Talvisota oli Stalinin sota

Anonyymi-ap

Suomi olisi suostunut vaatimuksiin jos Suomelle olisi esitetty uhkavaatimus, Stalin halusi sotaa jolla vallata koko Suomen eikä siksi esittänyt uhkavaatimusta.

Suomessa uskottiin ettei Neuvostoliitto hyökkää ja vaatimukset on vain bluffia.

7

538

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aluevaihtoneuvottelut oli hämäystä. Suomalaisten haluttiin uskovan että Stalin pyrkii rauhanomaiseen ratkaisuun ilman sotaa.

      Stalin vaati osaa Mannerheimlinjasta pelatakseen aikaa sotavalmisteluille.

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006352401.html

    • Anonyymi

      Jos Neuvostoliitto olisi uhannut varmasti hyökätä Suomeen, ellei Suomi suostu vaatimuksiin, Suomi olisi suostunut.

      Olisi ollut järjetöntä valita tietoisesti sotaan joutuminen yksin sen ajan vahvinta suurvaltaa vastaan.

      Stalin halusi jättää Suomen väärään uskoon ettei sotaa tule jolloin Suomi oli helpompi vallata yllätyshyökkäyksellä

    • Anonyymi

      Venäjän hyväksi työkseen trollaava J.Bäckman toistaa jatkuvasti väitettään, että talvisota oli Suomen omaa syytä kun "vaatimuksiin ei suostuttu".

      Hän jättää sanomatta, ettei NL antanut Suomelle todellista mahdollisuutta valita sodan ja rauhan välillä. Kun uhkavaatimusta ei esitetty.

      Suomi olisi suostunut vaatimuksiin jos uhkavaatimus olisi esitetty kuten kansainväliset sopimukset edellyttivät .

    • Anonyymi

      Kyllä se neuvotteli Suomen kanssa niinkuin Baltian maidenkin. Että ottavat vain tukikohtia ja maaplänttejä ja antavat maiden jäädä itsenäisiksi. Baltian maat allekirjoittivat.
      Suomi ei. Neuvoteltiin ja neuvoteltiin. Sitten ne hyökkäs.

    • Anonyymi

      Saksan ja Neuvostoliiton ulkoministerit sopivat, että Suomi ja Baltian maat ja Puolan itäinen osa kuuluvat Neuvostoliiton etupiiriin ja muu Puola Natsi-Saksalle.

      Suomi ei allekirjoittanut tarjottua sopimusta, miehityshän sieltä oli tulossa. Ks. Baltian maat. Epäystävällinen väestönosa siirrettiin Siperiaan ja venäläisiä tilalle.

    • Anonyymi

      Persianlahden sodan voidaan sanoa olleet Saddam Husseinin syytä koska hänelle annettiin uhkavaatimuksella mahdollisuus valita sodan ja rauhan väliltä. Suomelle sitä mahdollisuutta ei ennen talvisotaa annettu.

      Suomi ei olisi tietoisesti valinnut sotaa yksin ylivoimaista suurvaltaa vastaan. Stalin halusi sotaa eikä siksi esittänyt uhkavaatimusta.

      YK:n turvallisuusneuvosto hyväksyi marraskuun lopussa 1990 voimankäytön päätöslauselmassaan 678, jos Irak ei poistuisi Kuwaitista 15. tammikuuta 1991 mennessä.

      Turvallisuusneuvoston asettama takaraja Irakin vetäytymiselle Kuwaitista umpeutui 15. tammikuuta 1991 Saddamin osoittamatta pienimpiäkään merkkejä taipumisesta.

      • Anonyymi

        Uhkavaatimus olisi pitänyt esittää niin, että Suomessa olisi todella uskottu, että vaihtoehtona on vain suostuminen vaatimuksiin tai Neuvostoliiton hyökkäys.

        Stalin halusi kuitenkin vallata koko Suomen eikä siksi esittänyt uhkavaatimusta. Alueneuvottelut oli vain ajanpeluuta sotavalmisteluille kuten Juri Kilin sanoo.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe