Keskiviikkona 20.3.2024 on klubi-illan aiheena eutanasia ja siitä tehty kansalaisaloite. Alustaja on Oikeus armolliseen kuolemaan ry:n hallituksen jäsen.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Liittyen laajempaan ketjuun, tännehän voi tulla paikan päälle myös kertomaan että on eri mieltä.
Muistutus tästä. Voi myös kysellä millaisia ovat kokemukset Alankomaista.
Dokumenttisarja tulee nyt uusintana. Keneltä voi kieltää kuoleman?
https://areena.yle.fi/1-50499420
Kiitos vinkistä. Vähän menee kiireiseksi nyt katsoa läpi ennen keskiviikkoiltaa, mutta sen jälkeen sitten.
Katsoin pari jaksoa. Tuossa ei tainnut olla yhtään vastustavaa mielipidettä.
Etkö tosiaan pysty käsittelemään asiaa muusta kuin puolesta/vastaan asetelmasta?
En minä sitä tarkoittanut, vaan että illan aikana olisi hyvä käsitellä myös vastaväitteitä. Tai siis laajemmin muutakin kuin perusteluja puolesta.
Tarkoitatko että itse et näe minkäänlaisia mahdollisia huonoja puolia?
Lähestyy uhkaavasti.
Streemaus on kiitettävää.
Ikääntyessä kehossa tapahtuu muutoksia ja luonnollisessa kuolemassa elintoiminnot pikkuhiljaa hiipuvat. Tulevaisuudessa ei ehkä tarvitse sietää kehon luonnollista rappeutumista vaan voi päättää lähteä voimissaan, "saappaat jalassa".
https://www.terveyskyla.fi/palliatiivinentalo/palliatiivinen-hoito/saattohoidossa/kuoleman-lähestyminen
Tuota ei eutanasia-aloittewlla ihan ajeta.
Aloite on aloite eikä mikään lopullinen tila.
Tarvetta varmaan olisi siihen suuntaan, että hoivakodin vaihtoehtona olisi eutanasia. Itse voisin valita jälkimmäisen.
Alustaja lienee Oikeus Arvokkaaseen Kuolemaan ry:n jäsen. Armoa ei viisas ihminen tarvitse.