Saako täällä rivitaloon 500 Mbit valokuidun 14,95 eur kk-hinnalla?

Anonyymi-ap

Olisiko täällä joku viime aikoina tilannut valokuituyhteyksiä kerrostaloon tai rivitaloon? Kiinnostaisi kuulla, että paljonko tuli käytännössä kustannuksia asuntoa kohden.

Iltalehdessä ollessa mainosjutussaan Lounea Oy kertoi rakentaneensa Lappeenrannassa rivitaloyhtiölle kutakin asuntoa kohden 500 Mbit/s valokuidun ja nettiyhteyden. Samaan pakettiin kuuluu lisäksi valokuidun kautta tuleva Kaapeli-TV-palvelu.
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/5512fbc1-ef9a-4154-aa94-49637ca99053

"Taloyhtiö maksaa valokuidusta, 500 megatavun huoneistokohtaisesta
laajakaistapalvelusta ja kaapeli-TV:stä nyt 14,95 euroa per asunto
kuukaudessa. Lapatto kertoo tämän olevan suunnilleen sama hinta,
jonka taloyhtiö aiemmin maksoi pelkästä kaapeli-tv:stä."

Mitään perustamis- tai asennuskustannuksia ei tosiaan peritty lainkaan. Rivitalon asukkailta alettiin periä pelkästään 14,95 €/kk maksua, jolla saa 500 Mbit nettiyhteyden valokaapelinkauitta + Kaapeli-TV:n.

En ole täällä Sastamalan alueella nähnyt näin edullisia tarjouksia kellään.

15

1534

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lounean sivuilla hinnastot on tällaiset:

      ”Lounea Valokuituliittymä taajama-alueille ovh. 1490 €
      Lounea Valokuituliittymä haja-asutusalueille ovh. 1950 €
      Molempien hinta riippuu asuinalueestasi ja paikallisista
      tarjouksistamme (alkaen 0 €).”
      https://lounea.fi/yksityisille/valokuitu/hinnasto

      Eli onko täällä tuollaisia paikallisia tarjouksia olemassa nyt? Saisi koko roskan pelkällä 14,95 € kuukausimaksulla, ja kaapelitelevisiokin tulisi samalla.

    • Anonyymi

      Valoolta tuli mainos 4.90e/kk huoneisto nettiyhteys valokuidulla. En muista oliko kaapeeliteeveestä mitään.

      • Anonyymi

        Mutta onko se pelkkä fyysinen valokuitukaapeli kuitenkin vaan? Entä asennusmaksut? Ei kyllä tule nettiyhteyttä vielä tuohon kk-hintaan.

        Valokuitunen mainosti vielä viime kesällä valikuitunsa hinnaksi 9,90€/kk. Mutta siihen piti ostaa erikseen ISP-palveluntarjoajalta nettiyhteys, noin 35 €/kk. Nyt Valokuitusenkin pelkkä kuituhinta näyttää nousseen 14,95€/kk tasolle.

        Nämä ovat silkkaa sotkua nämä valokuituyhteyksien hinnat. Se on myös täysin tarkoituksellista ja harkittua valokuitufirmojen puolelta. Sotkuiset hinnastot lisäävät rahastusmahdollisuutta.

        Kun Valokuitusen myyjät aikanaan kävi ovella, moni luuli saavansa 100 Mbit/s valokuitunetin itselleen 9,90 eurolla, mutta pettyivät pahasti.


    • Anonyymi

      4.90e/kk sisältäen netin.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Lounea on sama firma niin Lappeenrannassa kuin täällä Vammalan alueellakin. Ei täällä silti tuollaisella pelkällä 14,95 € hinnalla itsellensä 500 Megabitin valokaapelia pysty tilaamaan. Kyllä ne Lounean perushinnat täällä on 1500 € lukemissa vähintäänkin.

      • Anonyymi

        Joskus viime keväänä kyselin Lounealta valokuidun hintoja. Ainakaan silloin ei olleet hinnat lähelläkään tuollaisia 14.95€/kk kokonaiskustannuksia.
        Asennusmaksujakin oli reilusti toista tonnia.


