Britti-imperialistit lietsoivat etnistä vihaa kiinalaisia vastaan Indonesiassa

Anonyymi-ap

Britti-julkaisu Independentin juttu vuodelta 1998 kertoo miten brittien informaatiotutkimusosasto on omalta osaltaan syyllistynyt lietsomaan vihaa etnisiä vähemmistöjä vastaan. Syynä on ollut tietenkin kylmä omien imperialististen intressien tavoittelu.

---

Paul Lashmar, James Oliver

1.12.1998

How we destroyed Sukarno (Kuinka tuhosimme Sukarnon)


Ulkoministeriön informaatiotutkimusosasto (IRD) työskenteli myös Phoenix Parkissa vahvistamassa M16:n ja sotilaallisen psykologisen sodankäynnin asiantuntijoiden työtä.

Työväenpuolueen hallitus oli perustanut IRD:n vuonna 1948 tarkoitusperänä käydä kommunisminvastaista propagandasotaa Neuvostoliittoa vastaan, mutta se [IRD] oli nopeasti värväytynyt lukuisiin eri maiden itsenäisyysliikkeiden vastaisiin operaatioihin vaikutusvallaltaan heikkenevässä brittien imperiumissa. Kuusikymmentäluvulle mennessä IRD:llä oli noin 400 työntekijää Lontoossa ja tiedotusvirkailijoita ympäri maailmaa, jotka vaikuttivat median aihepiirien käsittelyyn alueilla, joissa Britannialla oli intressinsä pelissä.

BBC: n Singaporen kirjeenvaihtajan Roland Challisin mukaan toimittajista tuli helpompia kohteita IRD: n manipuloinnille, ironista kyllä, [Indonesian presidentin] Sukarnon oman menettelyn takia: "Kummallisella tavalla, pitämällä kirjeenvaihtajat poissa maasta, Sukarno teki heistä virallisten kanavien uhreja, koska tietoa pystyi saamaan melkein ainoastaan Britannian suurlähettiläältä Jakartassa." Tilaisuus eristää Sukarno ja Indonesian Kommunistipuolue [eli PKI] tuli lokakuussa 1965, kun väite PKI:n vallankaappausyrityksestä oli tekosyy armeijalle syrjäyttää Sukarno ja hävittää PKI. Kuka tarkkaanottaen laittoi vallankaappauksen alulle ja mitä tarkoitusperiä varten on edelleen spekulaatioiden alaista. Muutamassa päivässä vallankaappaus oli kuitenkin murskattu ja armeija oli tiukasti hallinnassa. Suharto syytti PKI:tä vallankaappauksesta ja aloitti heitä kohtaan sortokampanjansa.

Vallankaappausyrityksen jälkeen Britannia otti asiakseen käyttää tilannetta hyväkseen. Kaukoidän ylipäällikön poliittinen neuvonantaja Alec Adams neuvoi 5. lokakuuta ulkoministeriötä: "Meidän pitäisi epäröimättä tehdä voitavamme mustamaalataksemme salaa PKI:tä armeijan ja Indonesian kansan silmissä." Ulkoministeriö oli samoilla linjoilla ja ehdotti "sopivia propagandateemoja", kuten PKI:n julmuuksia ja Kiinan väliintuloa.

Yksi IRD: n pääteemoista oli PKI: n ja "kiinalaisten kommunistien" aiheuttama uhka. Sanomalehtiartikkelit korostivat jatkuvasti miten vaarallinen PKI oli. Viisikymmentäluvun Malajasta saamiensa kokemusten perusteella britit korostivat miten kommunistinen uhka olisi ollut luonnoltaan kiinalaista. Roland Challis sanoi: "Yksi onnistuneimmista jutuista, joita länsimaat toivoivat Indonesian ei-kommunisten poliitikkojen noudattavan, oli koko kommunismin idean vierittäminen Indonesian kiinalaisen vähemmistön niskoille [eli syntipukittaminen]. Siitä junailtiin etninen juttu. On kauheaa, että indonesialaisia on yllytetty teurastamaan kiinalaisia."

---


https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/how-we-destroyed-sukarno-1188448.html

Netti-arkistoituna:

https://web.archive.org/web/20240215181609/https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/how-we-destroyed-sukarno-1188448.html

10

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä luulin, että vain Venäjän hallinto olisi harrastanut etnisen vihan lietsomista. Koska olen tyhmä.

      • Anonyymi

        Näetkö lilli-putinisteja kaikkialla?🌚


      • Anonyymi

        Ottihan se Hitlerkin mallia kommunistien lisäksi myös brittein herroista, massamurhailun monitaitureista.


    • Anonyymi

      Brittivalloittaja ylimielisyydessään asetteli Shanghain puistoihin kylttejä "koirilta ja kiinalaisilta pääsy kielletty". Venäjä ei ole missään valtaamillaan alueilla syyllistynyt moiseen kuvottavuuteen.

      • Anonyymi

        Venäläis-imperialistit ovat kylläkin syyllistyneet Buchan kaltaisiin hirveyksiin. Imperialisti mikä imperialisti.


    • Anonyymi

      Kiinalaisista ei juurikaan pidetä missään maassa kotimaansa ulkopuolella.

      • Anonyymi

        Eikä jenkeistäkään, yankees go home.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikä jenkeistäkään, yankees go home.

        Yankees, welcome to Finland.


    • Anonyymi

      Ollaan pelinappuloita.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      24
      2385
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2001
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1637
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1503
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1447
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1045
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      976
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      935
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      929
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      927
    Aihe