Länsi muni Ukrainan auttamisen?

Ei antanut tehokkaimpia nykyaseita,ja näköjään
ei aseiden antaminen vois vähempää kiinnostaa.
Venäjä vie sodan väkisinkin kymmenkertaisella
voimalla.Ukrainalla ei rahaa,aseita,eikä
luotettavia kumppaneita.Naurettavia puheet
siitä.rttä euroopan suurmaat joutuvat kaivamaan
jo museoista,kun ei muuta ole tarjolla?
6173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuten sanoin jo aikoja sitten, Venäjän on mahdollista saavuttaa jopa jonkinlainen voitto käyttämällä vaikutuskanaviaan ja -keinojaan lännessä. Ja se on käyttänyt niitä parhaansa mukaan ja hyvin tehokkaasti.

Eikä se ole ollut vaikeaa. Moni on hyötynyt suhteistaan Venäjään ennen sotaa ja haluaa sen ajan palaavan. Ei heitä kiinnosta, pelottaako Ukrainan kohtalo virolaisia tai puolalaisia.

Äänestä
  • Pelkästään sotilaallisin keinoin Venäjä ei olisi saavuttanut mitään, niin hyvin tiedustelumiehet maan johdossa ovat puhdistaneet asevoimat todellisista ammattilaisista, ja niin paljon salattua vastarintaa hallintoa kohtaan maassa on koko ajan ollut. Nykyinen hallinto ei ole valmis menemään Stalinin keinoihin, joten se ei pysty tuhoamaan vastarintaa. Toisaalta myös Stalinin aikana kävi niin, että kun vastarinta tuhottiin, siinä meni paljon muutakin ja se jäyti vähintäänkin yhtä pahasti kuin vastarinta. On nimittäin sama, tyritäänkö tarkoitusella vai silkkaa tyhmyyttään.

    Äänestä

  • Lännen pakotteet on ollut helppoa kiertää --ja Venäjä on tienannut mukavasti öljynviennillä...vaikka EUnukit keksivät laittaa sille muka enimmäishinnan..phöhöh!

    Äänestä

Sanoin sen heti sodan alettua, ettei länsi osaa sotia Venäjää vastaan. Ei sotaa voiteta asiantuntioiden laskelmien ja höpötysten perusteella. "sota-asiantuntijat" laskeskelee että nyt tarvitaan sitä ja tätä ja nyt sitä. Ei onnistu ryssän kanssa tälläinen. Heti alussa olisi pitänyt koko arsenaali käyttää ja rajalle rautaa enemmän kuin ryssä pystyy kestämään. Jo nyt ryssä on näyttänyt että sotaa käydään pommeilla, mutta länsi haluaa käydä oman mallista hifistely sotaansa ja siihen tämä kaikki kaatuu

Äänestä

Jenkkien ja eun vika jos ukrainalaisia kuolee ammuspulan takia eikö teitä yhtään hävetä?😡😡🤬

Äänestä

Merkillistä tämä auttamistouhu.Ukraina on
pyytänyt pitkänkantaman aseita tasoittaakseen
Venäjän ylivoimaa.Tarve on tiedetty alusta
saakka mutta länsi on kuhninut niiden kanssa.
Nyt sitten viimeisessä hädässä Usa yrittää
jossain vaiheessa toimittaa jos Trump antaa
luvan.Tulevat vain liian myöhään?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei antanut tehokkaimpia nykyaseita,ja näköjään
ei aseiden antaminen vois vähempää kiinnostaa.
Venäjä vie sodan väkisinkin kymmenkertaisella
voimalla.Ukrainalla ei rahaa,aseita,eikä
luotettavia kumppaneita.Naurettavia puheet
siitä.rttä euroopan suurmaat joutuvat kaivamaan
jo museoista,kun ei muuta ole tarjolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu