Yksin kotona vanhus: seuranta valvontakameralla

Anonyymi-ap

Hei, omaishoitajat, joiden omainen asuu yksin. Onko kokemusta valvontakamerasta.
Mietin sellaista, mutta olen ihan sekaisin.
Kameroita verkossa hirveästi, mutta VAIN verkkomyynnissä, eli jos haluan tietää jotain yksinkertaista, tietoja ei löydy.
Mietin kamera, joka olisi akkukäyttöinen. Pitäisi olla suomenkielinen käyttöopas. Pitäisi olla suomenkielinen sovellus (esim. Play-kaupasta). Pitäisi olla live, eli reaali hetkinen kuvaaminen, eli avaan sovelluksen ja näen, mitä siellä tapahtuu.
Kamerassa olevan liiketunnistimen toiminta on epäselvä: joko se hälyttää aina, kun vanhus liikkuu, tallentaako se samalla kuvia ja mihin. Tällaisia tallenteita voi kertyä päivässä kymmeniä jos ei satoja, eli mihin tallennetaan ja miten vanhat tallenteet poistetaan.
Jos vanhus on aktiivinen ja liikkuu asunnossa yölläkin, missä muodossa siis tulee ilmoitus, muuttuuko sees yö jatkuvaksi piipitykseksi.
Jos joku voisi kertoa kokemuksesta ja antaa vinkkejä, kiitos oikein paljon.
Se verkkomyynti on inhottava, kun ei ole ketään asiantuntevaa, jolta voi kysyä ohjeita. Chatin apulaiset lähettävät valmistajan sivulle, joka on aina englanninkielinen ja epäselvää, mitä sieltä pitäisi etsiä.
Löysin yksin sopivaa, mutta kun yksityiskohtia ei ole tiedossa.
Tapo C500.

6

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkohan tuo laillista ollenkaan? Hyvähän se on jos toimii turvallisuuden kannalta. Nuo valvontajärjestelmät maksavat paljon ja niitä asentaa ammattilaiset.

      • Anonyymi

        Valvontakamera kotona on laillista, mikäli vanhus itse tavoittelee turvaa.
        Kyseessä olisi yksinkertainen laite, joka olisi yhteydessä omaishoitajaan puhelimen kautta. Tällaisia nykyään asennetaan pikkulasten huoneessa, eläinten seuranta tai omaishoitaja seuraa, että omainen liikkuu, eli on turvassa. Ongelmana on se, että laitteita on liian paljon ja epäselvää, muodostuuko live-lähetys tai kamera vain kuvaa liikettä, tallentaa kuvaa ja omaishoitaja saa puhelimeen signaalin tai viestin, että liikettä havaittu.
        Omaishoitaja voi olla epävirallinen, eli työtä tekevä aikuinen lapsi, joka pitää huoltoa vanhuksesta itse ja jonka vanha isä/ äiti asuu kotona yksin. On vanhuksia, jotka pystyvät olemaan kotona itsenäisesti, jos saavat omaisen pientä apua, kuten ruokaostokset, roskan vieminen jne. ja itse vanhus ei halua kotiin vieraita. Mutta eteen usein voi tulla tilanne, että vanhus ei vastaa soittoon ja sitten työpaikalla omainen hyppii seinille, onko äiskä turvassa, vaikka ei vastaa (esim. puhelin on epäkunnossa).
        Tällaisille ihmisille valvontakamera olisi oiva apu.
        Sen takia kysyn, onko kokemuksia?


    • Anonyymi

      Vanhukset ovat yksin kotona suurimman osan vuorokaudesta. Yhteiskunnan tulisi jo kustantaa omaishoitajille laitteet, joilla ympärivuorokautinen seuranta olisi mahdollista. Jatkuva huoli ja pelko mitä siellä tapahtuu. Yleinen kaava on, että kun ensikaatuminen tapahtuu, menee ranne, sitten nilkka ja sitten lonkkamurtuma. Se on vasta syy, jolla vanhus pääsee hoivalaitokseen. Liiallinen lääkitys on syy vanhusten kaatumisiin. Ei ole minkäänlaista kontrollia eri lääkkeiden yhteisvaikutuksista.
      Terveyskeskuslääkäreiden kontolle laitetaan hoivalaitokset oman työn lisäksi. Ja jos hoivalla ei ole tarpeeksi työstään kiinnostuneita hoitajia, niin vanhukset ovat oman onnensa nojassa sielläkin.
      Virhe tehtiin vuosia sitten, kun hoivakodit kopitettiin ja vanhukset makaavat kukin omissa kopperoissaan ilman seuraa ja kuolevat ikävään.

      • Anonyymi

        Hoivakotien kopeista täytyy vaan ottaa ovet pois tai pitää ne päivisin auki. Sitten on mahdollisus kuulla muistakin ihmisistä.
        Vai pitääkö maata petissä ja verhon takana on toinen, molemmin puolin.
        Ei omaa rauhaa.
        Automaattinen kuljetin, joka aamupäivisin vie vanhukset isoon oleskelutilaan, palauttaa iltaan mennessä siihen "koppiinsa".
        Tämä onkin suuri mietinnän paikka rakennusfirmoille, minkälaisia senioritaloja alkavat suunnitella.


    • Anonyymi

      Ette arvaakaan miten pahalta näyttää kun vanhus kaatuu silmälasit päässä. Musta silmä tulee, ja sitten jos pitää käydä vaikka apteekissa tai lääkärissä, luulevat että omainen käy siellä pahoinpitelemässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      86
      3922
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1832
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      109
      1146
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      100
      1111
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      69
      983
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      882
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      846
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      811
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      780
    10. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      22
      771
    Aihe