahko, katolisen kirkon lahko, niin arkkipiispan puhe ei kuitenkaan ole lahkolaisuutta, koska puhuu meistä. Ei lahkolaisen tapaan arvostele ja syyttele toisia eikä sitä miten amerikan homot ovat villinneet Suomen. Silloin puhe olisi lahkolainen kun alkaisi muita arvotelemaan ja määrittelmeään omaa uskoon muita herjaamallla. Lahkolainen tekee niin.
Rippipappikin vain antoi syvällistä tiakoniaa kotikäynnillä piian mökillä, niin ei herjannut ketään, ehkä vähän pyöräänsä jos meni lahje kettingin väliin !
khä khä sodomia kitisee taas tuskaansa
Ethän laita tuota ainoaa osaamaasi lausetta kuitenkaan sossun hakemuksiin, ole varovainen !
sodomiittipedo märisee taas tuskaansa. Se puhuu aina rippipapeista. Helppo tunnistaa
Lahkollaisuus on juuri sitä että herjataan muita kirkkokuntia kun on erottu jostain juuri erimielisyyksien ja riitojen vuoksi. Siksi se herjaus vain jatkuu ja siihen keskitytään eikä Kristukseen.
Vaikka piispa ei aivan ehkä Raamatun mukaan puhunut, niin ei silti syyllistynyt lahkolaisuuden syntiin. Siitä häntä ei voi syyttää eikä pidäkään ulkopuolisten syyttää, vaan kirkon tehdä sisäistä tutkiskelua. Siinä mielessä Räsänen aivan oikealla asialla kun kohdistaa kritiikin omaan kirkkoon eikä ulkopuolisiin mitä he oikein tekevät tai mitä villityksiä homoilla on muualla ollut.