Patria tekemässä läpimurron ja toimittamassa jopa 1000 panssariajoneuvoa

Patria tekemässä läpimurron ja toimittamassa jopa 1000 panssariajoneuvoa Bundeswehrille

Patria, Defence Service Logistics ja Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft ovat sopineet yhteistyöstä. Tuotanto tapahtuisi lähinnä Saksassa.

Suomalainen Patria toimittaa jopa 1 000 kappaletta 6x6-panssariajoneuvoa Saksan Bundeswehrille vuodesta 2025 alkaen, kertoo saksalainen talouslehti Handelsblatt puolustusalan lähteistä saamiinsa tietoihin vedoten.

Toimituksesta 90 prosenttia valmistetaan Saksassa yhteistyössä kahden saksalaisen yhtiön kanssa.

Tilaa tästä T&T:n maksuton uutiskirje - Kokoamme kiinnostavimmat artikkelit sähköpostiisi joka päivä.
Patria tiedotti aiemmin, että Patria, Defence Service Logistics (DSL) ja Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) ovat sopineet yhteistyöstä Patria 6x6 -ajoneuvovarianttien suunnittelusta, tuotannosta ja ylläpidosta.

Tarkoitus on, että Patrian panssaroitu 6x6-ajoneuvo korvaa Saksan Fuchs-kalustoa, mutta hankinta pitää vielä virallistaa.

Handelsblattin tietojen mukaan ensin korvattavaksi tulee 800 ajoneuvoa.

Mihin jäi Rheimetall
Patrian Euroopan markkina-alueen johtaja Hugo Vanbockryck puhuu kaupasta Handelsblattille vielä ehdollisesti. Vanbockryckin mukaan ensimmäiset kokonaan Saksassa valmistetut ajoneuvot tulisivat ulos tuotantohihnalta vuoden 2026 alkupuolella, ja vuodesta 2027 lähtien kaikki tuotanto tapahtuisi Saksassa.

Hänen mukaansa 6x6-ajoneuvoja valmistettaisiin ensin vain Saksan tarpeisiin, mutta yhtiö neuvottelee uusista tilauksista, jotka nekin voitaisiin valmistaa Saksaan sijoittuvassa tehtaassa.

Handelsblatt hämmästelee suurena yllätyksenä sitä, ettei Patria toimita vaunuja yhteistyössä saksalaisen varusteluyhtiö Rheinmetallin kanssa, jota Handelsblattin mukaan pidettiin ennakkosuosikkina 6x6-ajoneuvojen valmistajana.

Vanbockryck perustelee tätä sillä, etteivät yhtiöt yksinkertaisesti päässeet yhteisymmärrykseen yritysten rooleista yhteistuotannossa.

Hänen mukaansa neuvotteluita käytiin kuitenkin laajasti, mutta sopimusta ei saatu aikaan Rheinmetallin kanssa. Rheinmetall on saanut myytyä Fuchs 2 -panssareitaan sen sijaan Algeriaan.

13

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alustavasti hyvä uutinen jos saksalaisille kelpaa suomalaisen auto- ja puolustusteollisuuden tuote.

    • Anonyymi

      Eipä sitä olisi 40 v sitten uskonut millaisiin urosmehiläisen tekoihin Suomi pystyy.

      Loistavaa että idänkauppa ja sukkahousujen vienti naapuriin loppui.

    • Anonyymi

      Tämä kauppa toteutuessaan avaisi kyllä ovet monelle muullekin vastaavalle kaupalle. Kuinka paljon tästäkin saadaan kiittää sitä kalusto tulee NATO-maasta ja on kaikinpuolin NATO-yhteensopivaa? Sanoisin että paljon.

    • Anonyymi

      Tasapainon vuoksi Suomessa on muutama kymmenen russian klovnia.
      Pitäähän jonkun aina vinkua ja tiltuilla se ominaisuus on äidinpunkussa.

    • Anonyymi

      Tuoreimpien uutisten mukaan näyttäisi että tämä kauppa todellakin toteutuisi? Jos todella niin aika historiallista: autokansa Saksa ostaa Suomesta ajoneuvoja!

    • >Tilaa tästä T&T:n maksuton uutiskirje - Kokoamme kiinnostavimmat artikkelit sähköpostiisi joka päivä.

