Ihmisen kaikki ponnistelut turhia?

Rauhaa!

Hedelmäpuu tekee arvokasta työtä tuottaen uuden sadon joka vuosi. Kuitenkin tuo työ jonka se tekee päätyy ihmisen vatsaan ruokana ja ulostuu. Upea luomus eli appelsiini, persikka, päärynä tms. muuttuu arvottomaksi jätteeksi.

Ihminen tekee usein myös työtä Rauhan eteen hienoissa puitteissa kuten oli Haagin rauhankonferenssit , mutta vaikka olisi hienot puitteet ja kauniit hedelmät työllä kaikki se on turhaa vaivannäköä jos Jumalan tahtoa ei totella. Tulikin rauhan asemasta ensimmäinen maailmansota.

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Haagin_rauhankonferenssit

Kuningas Salomo on Saarnaajan kirjassa kuvannut sitä miten käy ihmisen työn hedelmien. Niiden käy lopulta samoin kuin hedelmäpuiden hedelmien. Ne muuttuvat jätteeksi.

Ihminen elää 70-80 vuotta , mutta Kaikkivaltias ikuisesti. Hänen profetioidensa mukaiseksi maailma muuttuu aina huolimatta siitä paljonko Ihminen näkee vaivaa.

Onko Ihminen edes hedelmäpuita parempi?
Enemmän on hyötyä lapiosta kuin Tapiosta. Yksi kourallinen oliiveja aiheuttaa iloa ja ylistystä Jumalaa kohtaan enemmän minuutissa kuin Tapio koko elämänsä aikana.

Ihmisen osa on olla Panteistisessä yhteydessä hedelmäpuiden kiroama. Koska syö puiden kauniit hedelmät niin myös madot lopulta syövät ihmisen? Tässä toteutuu luonnon kosto. Ei edes metsän puut ole Jumalan silmissä vailla korkeaa arvoa , vaan niiden turmelemisen tähden myös Ihminen lopulta turmeltuu.

Siunausta!

1

288

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

        ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
        Ikävä
        88
        1414
      2. Mikä on viimeinen

        este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
        Ikävä
        82
        971
      3. Näin kaivattuni viimeksi...

        ...? Se tuntui kuin... ?
        Ikävä
        63
        851
      4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

        Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
        Sinkut
        361
        841
      5. Oikea nainen

        On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
        Sinkut
        170
        815
      6. Harmi että välimme

        Menivät niin solmuun.
        Ikävä
        92
        723
      7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

        Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
        Ikävä
        61
        585
      8. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

        Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
        Ikävä
        123
        448
      9. Se ei silloin ollut sattumaa

        vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
        Ikävä
        43
        445
      10. Laittasit nyt vaan vielä

        Viestin mies, kuitenkin haluut laittaa 🫢
        Ikävä
        51
        429
      Aihe