Olisiko kenelläkään vinkkejä siihen olisiko kannattavampaa hakea polamkkiin (poliisiammattikorkeaan) vai oikeustieteelliseen? Kummassakin on mieluisia ja epäimieluisia puolia, mutta kumpikaan ei ole parempi.
Onko kellään kokemusta kummastakaan? Onko polamkkiin mahdollista päästä jos fyysinen kunto ei ole paras? Millaista kummankin työn todellisuus on? Olisiko armeija kannatava käydä esimerkiksi poliisikoulua miettien?
Polamkin sijainti olisi parempi kuin kaikkien oikeustieteellisten.. Olen lukion toisella luokalla joten vielä olisi aikaa valita kirjoitettavia aineita ja parantaa kuntoa. Kaikki vinkit ja mielipiteet otetaan vastaan avoimesti!
Rikospoliisi/tutkija vai oikeustieteelliseen?
Anonyymi-ap
2
347
Vastaukset
Polamkista luultavasti valmistut työhön, jolloin voit hakea oikikseen myöhemmin (ehkä jopa jollakin kiintiöllä). Sen sijaan oikiksesta valmistuminen ei takaa työpaikkaa ainakaan juridiselta alalta.
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18280688
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1616403Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto745296Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143715Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213335Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1592639Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742315Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12078Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191546- 851271