      Painelin tuota tekstiä sen perkeleesti saadakseni uutispuuron mutta mitään ei tapahdu. Missä vika? 😮

    • Anonyymi

      Saksan asejätti uskoo Patrian voittavan miljardiluokan panssaritilauksen
      SAKSAN aseteollisuuden jättifirma Rheinmetall uskoo häviävänsä miljardiluokan asetilauksen suomalaiselle Patrialle.

      Rheinmetallin toimitusjohtaja Armin Papperger sanoi torstaina uskovansa, että suurin osa Saksan Bundeswehrin uusista panssariajoneuvoista tilataan Patrialta.

      – Tilauksen budjetti on 1–1,5 miljardia euroa. Rheinmetall ei kykene valmistamaan 800:aa ajoneuvoa siihen hintaan, se ei vain ole mahdollista, kertoi Papperger taloustoimittajien tilaisuudessa torstaina Reutersin mukaan.

      HUHTIKUUN alussa saksalainen Bild kertoi, että sen tietojen mukaan Saksa on valinnut maan puolustusvoimien uudeksi panssariajoneuvoksi suomalaisen Patrian valmistaman 6x6-ajoneuvon.

      Hieman aiemmin väitti talousuutistoimisto Bloomberg omiin lähteisiinsä perustuen, että Saksa hankkisi 900 panssaroitua Fuchs Evolution -ajoneuvoa kotimaiselta Rheinmetallilta.

      Saksan on tarkoitus korvata vähitellen vuodesta 2026 lähtien nyt käytössä olevat Fuchs-kuljetus­panssarivaunut. Tilauksen kooksi Bild kertoo 800–1 000 ajoneuvoa, ja sopimuksen allekirjoitusajaksi tämän vuoden jälkimmäisen puoliskon.

      Bildin tietojen mukaan Saksan puolustusministeriön päätöksessä ratkaisevia tekijöitä olivat muun muassa 6x6:n edullisempi hinta sekä se, että Fuchs Evolutionia ei valmisteta sarjatuotantona.

      VIIME viikolla uutisoitiin, että Suomen puolustusvoimille hankitaan Patrialta parikymmentä raskasta panssaroitua 6x6-miehistönkuljetusajoneuvoa. Maavoimille hankittavat miehistönkuljetusajoneuvot on tarkoitettu kriisinhallintatehtäviin.

      Hankinnan kokonaisarvo lisähankintavarauksen kanssa on noin 60 miljoonaa euroa. Toimitukset alkavat vuonna 2026.

      Kansainvälisessä CAVS-nimellä kulkevassa yhteishankkeessa (Common Armoured Vehicle System) ovat Suomen lisäksi mukana Latvia, Ruotsi ja Saksa. Vuonna 2020 alkaneen hankkeen yhteishankkeen aikana Patrialta on tilattu jo noin 700 6x6-ajoneuvoa. Ruotsi on tilannut niitä yli 300, ja Saksa harkitsee mediatietojen mukaan liki tuhannen ajoneuvon hankkimista Patrialta.

      Juttua täydennetty klo 14: Lisätty lähteeksi Reuters.

    • Anonyymi

      Paljonkohan tämä kauppa tulee maksamaan Suomelle ( vrt Soneran UMS sekä Fortum). No, kun tulee ongelmia niin laitetaan Tytti Tuppurainen ja Sanna Marin hoitamaan homma kotiin. Viimekerralka Saksasta yli 9 miljardia takkiin ja sitä ennen EUlle 6,5 miljardia. Ja v***u, Tytti yhä kansanedustajana ja Sanna punaisilla matoilla. Ja nyt nuo viherpunikit itkee nykyhallitukselle ja SDP suurin puomue parometrissa. Kyllä tämän maan tyhmyys vain tiivistyy.

    • Anonyymi

      Natojäsenyys luo Suomen teollisuudelle tilauksia.

      • Anonyymi

        Jotka Nato-suomi sössii...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jotka Nato-suomi sössii...

        Rmember Nato sopimus josta piskuinen Ahvenanmaa vähä unohtui ...


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      145
      6318
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      58
      4422
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2958
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2917
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1895
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1554
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1496
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1475
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      32
      1290
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1191
    Aihe