heikennetään niin työttömät hakevat toimeentuloa sössusta. Millä yhtälöllä valtion menot pienenevät Orpo ja Purra?
Jollakin keinoin ihmisten on saatava riittävä toimeentulo!
Jollakin keinoin ihmisten on saatava riittävä toimeentulo!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kun joudutte menemään sosiaalitoimistoon niin vaatikaa kaikki ne edut mitä matut saavat. Kaikki erityistuet mukaan luettuina.
Pitää saada asumistuki, vaatetus, ruoka, matkustus, terveydenhoito yksityisellä puolella, lääkkeet ym erityistarpeet koko perheelle.
Et näe kokonaisuutta. Otetaanppa esimerkki. Toinen puoliso jää työttömäksi ja toinen jatkaa töissä. Tämä työttömäksi jäävä saa ansiosidonnaista porrastetusti. Kun anssi loppuu kokonaan, niin hän saa työmarkkinatukea (vai mikä sen nimi nyt onkaan). Kun tämä työtön menee sossuun kerjuulle, niin hänen puolisonsa tulot otetan huomioon, joten ei tuu sossun tukia. Lisäksi, jos vuokra on kallis, niin sitten on muutettava halvempaan asuntoon.
Olikohan se niin, että jokaiselle aikuiselle pitää jäädä kuukaudessa asumis- ja sairauskulujen jälkeen ruokaan + muihin menoihin vähän yli 500 euroa? Jos toinen on töissä ja toinen saa työmarkkinatukea, niin ymmärtänet, että sossu ei anna mitään.
Noita tuollaisia on varmaankin enemmistö ja tuskinpa kaikki eroavat juuri silloin, kun toiselta anssi loppuu. Jos joku niin väittää niin puppua puhuu.
Sitä juuri yritin selittää. "Kaikki samat edut" kuin maahanmuuttajilla. Asuvat erillään mutta kuitenkin yhdessä. Molemmilla asunto johon saavat asumistukea. Toinen kämppä vuokrataan pimeästi maassa olevalle joka maksaa vuokransa tekemällä rikoksia.
Hiphuraa ja tulot sen kuin kasvaa ja samalla valtion menot.
Juuri näin asuvien suomalaisten takia suunnitellaan Kela etsivien palkkaamista. Matut ovat tällä tienanneet vuosikymmeniä jo mutta ei se ole ketään haitannut.
Neljällä vaimolla ja heidän yhteisellä aviomiehellään kaikilla oma asunto. Eikö ne osaa elää porukalla yhtä asuntoa?
Jos puolisolta lähtee tuet, niin sitten tulee "avioero" ja puoliso "muuttaa" vuokralle ja kela maksaa sitten vuokrat ja tuet.
Ainoa seuraus on varmaankin se, että syntyvyys vähenee entisestään.
Se ero tulee, jos pariskunta ei tule toimeen yhdessä. Vaikka miten tuon laskis, niin siitä huolimati sille työttömälle jää vaan se vähän reilu 500 euroa asumis- ja sairauskulujen jälkeen yksin ollessaan. Se työssäkäyvä tulee toimeen omillaan, joten ei se saa mitään tukia. Sen elämänlaatu kenties´ paranee, kun pääsee sohvalla makoilijasta eroon.
Kyllä kikkailu vain kasvaa entisestään, myös työttömyys kasvaa kohinalla kun edellytykset työntekoon tulevat taloudellisesti mahdottomiksi.
Lisäksi kun palkat laskevat ja kulut kasvavat niin moni heittää työnsuhteen lusikan nurkkaan.
Suomesta tehdään nyt väkisin itäeurooppalainen persläpimaa missä mikään ei toimi ja eliitti sekä korruptio jyrää.
System blaat
Tuhtaa
Näillä selvittiin
Neuvostojen maassa.
Niin siis tässä vain tämä Kok idea, eli työttömyysturva on ollut työn teon esteenä kun voi olla himassa. Nyt jos sitä vähennetään niin alkaa työnantajien perseen nuolenta massin takia mitä ne haluavatkin. Eli makaamisesta ei makseta!!
Kyllä maksetaan koska se tulee halvemmaksi kuin laittaa edes 1% näistä vankilaan.
Miksi Purra ja Orpo ei ole säästötalkoissa muka? Miksi Purra sai pitää juhlat ja veronmaksajien rahaa paloi yli 30 000 e. Järkyttävää!
Sosiaalitoimistot ovat kaupunkien pyörittämiä, joten sen rahat saadaan kunnallisverosta jota täytyy nostaa lisääntyneiden asiakkaiden vuoksi
Perustoimeentulotuki tulee Kelasta ei sossusta. Näin on ollut jo vuosien ajan. Ja muuta toimeentulotukea ei makseta kuin vankilasta vapautuville ja pakolaisille.
Kukaan ei ole ollu heikentämässä kuin ansiosidonnaista työttömyysturvaa, ja jos saat ansiosidonnaista niin et takuulla saa penniäkään sossusta.
Joten palaappas sinne hiekkikselles jauhamaan kommunismia, tiivi-taavi 💩 🍼
Rikollisuus vain lisääntyy. Ryöstöt ja varkaudet varsinkin. Kokkareiden kämppiä käännetään enemmän yms. juttuja.