    • Anonyymi

      Kaivuutyöt ja nettiliittymä oli ensimmäiset 5v päälle 70e/kk. Nostin nopeutta 200megaan ja nyt tuon 5v jälkeen kun on työn osuus maksettu, niin liittymä maksaa hieman päälle 40e/kk.

      • Anonyymi

        Sulla on ilmeisesti omakotitalo? Viiden vuoden maksuista, á 70 euroa tulee jo 4200 € kokonaiskustannukset.

        Ihmettelen tuota Lounean Lappeenrannaan tapausta, kun koko kustannus rivitalon asukkaalla vain 14.95€/kk. Sillä saisi jo 500 Mbit nettiyhteyden + kaapelitelkkarin.

        Missä päin Sastamalaa tuo sinun kaapelointitapauksesi on tapahtunut, kun jo 5 vuotta olet ehtinyt valokuituiasi käytelläkin? Minkä firman kuitukaapeli ja nettipalvelu sinulla on?


    • Anonyymi

      Tyrväänkylää. Oli sellasta aikaa kun kauppasivat tänne liittymiä, liittyymän myyjä, siis se henkilö kääri siitä sievoiset summat.

      • Anonyymi

        Oli myytävä tuote ihan mikä tahansa, niin kaikki ovelta ovelle kauppiaat riipivät tuotteistansa ja palvelkuistansa reilusti yli markkinahinnan meneviä summia.

        Juuri kävi yksi ukko 85-vuotiaan mummon ovella, ja kovalal paineella tarjosi talon ulkomaalausta kesällä. Hinta osoittautui ainakin 40...50% kalliimmaksi, kuin alueen maalareilta pyydetyt vastaavat tarjoykset.

        Mitä tahansa kattoremonttia tai ilmastoputkien puhdistusta tms. kun keväällä tullaan tarjoamaan ovelta myyntin, niin ei noihin kannata lähteä mukaan.


      • Anonyymi

        Taloyhtiöillä on aivan eri hinnat kuin omakotitaloasujilla. Tämä pätee niin Sastamalaan kuin Lappeenrantaankin. Tottakai yritys myy liittymät halvemmalla taloyhtiöihin, koska taloyhtiön tapauksessa yritys saa yhdellä sopimuksella esim. kymmenestä viiteenkymmeneen liittymää. OKT:n tapauksessa yritys saa yhdellä kaapelivedolla yhden asiakkaan ja taloyhtiön tapauksessa yksi kaapeliveto tuo jopa 50 asiakasta.


    • Anonyymi

      >>OKT:n tapauksessa yritys saa yhdellä kaapelivedolla yhden asiakkaan
      ja taloyhtiön tapauksessa yksi kaapeliveto tuo jopa 50 asiakasta.>>

      SItten se taloyhtiöön vedetty 500 Mbit/s valokuidun kapasiteetti jaetaan tasan kaikille taloyhtiön asunnoille ja asukkaille.
      Jos on vaikka 10...20 asuntoa taloyhtiössä, niin joka huushollille jää tuosta 25 ... 50 Mbit/s verran kaistanleveyttä.

      Eli ei ole mikään ihme etteivät nuo testeriohjelmat näytä parempia lukemia valokuidusta mitattuna.

    • Anonyymi

      60e luokkaa kuukausimaksu ja nopeus hyvinä päivänä kolmasosan tuosta. Helpompi käyttää vaikka DNA:n nettiä kuin maksaa kusetuksesta. Samaa touhua kuin ESP aikoina.

    • Anonyymi

      Ilman asennettuja vakoiluohjelmia toi valokuitu olisi ihan hyvä mutta vakoiluohjelmat pilaa sen. Mulla on 1000 meganen mutta vakoiluohjelma pudottaa nopeuden 140 megaan.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2284
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      85
      1513
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      958
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      745
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      682
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      666
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      602
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      598
    10. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      562
    11. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      559
    13. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      556
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    15. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      138
      521
    16. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      508
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      504
    18. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      500
    19. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      498
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      490
    Aihe