Yksinäinen

Anonyymi-ap

Tunnen oloni tosi yksinäiseksi. Nuorempana kuuluin lahkoon ja mulla oli 50-100 kaveria. Ja kun erosin siitä lahkosta 20 vuotta sitten kaverit ei ollut enää mun kavereita. Nyt mulla on enää kaksi kaveria. Ja ne asuu eri paikkakunnalla kun minä. Tuntuu et mulla ei ole enää oikeita kavereita ollenkaan. Nämä kaksi kaveria laittaa joskus harvoin viestiä. Eikä olla pitkään aikaan nähty. Mulla on miesystävä jonka kanssa ollaan pelkästään nähty 12 vuotta. Ja tällä hetkellä näen häntä enää kaksi kertaa viikossa pari tuntia. Joskus aiemmin nähtiin joka toinen päivä. Tuntuu tosi yksinäiseltä olo.

4

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jospa liittyisit johonkin yhdistykseen?
      Niitä on kaikenlaisia: luonto-, musiikki-, käsityö-, terveys-, kansainvälisyys-, tanssi-, valokuvaus-, taide-, kansalaisopiston piirejä, entäs seurakunnan jotain?

      Saat uusia tuttavuuksia ja piristyt!

      Yksinäisyys on hyvin yleistä, itse tarttee etsiä seuraa, onnea sinulle!

    • Hei,

      Saitkin jo hyviä vinkkejä, mutta vastaan vielä minäkin. On olemassa monia auttamistahoja, joihin voi olla yhteydessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti.

      Tässä koottuna yhteystietoja:

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Mainitsit kuuluneesi lahkoon, mutta en viestisi perustella osannut varmuudella tulkita kuinka merkittävä asia lahkosta irtautuminen on nykyisen tilanteesi kannalta. Joka tapauksessa Tukinetissä on mahdollista saada kahdenkeskistä keskustelutukea aiheeseen liittyen: https://tukinet.net/teemat/vertaistukea-uskontojen-varjopuoliin/tukisuhteet/ Muitakin tukisuhdepalveluja toki löytyy sivuilta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Ryhmiin osallistuminen voi lievittää yksinäisyyttä.

      Joka viikko ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on myös MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa.

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      Ysätävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Nyt heti ensimmäiseksi TÄNÄÄN lemppaa se "miesystävä", se on pelkkä hyväksikäyttäjä eikä edes mikään ystävä.
      Älä pilaa itseäsi ja omaa elämääsi tuollaisen takia.
      Sen jälkeen voit alkaa vapaasti miettimään omaa elämääsi että mitä haluat tehdä ja mitä haluat siihen löytää lisää. Jos haluat siihen elämääsi löytää miehen, niin seuraavan kohdalla ole varovaisempi, mieti että minkälaisen ihmisen haluat ottaa mukaan elämääsi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      160
      6586
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4205
    3. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      487
      2891
    4. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      32
      2794
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2385
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2209
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      149
      1528
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1400
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1334
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1151
    Aihe