Paljon onnea vauvauutisten johdosta

Anonyymi-ap

Annika Saarikko! Olit hyvä valtiovarainministeri. Ihmetyttää, ettei nykyhallitus käytä hyväkseen sitä loistavaa taloustietämystä, mitä meillä entisten valtiovarainministereiden taholta löytyisi. Ei ennen ole ollut vaaraa joutua EU tarkkailuluokalle. Orpon lausunnoista huolimatta se tuntuu olevan tässä tilanteessa kuitenkin toiseksi paras vaihtoehto. Paras on tietysti hallituksen vaihto.

14

282

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kepu pettää aina.

      • Anonyymi

    • Yhdyn edelliseen puhujaan.

      • Anonyymi

        En yhdy, mutta olen samaa mieltä


    • Anonyymi

      Saarikko on pakeneva demari
      pani Suomen sekaisiin ja alkoi syyttää omista demariteoistaan muita
      ei kestänyt ristiriitaa¨

      Henriksson pani Suomen sekaisin ja puolusti nykyhallitusta omista
      tekemistään virheistä ei kestänyt ristiriitaa ja lähti eu-parlamenttiin


      Muita demarilähtijöitä Marin, Urpilainen ja Lindtman on niin kuumana että
      hänet pannaan pian pakopaitaan jossa pakenee hoitoon

      • Anonyymi

        Sinä siinä olet sekaisin. Saarikon jäljiltä Suomen valtion tulot olivat kasvaneet ja työttömyys pienentynyt. Tuloerot naisten ja miesten välillä olivat pienentyneet ym.

        Marinin hallituksen lopettaessa työttömiä oli 240 000. Orpo-Purran jäljiltä niitä on jo 300 000 ja lisää tulee kun konkurssit paukkuu. Pienituloistan ostovoimaa pienentämällä saadaan etenkin palvelualojen konkurssit huippuun kun ihmisillä ei ole varaa mihinkään ylimääräiseen. Varakkailla on varaa ostaa mitä haluavat ja ylimääräiset esim. Purran veroalerahat kiikutetaan ulkomaille. Avoimet työpaikat ovat tipahtaneet n. 20 000:n ja kokoaikaisesti lomautettujen määrä on tuplaantunut. Purra ottaa velkaa enemmän kuin mikään muu hallitus ja myy vielä tulevien sukupolvien perintöä valtion omaisuutta neljällä miljardilla. Vain sekaisin olevan mielestä nyt menee hyvin.

        Koronakuolemissa Purra sai meidät säästöillään Euroopan ykköseksi. Kohta saadaan tilastoja miten pienituloisten leikkaukset vaikuttavat itsemurhatilastoihin ja mt-tilastoihin. Toimeentuloluukulle tulee ainakin kuhinaa. Esimerkiksi työttömyysturvan lapsikorotuksen poistaminen vaikuttaa eniten työttömän yksinhuoltajan tuloihin, kun hänen asumistuki pysyy samana. Asumistukeahan tarkistetan vasta kun tulot ovat pienentyneet 200 euroa kuussa.


    • Anonyymi

      Stubb onnittelee tosiaan sanomalla,vittu mitä paskaa.

      • Anonyymi

        Purralla ja Stubbilla on jo valmiiksi sukset ristissä, kun Stubb erehtyi moittimaan nykyhallituksen talouspolitiikkaa ennen toista kierrosta. Purra ei suvaitse yhtään poikkipuolista sanaa työstään, joka on todella ala-arvoista ja vie Suomen perikatoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Purralla ja Stubbilla on jo valmiiksi sukset ristissä, kun Stubb erehtyi moittimaan nykyhallituksen talouspolitiikkaa ennen toista kierrosta. Purra ei suvaitse yhtään poikkipuolista sanaa työstään, joka on todella ala-arvoista ja vie Suomen perikatoon.

        Irvikissan kosto on hirveä!


    • Anonyymi

      Annika Saarikko on hoitanut tehtävänsä hyvin. Puolueen kannatuksen lasku ei johdu hänestä tai edellisestä hallituksesta. Puolueen kannatuksen laskuun vaikuttaa maakuntien valtuustoissa istuvat kepulaiset. He eivät ole toimineet kuntalaisten eduksi. Esim. Lieksassa lyöttäytyneet persujen ja kokoomuksen kavereiksi ja se vaikuttanut äänestäjien äänestyskäyttäytymiseen. Siinä vain yksi esimerkki.
      Onnittelut Annikalle ja koko perheelle perheenlisäyksen johdosta.

      • Anonyymi

        Keskustapuolue voi ihan oikeasti tarkastella maakuntien kepujen toimintaa.
        Annikalle täydet pinnat, hyvä johtaja olet ollut puolueelle ja niin kaipaan edellistä hallitusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keskustapuolue voi ihan oikeasti tarkastella maakuntien kepujen toimintaa.
        Annikalle täydet pinnat, hyvä johtaja olet ollut puolueelle ja niin kaipaan edellistä hallitusta.

        Nykyistä hallitusta kun katsoo, niin edellistä hallitusta on hyvin monella ikävä.


    • Anonyymi

      Jumankauta, Keskustan palstalla mainittu Keskusta!

      Jo on aikoihin eletty!

    • Anonyymi

      kai tässä kävi kuin entiselle miehelle, joka ei huomanut raskautta,

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      930
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      798
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      687
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      563
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      170
      528
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe